Numer: 13099
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słuchanie opowiadania A. Sójki pt. "Niespodzianka biedronki"

Scenariusz zajęcia dla dzieci 3- letnich
przeprowadzonego w dniu 17.05.2011 r.

Opracowała i przeprowadziła: Joanna Wosztyl

Treści programowe:
Obszar 1.2
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
Dziecko przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej ( stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
Obszar 2.5
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych.
Dziecko utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
Obszar 3.2
Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
Dziecko mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji.
Obszar 5.4
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Obszar 9.2
Wychowanie przez sztukę- różne formy plastyczne.
Dziecko umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu ( takich jak kształt barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.
Obszar 12.1
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Dziecko wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie.
Obszar 12.3
Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
Dziecko potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt w kolejnych porach roku; wie, w jaki sposób człowiek może je chronić i pomóc im, np. przetrwać zimę.

Obszar 14.2
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Dziecko potrafi uważnie patrzeć ( organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach.
Obszar 14.5
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Dziecko słucha, np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich; interesuje się książkami.

Temat: Słuchanie opowiadania A. Sójki pt. „Niespodzianka biedronki”.

Cele ogólne:
- poznanie nazw i wyglądu zwierząt zamieszkujących na łące,
- rozwijanie sprawności manualnych,
- rozwijanie sprawności ruchowej oraz spostrzegawczości,
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi :
- wypowiedzieć się na określony temat,
- wymienić nazwy zwierząt zamieszkujących łąkę,
- opisuje wygląd zamieszkujących łąkę zwierząt,
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach,
- wykonuje biedronkę techniką orgiami,
- uważnie słucha czytanego tekstu,
- wskazuje różnice i podobieństwa na obrazku,

Środki dydaktyczne:
Kolorowe ilustracje do opowiadania: motyla , biedronki, pasikonika, mrówki, kwiatów, pszczoły, ula, słońca, świetlika, ślimaka, opowiadanie A. Sójki „ Niespodzianka biedronki”, dwie podobne do siebie biedronki, materiały do wykonania biedronki techniką orgiami, tamburyn,
Metody:
- słowna- rozmowa,
- oglądowa- pokaz,
- czynna- zadań stawianych dzieciom,

Przebieg:

1. Zagadka:
Błyszczą jej kropeczki
w promieniach słonka,
lata nad łąką,
a zwie się.....( biedronka)

2. Słuchanie opowiadania A. Sójki pt. „Niespodzianka biedronki”.

3. Rozmowa na temat opowiadania:
- Jakie zwierzęta mieszkały na łące?
- Jak nazywały się ich domy?
- Co robiły pszczoły?
- Co robiły mrówki?
- Co robiła biedronka?
- O co prosiły biedronkę pszczoły i mrówki?
- Na jaki pomysł wpadła biedronka?
- Kogo poprosiła o pomoc?
- Co odbyło się na łące?
- Kto był na balu?

4. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Podobne biedronki”. Porównywanie sylwet dwóch podobnych do siebie biedronek. Zwracanie uwagi na podobieństwa i różnice.

5. Zabawa orientacyjno- porządkowa „Biedroneczki”.

6. „ Nasze biedronki”- wykonanie biedronek siedzących na listku wykonanych techniką orgiami. Zwracanie uwagi na zachowanie porządku na stanowisku pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.