Scenariusz zajęć w grupie I z wychowania zdrowotnego.
Temat: "Ruch to zdrowie"
Data: 14.10.2009 rok.
Prowadząca: mgr Bożena Gajosz.
Pomoce: duże obręcze, woreczki, szarfy
Cele ogólne:
poznajemy siebie nawzajem,
uczenie nawiązywania bliskiego kontaktu z rówieśnikami,
wzbudzanie zaufania i wiary we własne siły i możliwości,
zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw w sali przedszkolnej oraz bezpiecznego korzystania z przyborów gimnastycznych.
Cele operacyjne: dziecko:
potrafi wykonać skok obunóż,
wykonuje ćwiczenia artykulacyjne,
bezpiecznie bawi się podczas ćwiczeń,
czerpie radość ze wspólnych zabaw,
ilustruje ruchem tekst rymowanki,
jest twórcze i wesołe.
jest szybkie i zwinne.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci na dywanie rymowanką.
2.Zabawa ruchowa „Podskocz” - dzieci swobodnie biegają po sali, na sygnał nauczyciela podskakują: obunóż, na jednej nodze i z wyskokiem.
3.Zabawa bieżna „Omiń przeszkodę”-dzieci ustawione za nauczycielem wykonują krótki bieg z omijaniem różnych przeszkód.
4.Zabawa „Stój”- dzieci próbują przebiec z jednego końca sali na drugi. Na hasło nauczyciela -stój-zatrzymują się w bezruchu.
5.Dzieci ustawione w rzędzie, nauczyciel układa przed nimi obręcze, dzieci na sygnał biegną, starając się je omijać.
6.Dzieci ustawiają się przed obręczami, próbują do każdej z nich wskakiwać obunóż.
7.Dzieci ustawione w rzędzie. Każde z nich dostaje woreczek, próbuje wrzucić go do obręczy położonej przed, a następnie wrócić na koniec kolejki.
8.Nauczyciel trzyma w ręku dużą obręcz, dzieci przechodzą przez nią jedno za drugim i wracają na koniec kolejki.
9.Nauczyciel rozdaje dzieciom woreczki, które kładą na głowie. Przechodzą z woreczkami do wyznaczonego miejsca, uważając, żeby nie spadły, gdy woreczek spadnie, wracają na linię startu i rozpoczynają zabawę od początku.
10.Dzieci biorą woreczki do reki i próbują je rzucić je jak najdalej przed siebie.
11.Marsz, odłożenie woreczków do pojemnika.
12.Zakończenie zajęć rymowanką: raczka-rączka, nóżka-nóżka prosto od serduszka duża buźka.
-------------------------------------------------------------------
Temat: Zabawy ruchowe w ogrodzie
Miejsce: Przedszkolny ogród
Cel ogólny:
wykorzystywanie aktywizujących metod i form pracy pozwalających na lepszą adaptację dzieci w przedszkolu,
integrowanie grupy podczas wspólnych zabaw ruchowych, bieżnych i kołowych.
zwrócenie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo dzieci podczas zabaw.
Cele operacyjne:dziecko,
nazywa koleżanki i kolegów po imieniu,
zna piosenki i zabawy ruchowe,
jest wesołe i spontaniczne,
dzieli się swoimi przeżyciami z nauczycielem.
Forma: praca z cała grupą.
Przebieg zajęć:
1.Zabawy kołowe do piosenek: „ Paluszek.
2.„Karuzela”,
3.„Kółko graniaste”. Dzieci wspólnie z nauczycielem ilustrują ruchem tekst piosenek śpiewając je.
4.Zabawy z chusta animacyjną Klanza:
5.„ Do kogo toczysz piłkę,
6.„Kolory”,
7.„Piłka parzy”,
8.Zabawy bieżne i orientacyjno – porządkowe na boisku:
11.„Wyścigi”, - nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy i rozdaje im szarfy w dwóch kolorach, zadaniem grup jest poruszanie się po dywanie do muzyki, kiedy muzyka milknie każda z grup musi ustawić się w rzędzie w ustalonym miejscu, np. obok drzewa, przy piaskownicy, obok pani, przy nunelu itp.
12.„Samoloty” - dzieci naśladują kołujące samoloty, na znak nauczyciela tworzą trzy lub cztero osobowe zespoły, według koloru szarf. Zabawę powtarzamy dwa lub trzy razy.
13.Zabawy ruchowe z piłką, rzut do celu, w górę, za siebie itp.
14. Rozdanie dzieciom dyplomów na ukończenie przedszkola w kolejnej grupie, np 5 latków.
15. Zabawy z rodzicami w ogrodzie.