Powitanie wiosny – scenariusz imprezy
I. MIEJSCE: Publiczna Szkoła Podstawowa w Orzechowie
II. TERMIN REALIZACJI: 22.03.2011 r.
III. CELE:
- kształtowanie wrażliwości estetycznej, poczucia piękna, odpowiedzialności za wygląd otoczenia;
- kształtowanie wspólnych przeżyć, integracja zespołów klasowych;
- kształtowanie zmysłów: słuchu i wzroku;
- poznanie i utrwalenie nowych słów;
W imprezie udział wezmą uczniowie klas I-III i dzieci objęte rocznym przygotowaniem przedszkolnym . Jury wybrane spośród nauczycieli ocenia wykonanie zadań przeznaczonych dla poszczególnych grup wiekowych. Jako nagrody przewidziane są dyplomy dla klas .
Przebieg :
Wprowadzenie. Nauczyciel przekazuje dzieciom kilka wiadomości na temat pierwszego dnia wiosny i odczytuje list od wiosny do dzieci.
21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Tego dnia dzień równa się z nocą, która będzie coraz krótsza, a dzień coraz dłuższy.
List od Pani Wiosny
Kochane dzieci , już od wczoraj jestem w waszym kraju. Wędruję do waszej szkoły ,ale niestety napotkałam na przeszkody. Jeszcze w niektórych rejonach Polski pada śnieg , drogi są śliskie . Ale ten kto jest znakomitym obserwatorem, ujrzy wiosnę, usłyszy i poczuje. Wiosna to przecież słońce, zielone pąki i pierwsze kwiaty, to świergot ptaków i powiew ciepłego wiatru.
Jednak abym szybciej do was dotarła musicie mi pomóc rozwiązując różne zagadki i zadania. Życzę wam powodzenia.
1.A teraz sprawdzimy stan wiedzy dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym i uczniów kl. I, II i III.
Zapraszamy po jednym przedstawicielu z klasy:
zad.1. DOKOŃCZ TYTUŁY BAJEK
a) Piękna i .....................
b) .......................... Syrenka
c) .......................... Kapturek
d) .......................... i sierotce Marysi
zad.2. KONKURS „Słowa o wiośnie”
Konkurs rozgrywany jest w klasie II i III– III .Wybrani uczniowie( po 3 z klasy) w określonym czasie mają za zadanie napisać jak najwięcej słów kojarzących się z wiosną. Liczone są tylko te wyrazy, które zostały napisane poprawnie.
zad.3 KRZYŻÓWKA . To zadanie przeznaczone jest dla uczniów klas 0 i I . Dzieci odgadują zagadki , które są jednocześnie hasłami w krzyżówce.
zad.4. PYTANIA. Każda Grupa odpowiada na trzy losowo wybrane pytania związane z wiosną (za każdą prawidłową odpowiedź 2 punkty).
PYTANIA
1. Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna?
2. Wymień wiosenne miesiące.
3. Jakie ptaki zwiastują wiosnę?
4. Wymień pierwsze wiosenne kwiaty.
7. Czym się żywi bocian?
8. Co symbolizuje marzanna?
9. Co to jest równonoc wiosenna?
10. Kiedy wiosną dzień jest równy nocy?
11. Jakie zwierzęta budzą się ze snu zimowego?
12. Jakie prace wykonujemy w ogródku wiosną?
13. Jakie święta obchodzimy wiosną?
14. Które z ptaków są uważane za zwiastuny wiosny? (bocian, jaskółka, skowronek)
15. Jakie zmiany zachodzą wiosną w lesie?
16. Jakie prace na polu wykonuje się wiosną?
Zad.5 LICYTUJEMY KWIATY
Prowadzący zapowiada, że rozpoczyna licytację wiosennych kwiatów i mówi: Krokus po raz pierwszy, krokus po raz drugi ... . W tym czasie drużyny muszą kolejno wymienić nazwę innego kwiatka np. przebiśnieg. Wówczas prowadzący wypowiada formułę: Przebiśnieg po raz pierwszy ..., dopóki nie usłyszy nazwy innego kwiatka. Licytacja trwa tak długo, aż prowadzący wymieni pełną formułkę licytacyjną (... po raz trzeci) i uderzy czymś w stół lub klaśnie w dłonie. Nie wolno wymieniać nazw już raz zgłoszonych. Zwycięża drużyna, która podała ostatnią nazwę licytowanego kwiatka.
Zad.6 PRZENOSZENIE PAPIEROWYCH KÓŁEK . Udział biorą przedstawiciele klas.
Każdy z zawodników otrzymuje 5 kółek wyciętych z papieru, spodek oraz słomkę. Rozkłada kółka na stole, a obok stawia spodek. Na znak prowadzącego zawodnicy próbują przyssać (wciąganiem powietrza) kółka do rurki i przenieść je na spodek. Kółek nie wolno dotykać palcami. Zwycięża ten, kto najszybciej przeniesie wszystkie kółka.
zad.7 CIEKAWOSTKI O BOCIANIE
Wiosna to również powracające z ciepłych krajów ptaki. Przybywają bociany. Wracają zawsze w to samo miejsce i wróżą gospodarzowi szczęście i bogactwo. Szczęście miał zapewnione również ten, kto pierwszy zobaczył przylatującego bociana. Lecz jeśli ptak siedział był to zły znak Wierzono również, że bociany nie powracały do tych gniazd, gdzie ktoś dopuścił się złego czynu. Zabicie bociana, podobnie jak innych ptaków uważano za grzech śmiertelny.
Zadanie do wykonania dla dzieci będzie polegało na przymocowaniu oka bocianowi. Wybieramy po 3 dzieci z każdej klasy i zawiązujemy mu oczy. Jeżeli dziecko trafi w głowę bociana to otrzymuje 5 punktów, jeżeli w ciało to 3, a jeśli nie trafi w sylwetkę to 0
zad.8.CIEKAWOSTKI O JASKÓŁCE
Wielu ludzi wierzy, że kto pierwszy zobaczy jaskółkę cały rok będzie miał szczęście i powodzenie. Zniszczenie gniazda tego ptaka to wielki grzech, a ten, kto to zrobi dostanie okropnych piegów na twarzy.
Przedstawiciele klas układają puzzle z ptakami. ( punkty od 0-4 w zależności od szybkości ułożenia)
Zliczenie punktów, ogłoszenie wyników .
ZAJĘCIE PLASTYCZNE. Dzieci dzielą się na zespoły 3-osobowe( mogą być z różnych grup wiekowych) i wykonują prace plastyczne( związane z wiosną). Same decydują jaką techniką wykonają pracę. Mają do wyboru:
- malowanie farbami
- wyklejanie bibułą
- wyklejanie kolorowym papierem
- malowanie plasteliną
WYSTAWA PRAC