Numer: 13066
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygoda z trzema misiami - scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców

Scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców, zorganizowanego w grupie II

Temat: „Przygody z trzema misiami .”

Prowadząca: Ewa Przybytek

Data: 5.04. 2011 rok

Realizowane treści z podstawy programowej:
1.1. Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują; grzecznie zwraca się do innych w domu, w przedszkolu, na ulicy
1.2. Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych
3.1. Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
3.2. Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
4.3. Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć
7.2. Odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem; umie posługiwać się rekwizytami
8.1. Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu
9.2. Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich , jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych
14.2. Potrafi uważnie patrzeć(organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach
14.3. Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
14.7. Rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli

Cele etapowe:
- rozwijanie umiejętności poznawczych;
- stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci;
- rozwijanie wczesnej umiejętności czytania i pisania;
- kształtowanie umiejętności posługiwania się symbolami;
- doskonalenie zdolności odgrywania ról;

Cele operacyjne:
dziecko:
- uważnie słucha poleceń i je wykonuje;
- przyswaja bajkowe słownictwo i posługuje się nim podczas opowiadania bajki;
- rozpoznaje i prawidłowo interpretuje figury zastępcze;
- rozpoznaje wydarzenia z bajki, które pasują do odpowiednich modeli epizodów;
- ustala prawidłową kolejność modeli epizodów;
- naśladuje postacie z bajki odgrywając prawidłowe zachowania i wypowiadając prawidłowe kwestie w odpowiednim momencie przedstawienia;

Metody:
- słowna;
- oglądowa;
- praktycznego działania

Formy:
- zbiorowa;
- zespołowa;
- indywidualna;

Środki dydaktyczne:
- kosz narratora z tekstem bajki „Złotowłosa i trzy misie”, obrazki epizodów, obrazek lokomotywy, gwizdek, dywanik dla każdego dziecka, zestaw figur zastępczych, karta z pustym szkieletem bajki dla każdego dziecka, komplet modeli epizodów dla każdego dziecka, opaska na głowę dla każdej z postaci bajki, krzesło narratora, kartki, brązowe kółka, klej, kredki.

Przebieg zajęć:

I. Rozpoczęcie zajęć:

Rozpoczęcie zajęcia, przywitanie rodziców piosenką „Całuski”

II . Rozwinięcie zajęć:

2. Przypomnienie bajki „Złotowłosa i trzy misie”
Nauczycielka wyjmuje z koszyka narratora bajkę i pyta dzieci:
- O czym jest ta bajka?
- Jaki jest jej tytuł?
Dzieci podają tytuł bajki.

3. Opowiedzenie przez dzieci kolejnych epizodów bajki.
Nauczycielka rozkłada losowo na dywanie 8 obrazków epizodów i prosi dzieci o przypomnienie bajki. Zadaje dzieciom pytania.
- Jak zaczyna się ta bajka? Kto nam opowie i wskaże obrazek ilustrujący to wydarzenie?
- Co dzieje się później?
- Co było dalej?
Jak bajka się zakończyła?
Dzieci opowiadają kolejne wydarzenia bajki, wskazując na właściwe obrazki epizodów.

4. Bajkowy pociąg z sekwencją obrazków.
Nauczycielka rozdaje dzieciom po jednym z obrazków epizodów oraz obrazek lokomotywy i prosi , by stworzyły pociąg ustawiając się w odpowiedniej kolejności, tak, jak było to w bajce.
- Proszę, sprawdźcie teraz, czy wszystkie „wagoniki” pociągu doczepione zostały w odpowiedniej kolejności. Skoro tak, to pociąg z sekwencją obrazków jest gotowy do drogi. Nauczycielka daje sygnał gwizdkiem i pociąg rusza.

5. Odczytanie znaczenia figur zastępczych.
Nauczycielka pokazuje figury zastępcze i pyta dzieci o ich znaczenie.
- Co oznaczają te trzy brązowe prostokąty?
- Kim jest mały żółty prostokąt? itd.
Dzieci podają znaczenie figur zastępczych.

6. Zgadnij, który to fragment?
Nauczycielka pokazuje model epizodu i prosi dzieci, by opowiedziały odpowiedni fragment bajki.

7. Wypełnienie szkieletu bajki.
Każde dziecko otrzymuje kartę z pustym szkieletem bajki oraz 8 kart modeli epizodów. Nauczycielka prosi aby dzieci ułożyły modele we właściwej kolejności i w ten sposób uzupełniły szkielet bajki.

8. Przedstawienie teatralne bajki.
Nauczycielka wybiera spośród dzieci osoby chętne do odegrania ról.
Dzieci, które nie odgrywają ról w przedstawieniu, tworzą publiczność.

III. Zakończenie zajęć;

9. Zabawa ruchowo-taneczna przy piosence „Misie szare”

10. „ Z brązowych kółek wyczaruj misie” – praca przy stolikach. Dzieci wspólnie z Rodzicami wykonują prace plastyczne- naklejają na kartkę brązowe kółka tworząc misie a następnie rysują kredkami tworząc obrazek według własnego pomysłu.

11. Podziękowanie za wspólnie spędzony czas i pożegnanie rodziców wspólną zabawą

Opracowała :
Ewa Przybytek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.