SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
Izabella Sijka – Publiczne Przedszkole w Tarnówce
Dla grupy 5-6 latków
Temat : „ Majowa łąka”
Cele:
· Integracja rodziców z dziećmi.
· Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na temat treści wiersza.
· Doskonalenie umiejętności8 działań matematycznych w zakresie 7.
· Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej, rozwijanie zmysłu estetycznego oraz sprawności manualnych.
· Rozwijanie twórczej wyobraźni.
Pomoce:
· Tekst wiersza M. Buczkównej pt” Rano na łące”.
· Szablony motyli wykonane z kolorowego papieru.
· Materiały plastyczne: arkusze tektury , kolorowa bibuła, kredki pastelowe, mazaki, plastelina, farby plakatowe , kolorowy papier , klej silikon , nożyczki.
· Odtwarzacz CD.
· Płyta z muzyką z kinezjologii edukacji „ Podaj rękę partnerowi” , „ Taniec motyli”
· Ilustracja do krótkiego opowiadania.
Przebieg:
1. Przywitanie rodziców przez wszystkie dzieci, zaproszenie rodziców do wspólnej zabawy.
2. Zabawa integracyjna z rodzicami z kinezjologii edukacji „ Podaj rękę partnerowi” ( zabawa ze zmiennością partnerów np.: dziecko – rodzic, rodzic – rodzic, dziecko – dziecko).
3. Słuchanie wiersza M. Buczkównej pt: ” Rano na łące”
Słońce.
Na łące
wszyscy pracują os samego rana.
Pszczoła we wnętrzu rumianka
odkurza żółty dywanik
ze złotego pyłu.
Mrówki – ścieżkę oczyściły
, aż świeci każde ziarenko piasku.
Motyl skrzydełkami
otrzepuje kropelki rosy
z koniczyny.
Osy polerują listki jaskrów
,aż oczy bolą od blasku.
4. Wypowiedzi dzieci na temat opowiadania- próba odpowiedzi na zadawane pytania:
„ Jakie owady można spotkać na łące?
„ Co robiła pszczoła , motyl , mrówka, osy?
„ Jakie inne owady można spotkać na łące”
5. Zabawa ruchowa z kinezjologii edukacji „ Taniec motyli”
6. Zabawa dydaktyczna „ Ile jest motyli”.
· wręczenie każdemu dziecku koperty z sylwetami motyli w czterech kolorach , trzech wielkościach,
· zachęcenie dzieci do wysłuchania krótkiej opowieści ilustrowanej sylwetami na tablicy,
· uważne słuchanie poleceń nauczycielki i wykonywanie przez dzieci działań matematycznych .
7. „ Majowa łąka” - praca plastyczna rodzica z dzieckiem na tekturowych arkuszach umocowanych na sztalugach.
· wykonywanie pracy metodą collage,
· wspólne oglądanie i omawianie wykonanych prac.
8. Podziękowanie za udział w zajęciu wszystkim uczestnikom.