SCENARIUSZ ZAJĘCIA PROWADZONEGO PRZEZ NAUCZYCIELA STAŻYSTĘ.
Data:29.04.2011r.
GRUPA: 3 –latki.
Czas: 15 min.
Prowadząca: stażystka mgr Małgorzata Karbarz
Podstawa Programowa:
Obszar 1 poz.2-przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych).
Obszar V poz.3 i 4- jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo; uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie
przedszkolnym, w parku, na boisku, w sali gimnastycznej.
Temat: Opowieść ruchowa „Przygoda Wielkanocna” z elementem ćwiczeń gimnastycznych.
Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności i różnorodnych form ekspresji ruchowej,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w zabawie
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zgodnie bawi się z cała grupą,
- bezpiecznie porusza się po sali,
- prawidłowo wykonuje polecenia nauczycielki,
- naśladuje zajęcze skoki,
- biega nie potrącając kolegów,
- prawidłowo oddycha,
Metoda:
opowieść ruchowa, zabawowo-naśladowcza.
Forma:
zajęcia zorganizowane z całą grupą.
Pomoce:
Nagranie muzyczne piosenki pt.”Pisanki”, emblematy zajączków dla każdego dziecka, obręcze, styropianowe jajeczka.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką „Witam Was”. Ustawienie dzieci w kółeczku i rozdanie przyborów- emblematów z zajączkami.
2. Opowiadanie nauczycielki. Nauczycielka opowiada, pokazując odpowiednie ruchy ilustrujące jej opowiadanie. Dzieci ją naśladują.
Mały zajączek (przykucają ,przykładają dłonie do głowy- robią uszy zajączka)skakał po łące i zastanawiał się jaką ,świąteczną niespodziankę przygotować dla swoich przyjaciół(skaczą w przysiadzie w różnych kierunkach).Postanowił zrobić dla nich pisanki (naśladują malowanie pisanek).Kiedy były już gotowe ,delikatnie poukładał je w wózku.(naśladują przenoszenie pisanek w obu dłoniach z jednego miejsca na drugie). Powoli ciągnął wózek , aby rozwieść pisanki do swoich kolegów(naśladują ciągnięcie ciężkiego wózka za sznurek).Wózek był ciężki .Zajączek co pewien czas zatrzymywał się ,ocierał pot z czoła(ocierają pot z czoła raz jedna ręką raz drugą) oraz przeciągał się ,aby rozprostować plecy i ręce(przeciągają się).Był już bardzo blisko domu kogucika ,kiedy nagle potknął się i przewrócił(naśladują potknięcie i przewrócenie się).Wózek z pisankami przechylił się na bok , a pisanki poturlały się po trawie (turlają się po dywanie w różnych kierunkach).Skorupki pisanek zaczęły pękać .Wykluły się z nich kurczątka(naśladują wykluwanie się kurczątek z jajek).Zajączek przestraszył się i zaczął uciekać(skaczą w przysiadzie), a kurczątka machając swymi malutkimi skrzydełkami ,pobiegły za nim(biegną machają ugiętymi łokciach rękami).Kurczątka były jednak malutkie, dlatego szybko się zmęczyły .Przykucnęły więc na trawie (przykucają), aby odpocząć. Tymczasem zajączek opowiadał przyjaciołom o swojej przygodzie , a oni się z niego głośno śmiali (naśladują śmiech).Myślę, że o zajączku nie można powiedzieć , że był bardzo odważny , bo przecież przestraszył się małych kurczątek.
Po zabawie dzieci mogą wymyślić zakończenie historii, podać swoje propozycje, co mogło się stać z kurczątkami.
3. Dzieci-zajączki układają jajeczka w koszyku (dzieci kładą się na dywanie i dmuchają na styropianowe jajeczka , tak aby wpadły do obręczy ułożonej na środku sali).
4. Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci śpiewają wspólnie z nauczycielką wesołą piosenkę pt.”Pisanki”.
5. Ewaluacja dzieci, którym podobały się zajęcia ustawiają się przy uśmiechniętym zajączku zaś dzieci, którym nie podobały się zajęcia przy zajączku smutnym.