Scenariusz lekcji
Polska a Europa
Klasa IV SP
Cele lekcji.
Po zakończonej lekcji uczeń
1. Potrafi na mapie Europy wskazać Polskę;
2. Potrafi na mapie Polski wskazać swój region.
3. Wyjaśnia jakie są źródła kultury europejskiej.
4. Opowiada o uczestnictwie Polski w Unii Europejskiej posługując się pojęciami: Unia Europejska, stosunki międzynarodowe.
5. Potrafi rozpoznać symbole unijne: flagę i hymn „Oda do radości”.
Materiały:
Podręcznik
Mapa fizyczna Polski i mapa UE, nagranie „Ody do radości”
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel wita się z uczniami, sprawdza obecność i zadanie domowe, zapoznaje uczniów z nowym tematem lekcji.
2. Nauczyciel pokazuje uczniom mapę Polski, prosi o pokazanie na mapie i nazwanie krajów sąsiadujących z Polską, o pokazanie stolicy i swojej miejscowości oraz o powiedzenie na jakim kontynencie leży Polska.
3. Uczniowie czytają tekst z podręcznika na temat kultury europejskiej, po przeczytaniu mają powiedzieć nauczycielowi jakie są źródła kultury europejskiej, co łączy kraje europejskie.
4. Nauczyciel przedstawia uczniom drugą mapę, mapę Unii Europejskiej, pokazuje, gdzie na mapie znajduje się Polska i inne kraje należące do Unii Europejskiej, Nauczyciel w międzyczasie tłumaczy uczniom czym jest Unia Europejska i dlaczego inne kraje chcą do niej wstąpić. Następnie przedstawia uczniom flagę UE oraz hymn, mówi także o euro jako wspólnej walucie.
5. Zadanie domowe: Przynieście na następną lekcję widokówki, zdjęcia, ulotki, nagrania dotyczące Kociewia.
6. Nauczyciel dziękuje uczniom za przeprowadzoną lekcję.