X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12947
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Oni zmienili świat. Scenariusz lekcji z rozwoju motoryzacji

Scenariusz lekcji z rozwoju motoryzacji
realizowany na lekcji techniki w klasie II

Temat: „Oni zmienili świat”

Cel ogólny: Wynalazcy w dziecinie motoryzacji i ich osiągnięcia
Czas trwania: 45 min
Cele szczegółowe
Uczeń:
• Potrafi podać nazwiska wynalazców z dziedziny motoryzacji
• Omawia osiągnięcia słynnych wynalazców i konstruktorów zarówno polskich jak i zagranicznych,
• Potrafi przy użyciu komputera wyjaśnić pojęcia: patent, wynalazek, odkrycie
Metody:
Film, - zadaniowa
- aktywizująca (Wysłuchaj – zapisz, Asocjogram - Mapa pamięciowa, Praca z komputerem – Word, dostęp do Internetu. )

Formy pracy: praca indywidualna i w małych grupach.
Środki dydaktyczne:
Szary papier, flamastry, kartki papieru, zdjęcia i fotografie wynalazców motoryzacji, fr. filmu „Byli sobie wynalazcy” – Ford i samochody, Multimedialna Encyklopedia Powszechna PWN, komputer z dostępem do Internetu."Ćwiczenie technika i wychowanie komunikacyjne dla Gimnazjum cz. 1", wyd. Nowa Era,

Przebieg zajęć
I. Czynności wprowadzające.
1. Powitanie klasy –
2. Odsłuchanie utworu muzycznego „Odkryli świat” (1min)
3. Zapisanie tematu lekcji. Wynalazcy w dziedzinie motoryzacji. Patenty „Znaczenie samochodu” .
II. Czynności zasadnicze.
1. Oglądanie fr. Filmu „Byli sobie wynalazcy”

Nauczyciel mówi: Oglądając film, uważnie oglądajcie i słuchajcie, proszę nie robić notatek. Po zatrzymaniu filmu będzie minutowa przerwa na pisanie. Co macie pisać? Może to być podsumowanie tego, co usłyszeliście, pytania, które wam się nasunęły z tematem, wasze przemyślenia alba jeszcze coś innego. . Po obejrzeniu materiału filmowego i zapisaniu swoich przemyśleń - wymiana w parach - Nauczyciel mówi: Przeczytajcie sobie nawzajem swoje notatki, a potem wspólnie porozmawiamy, co myślicie na ten temat.
Krótka prezentacja wniosków przez pary.
Asocjogram – mapa pamięci
Z jakim słowem najbardziej kojarzy nam się motoryzacja - samochód – marki samochodów.
Podział uczniów na dwie grupy – każda otrzymuje arkusz szarego papieru z zaznaczonym hasłem „Samochód” „Marka samochodu” w centrum oraz promieniami odchodzącymi od hasła. Uczniowie mają za zadanie opracować hasło, a więc napisać skojarzenia o których uczniowie już wiedzą lub domyślają się. Następnie dzieci prezentują cechy
Uczniowie wypisują przykładowe marki.: Fiat, Toyota, Skoda, BMW, Lamborgini, Ferrari, Mercedes, McLaren, Porsche, Volkswagen, Chewrolet, Citroen, Porsche, Audi, Suzuki, Opel, Peuqeot, Honda, Land Rover, Yamaha, Furd, Mitsubishi, Scania, Subaru, Volvo, Jeep, MAN, Nissan, Lexus, Renoualt, Jaqur, Mazda, Lincoln, Skoda, Hummer, Seat, Liaz, Smart.

Praca z komputerem
1. Uczniowie dzielą się na grupy, losują karteczki z nazwiskami wynalazców. Wyszukują w Internecie lub w Multimedialnej Encyklopedi PWN krótkie zwięzłe informacje na dany temat – napisany w Wordzie.

Leonardo Da Vinci – 1485r. sprężyny obracające koła
Joseph Cugnot (Kinjot) – 1771r. samobieżny pojazd
„parowy rydwan”
William Murdock - samochód o napędzie parowym.
Nicolaus Otto - pierwszy silnik spalinowy wewnętrznego spalania
Carl Benz – 1878r. prototyp silnika dwusuwowego. 1884 pierwszy
trójkołowy pojazd
Gottlieb Wilhelm Daimler - 1885r.pierwszy motocykl , 1886r. pierwszy czterokołowy samochód – (Mercedes)

Polscy wynalazcy - nazwiska
Wykonanie mapy wynalazców
Podsumowanie lekcji:
Przypomnienie tematu dzisiejszej lekcji. Ocena pracy uczniów.
Polecenie – jako praca do domu. Wykonaj w zeszycie mapę znanych Ci wynalazców.
Ewaluacja zajęć – czy zajęcia podobały się. Wszyscy głośno mówią tak lub nie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.