Scenariusz zajęcia dla dzieci 3-6 letnich
Klub Przyjaciół Zwierząt
Nauczyciel: Małgorzata Szymichowska
Temat zajęć: Witamy w krainie zwierząt
Obszary podstawy programowej:
1.Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
2.Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
3.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia
4.Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
5.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
Cele z programu:
•rozpoznawanie zwierząt spotykanych w najbliższym otoczeniu
•posługiwanie się podstawowymi terminami z zakresu przyrody ożywionej
•rozumienie konieczności ochrony środowiska naturalnego
•wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych, potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji
•rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi
•stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych
•budowanie dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
•rozumienie znaczenia dbałości o bezpieczeństwo swoje oraz innych
•poznawanie ogolonych zasad bezpieczeństwa, przestrzeganie ich
Zamierzone efekty:
•dziecko rozpoznaje i wymienia nazwy znanych mu zwierząt
•dzieli zwierzęta na dwie grupy – domowe i dzikie
•wie które z tych zwierząt można spotkać w zoo
•wie jak zachować się w zoo – zna zasady bezpieczeństwa
•chętnie odgaduje zagadki o zwierzętach i dopasowuje obrazek zwierzęcia do wierszyka mówiącego o nim
•słucha uważnie opowiadania o wycieczce do Afryki i ogląda zmieniające się obrazki
•opowiada o czym była usłyszana bajka
•chętnie gra we wspólną grę domino – zna zasady, czeka na swoją kolej
•ilustruje tekst piosenki poprzez ruch
•układa puzzle wykonane z pociętych obrazków
Pomoce:
•zdjęcia ze zwierzętami
•dwa pudełka – jedno z obrazkiem domu, drugie z krajobrazem
•zagadki o zwierzętach
•opowiadanie Wyprawa na safari Shaheen Bilgrami
•domino ze zwierzątkami
•płyta z muzyką Rymowane zabawianki
•pocięte zdjęcia zwierząt domowych
Przebieg zajęcia:
1.Przywitanie dzieci, poznanie naszych imion, zapoznanie dzieci z tematyką zajęć i zaproszenie je do świata zwierząt
2.Zapoznanie dzieci z zasadami i stworzenie umów obowiązujących na zajęciach
3.Oglądanie zdjęć zwierząt i nazywanie ich, dzieci mówią jakie zwierzątko lubią najbardziej i dlaczego
4.Ćwiczenia klasyfikacyjne – dzielenie zwierząt na domowe i dzikie poprzez umieszczenie zwierzątka w kartoniku z domkiem lub z krajobrazem
5.Zabawa ruchowa Bociany i żaby z płyty Rymowane zabawianki – ilustrowanie treści piosenki ruchem
6.Słuchanie opowiadania Wyprawa na safari Shaheen Bilgrami, oglądanie ilustracji w książeczce, rozmowa na temat opowiadania, wymienianie zwierząt jakie w nim występowały (może być inna książeczka o dzikich zwierzętach)
7.Rozmowa na temat Gdzie w Polsce można zobaczyć takie zwierzęta? Jak należy zachowywać się w zoo? Dlaczego przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w zoo jest takie ważne?
8.Gra Domino zwierzęta – wyjaśnienie zasad obowiązujących w grze, zwrócenie uwagi, że każdy musi czekać na swoją kolejkę
9.Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej O czym będą nasze zajęcia? – dzieci układają pocięte zdjęcia zwierząt i odpowiadają na ich podstawie o jakich zwierzątkach będą zajęcia?
10.Omówienie jak będą wyglądać zajęcia i kiedy się będą odbywać. Pożegnanie dzieci.