Scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami w grupie dzieci 4-letnich „Zajączki”
Temat zajęcia: „Już wiem, umiem, potrafię” – wiosenne zagadki i zabawy.
Cele:
• Odgadywanie zagadek o wiośnie i próby odczytywania haseł i rozwiązania krzyżówki
• Rozwijanie umiejętności rozpoznawania cyfr i przeliczania liczebnikami głównymi i porządkowymi 1-6
• Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów
• Rozwijanie mowy komunikatywnej
• Rozwijanie procesów koncentracji, uwagi, myślenia, spostrzegawczości i pamięci
• Przeliczanie elementów w zbiorach i porównywanie ich liczebności
• Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej
• Aktywizowanie pracy obu półkul mózgowych
• Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
Metody: aktywizujące – samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających, zadań stawianych do wykonania
Forma pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: zagadki, krzyżówka (wyrazowa), cyfry, liczmany, piłka, odtwarzacz i płyty CD, obręcze, obrazki przedstawiające różne przedmioty przecięte na pół wzdłuż osi pionowej, kredki, kartki z wykropkowaną „leniwą ósemką”,
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa integracyjna „Powitanie”. N-lka wita dzieci i rodziców, ci którzy czują się powitani, machają do niej:
• Witam tych, którzy lubią dobrą zabawę
• ...umyli dziś rano zęby
• ...mają krótkie włosy
• ...lubią wiosnę
• ...mają piwne oczy
• ...lubią się śmiać
• ...mają zwierzątko w domu
2.Zabawa „Motyle na łące” (z Kinezjologii edukacyjnej). Rysowanie leniwych ósemek (w powietrzu i na dywanie) lewą i prawą ręką, nogą, złączonymi rękami, nosem, biodrami, i inne.
3.Zabawa „Imię z rytmem”. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Kolejno każde z nich mówi swoje imię (z różną intonacją: z radością, ze zdziwieniem, smutkiem, szeptem, głośno) sylabizując i wyklaskując poszczególne sylaby.
4.Odgadywanie zagadek i próby odczytywania haseł i rozwiązania krzyżówki. Odczytanie hasła głównego krzyżówki: WIOSNA.
5.Zabawa ruchowa „Jaskółki do gniazd”. Dzieci biegają po Sali naśladując jaskółki. Gniazda (obręcze) rozłożone na dywanie. Przy każdej cyfry od 1 do 6. Na sygnał: jaskółki do gniazd! Dzieci wracają do gniazd – tyle dzieci ile wskazuje cyfra.
6.Zabawa „Wiosenne kwiatki”. Porządkowanie zbiorów wg wzrastającej liczby elementów od 1 do 6 i dopasowanie odpowiedniej cyfry. Podczas rozwiązywania zadania dzieci posługują się określeniami: o 1 więcej (mniej).
7.Zabawa „Znajdź słowo”. Dzieci stojąc w kole przy spokojnej muzyce podają sobie piłkę. Na przerwę w muzyce n-lka mówi głoskę, na którą dziecko trzymające piłkę i dwoje następnych dzieci mają znaleźć słowo.
8.Zabawa przy piosence „Chodźmy do koła” – utrwalanie strony lewej i prawej.
9. Gra rozwijająca mowę komunikatywną „Brakująca część”. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Każde otrzymuje połowę obrazka, dzieci nie mogą pokazywać ich pozostałym dzieciom. N. wyjaśnia przebieg gry:
Każdy z Was otrzymał połowę obrazka, drugą część waszego obrazka ma ktoś z pozostałych osób. Teraz kolejno będziecie opowiadać , co jest na waszym obrazku tak, aby dziecko trzymające drugą połowę wiedziało, że to o jego część chodzi. Następnie posiadacze obu części obrazka sprawdzają, czy obie części pasują do siebie. Wszyscy musicie uważnie słuchać, aby wiedzieć o którym obrazku jest mowa.
10. Zabawa z sylabami. Dzieci siedzą w kole na dywanie. N-lka mówi krótki wierszyk: „Rzucam ci piłkę i mówię część słowa, a ty powiedz mi jaka jest druga połowa...”. Dzieci kolejno uzupełniają sylaby podawane przez n-lkę , aby powstał wyraz związany z wiosną, np. sko-wronek, bo-cian.
11.Rysowanie motyla – dzieci łączą linią wykropkowany kontur „leniwej ósemki”. Następnie dorysowują brakujące elementy i ozdabiają skrzydła motyla.
Zagadki:
1) Szarzeje i niknie w jesieni, a wiosną na łące znów się zazieleni. (trawa)
2) Pióra biało-czarne, buciki czerwone. Uciekają przed nim żaby, gdy idzie w ich stronę. (bocian)
3) Skrzydełka mam jak płatki, choć sam nie jestem kwiatem. I nad kwiatami w słońcu wesoło fruwam latem. (motyl)
4) Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka. Leci, brzęczy z daleka. Każdy od niej ucieka. (osa)
5) Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, gdy się ten owad po łąkach błąka, a nazywa się on...(biedronka)
6) Chociaż to miesiąc długi, to najkrócej się nazywa. I co roku tym się chlubi, że zielenią świat okrywa. (maj)
T R A W A
B O C I A N
M O T Y L
O S A
B I E D R O N K A
M A J