SCENARIUSZ
Temat: Poznajemy świat - ćwiczenie słuchu fonematycznego .
-dzieci 5-6 letnich
CELE:
-rozpoznawanie dźwięków z otoczenia;
-dzielenie zdań na wyrazy, wyrazów na sylaby i głoski.
-Wyodrębnianie głosek na początku i końcu wyrazu
Forma: Praca indywidualna
Metoda: elementy „Metody dobrego startu” M. Bogdanowicz, Kinezjologia edukacyjna P. Dennisona i G. Dennison, czynna, słowna, elementy metody D. Dziamskiej
Pomoce: kubek, woda, płyta z nagraniem odgłosów: deszcz, ulewa; koperta nr1 z obrazkami, nr 2 ,bębenek, kulki,, piosenka „ Zła pogoda”,4 woreczki, ilustracja do piosenki, piłka, flamastry, rybki , wędka, pastele, koła, klej
Przebieg :
1. Zapraszam Was do wspólnej zabawy. Żeby nam się lepiej myślało napijemy się wody.
2. Ruchy naprzemienne- przekraczanie środkowego pola wzrokowego.
3. Zagadki dźwiękowe- rozpoznawanie dźwięków zza parawanu; odgłosy z otoczenia -ćw. słuchowe.
4. Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej.
• Wyklaskanie rytmu , który wystukał nauczyciel na bębenku,
• Skakanie w rytmie wystukiwanym przez nauczyciela.
5. Analiza wyrazowa zdania. Dziecko układa zdanie do obrazka i ustawia tyle szklanych kulek ile jest wyrazów w zdaniu /koperta nr1/
6. Słuchanie piosenki „ Zła pogoda”.- rozmowa na temat piosenki.
• Skąd kapie woda?
• Jak się nazywa woda , która kapie z nieba?
• Dokąd idą dzieci?
• Co mają na nogach?
-dzielenie słów na sylaby: niebo, deszcz, przedszkole, kalosze
7. Wspólnie z dziećmi śpiewanie piosenki z rytmicznym wystukiwaniem dłońmi w woreczki:
• Najpierw dwoma dłońmi jednocześnie
• Na zmianę jedną i drugą ręką
8. Dokończ słowo. –nauczyciel mówi pół słowa i rzuca piłeczkę- dziecko łapie i dopowiada drugi człon wyrazu:
Np. ko-tek, do-mek, krze-sło, fla-ga, ro-wer, wia-dro, la-la, no-ga,
9. Analiza sylabowa wyrazów. Dziecko koloruje tyle kółek , ile jest sylab w nazwie wskazanego rysunku.
10. Synteza sylabowa wyrazów. Nauczyciel wypowiada nazwę rysunku sylabami. Dziecko mówi całą nazwę i wskazuje właściwy rysunek
11. Rozpoznawanie głosek w nagłosie i wygłosie. Dziecko wskazuje rysunek i wypowiada głoskę, która zaczyna się nazwa wybranego przedmiotu, lub tę która się kończy.
12. Wędkowanie. Na stole leżą obrazki/ rybki/ - dz. łowi rybki a następnie złowioną rybkę dziecko pokazuje, podaje nazwę obrazka, a następnie głoskuje np. dom, kot, oko, ..itp
13. Łańcuch. Na stoliku leży obrazek, na środku leży jeden, który będzie początkiem łańcucha. Dziecko dokłada kolejne obrazki w takiej kolejności, aby nazwa następnego zaczynała się na ostatnią głoskę poprzedniego np. Dom, mama, aparat tynk,../jeżeli dzieciom trudno znaleźć obrazki, mogą same wymyślać słowa/koperta 3/Dzieciom ta zabawa może sprawiać trudność!
14. Wspólne zaśpiewanie piosenki” Zła pogoda” z jednoczesnym rysowaniem rytmicznych kresek na kartce papieru oraz naklejanie parasola z koła, dorysowywanie rączki. Podziękowanie za wspólną zabawę.