Scenariusz zajęcia dla dzieci 3\4 letnich z zakresu rozwijania sprawności językowych.
Temat: Dwa wiatry – jesienna pogoda wokół nas.
Cel: rozwijanie sprawności językowych dzieci.
Cele szczegółowe:
•dziecko doskonali aparat mowy poprzez ćw. oddechowe i ortofoniczne
•utrwali wiadomości na temat wybranych zjawisk atmosferycznych
•wzbogaci zasób słownictwa
•potrafi regulować oddechem podczas wymawianie krótkich wierszyków
•właściwie interpretuje ruchem muzykę
•wie, że należy dostosować ubiór do aktualnej pogody
Metody: słowne, oglądowe, czynne.
Forma: zajęcie z całą grupą
Pomoce: zagadki słowne, ilustracje, rekwizyty do wiersza ”Dwa wiatry”, bibułkowe pompony, gałązki z wiszącymi emblematami do dmuchania, szary papier, parasole, karty pracy (4-latki) sylwety parasoli (3-latki)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Rozwiązywanie zagadek słownych (wiatr, słońce, deszcz) dobieranie odp. ilustracji.
2.Słuchanie wiersza J. Tuwima „Dwa wiatry” inscenizowanego sylwetami, rozmowa na tem wiersza ( jaki był jeden wiatr, jaki drugi, gdzie wiał, jak wiał?)
3.Improwizacja ruchowa z bibułkowymi pomponami „Taniec wiatrów”- interpretacja ruchowa do muzyki.
4.Zabawa artykulacyjna „Śmiejące się wiatry” – ćw. na sylabach ha, ha, he, he, hi, hi ho, ho – dostosowanie dynamiki i barwy głosu do odpowiedniej sylwety wiatru.
5.Zabawa oddechowa „Dwa wiatry” –dmuchanie na zawieszone na gałązkach emblematy; regulowanie siły wydechu.
6.Ilustracja ruchowa do wiersza „Tam za lasem..”, określanie, nazywanie jak pada deszcz, naśladowanie padającego deszczu na szarym papierze pada, mży - mżawka, leje - ulewa, pada rzęsiście.
7.Rozmowa na tem ochrony przed deszczem (co nam jest potrzebne), pokaz parasoli, wybór parasola deszczowego – interpretacja wiersza „Pod parasolem”
8.Praca przy stoliku – ozdabianie konturu parasola (3latki), rysowanie po linii, po śladzie parasola, kropli deszczu – (4latki)