KONSPEKT ZAJĘĆ Z PEDAGOGIKI TWÓRCZOŚCI
Gr 5,6-latki
Prowadząca: mgr Magdalena Jarzębska - Kopka
Temat: Zestaw grupowych gier i ćwiczeń psychologicznych podnoszących energię grupy.
CELE:
- budowanie poczucia własnej wartości
- uczenie prawidłowej komunikacji
- uruchamianie procesów myślowych oraz emocji
- podnoszenie nastroju oraz integracja grupy
- budowanie zamiłowań do ruchu
METODY:
-słowna (objaśnienia)
- percepcyjna (bodźce dotykowe, wzrokowe)
- czynna (zadania i ćwiczenia)
FORMY:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna niejednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: jeden but, krzesełka
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.”Ludzie do ludzi”- dzieci dobierają się w pary. Nauczyciel kieruje zabawą mówiąc, np..: ”nos do nosa”, “plecy do pleców”, “ręka do nogi” itd.. Dzieci wykonują polecenia. Kiedy pada hasło “Ludzie do ludzi” każdy zmienia partnera.
2. “Krąg”. Grupa staje w kręgu i podaje sobie but bez użycia rąk. But nie może wypaść.
3. “Krzesło elektryczne”- dzieci w kręgu trzymają się za ręce. W środku jest “elektryczne krzesło”. Zadanie polega na tym, aby zmusić sąsiadów do dotknięcia krzesła (nie wolno puszczać rąk). Ten kto dotknie krzesła odpada. Wygrywa to dziecko, które zostanie ostatnie.
4. “Pociągi”- dzieci w trójkach. Pierwsza osoba w każdym pociągu jest “buforem” - zamyka oczy i wyciąga ręce do przodu. Druga osoba jest “lokomotywą”- chwyta pierwszą za biodra, również zamyka oczy. Trzecia osoba jest “maszynistą” - trzyma drugą osobę i ma otwarte oczy - kieruje pociągiem.
5. Pantomima. Dzieci siedzą w kręgu. Jedna osoba wchodzi do środka i pokazuje innym czynność podaną wcześniej przez nauczyciela, np.:
- dekorowanie tortu
- niesienie tacy pełnej szklanek
- przeskakiwanie po kamieniach
- przechodzenie po śliskim lodzie
- wspinanie się na skałę
- nawlekanie igły
- niesienie ciężkiej walizki
- przewijanie dziecka
- drażnienie lwa
- szukanie igły w trawie
- itp.
6. Ćwiczenia oddechowe i rozciągające.
7. Zakończenie zajęć. Ewaluacja - rysowanie smutnych i wesołych buziek.