Scenariusz zajęcia dla dzieci 6-letnich
Cele ogólne:
- poznanie właściwości ciekłego azotu
- obserwowanie doświadczeń i eksperymentów z ciekłym azotem
- analizowanie i wyciąganie wniosków
- zwracanie uwagi na niebezpieczeństwo zagrażające z nieodpowiednim
użyciem ciekłego azotu
- rozwijanie zainteresowań różnymi dziedzinami nauki
Metody:
- podające,
- problemowe,
- aktywizujące,
- praktyczne
Forma: indywidualna i z całą grupą
Środki dydaktyczne: butla z ciekłym azotem, owoce- banany i winogrona, kwiaty- róże, bita śmietana, płyn do mycia naczyń, gąbka, balony, gwoździe, deseczka, puszka aluminiowa, zapałki .
Przebieg zajęcia
1. Demonstracja ciekłego azotu z butli, zamrażanie wody, owoców winogron, określanie jego stanu skupienia i właściwości.
2. Doświadczenie 1 – obserwowanie, co stanie się z balonikiem pełnym powietrza, kiedy włożymy go do pojemnika z ciekłym azotem ;
wniosek: balonik schłodzony ciekłym azotem zmniejsza się i twardnieje
( wygląda, jakby był pusty), a po chwili znów wygląda normalnie.
3. Doświadczenie 2 – zanurzenie banana w ciekłym azocie, który po chwili zamarza całkowicie i jest tak twardy, że można wbić nim gwoździa w deseczkę.
4. Doświadczenie 3 – polewanie ciekłym azotem bitej śmietany; wniosek: bita śmietana zamarza i powstają lody śmietankowe.
5. Doświadczenie 4 – zanurzanie kwiatów róży w ciekłym azocie;
wniosek: kwiat róży traci wodę, płatki zamarzają i robią się kruche.
6. Doświadczenie 5 - wlewanie ciekłego azotu do detergentu;
wniosek: powstaje natychmiast mnóstwo piany, a detergent zamarza.
7. Doświadczenie 6 – ciekły azot wlany do puszki aluminiowej;
wniosek: po chwili azot skrapla się i kapie kroplami z dna puszki.
8. Doświadczenie 7 – zapałka zanurzona w ciekłym azocie;
wniosek: zapałka świeci mocniej.
Opracowała:
Beata Gołębiowska