Numer: 12876
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień w sadzie i ogrodzie

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 4- LATKÓW

Prowadząca: Kamilla Kowalczyk
Temat kompleksowy: „ Jesień w sadzie i ogrodzie”
Temat dnia : Utrwalamy nazwy warzyw organizując w sali kącik przyrodniczy na podstawie wiersza J. Brzechwy pt. „ Warzywa”

Cele ogólne:
- poznawanie nazw i wyglądu niektórych warzyw,
- utrwalenie wiadomości o warzywach,
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia

Cele operacyjne: ( dziecko...)
- rozpoznaje , nazywa warzywa
- rozwiązuje zagadki
- naśladuje ruchem czynność
- doskonali zmysł dotyku i węchu
- włącza się do wspólnego śpiewu, zabawy,]

Metody:
- podająca
- eksponująca
- praktyczna

Formy :
- zbiorowa
- indywidualna jednolita , zróżnicowana

Środki dydaktyczne:
Zagadki, kosz z naturalnymi okazami warzyw, wiersz J. Brzechwy „ Warzywa” , sylwety warzyw, szarfy, apaszka, karty do przeliczania z sylwetami warzyw, nagranie muzyczne „ Ogórek”, kontur warzyw , kredki świecowe,

Przebieg zajęcia:
1. „ Tajemniczy gość” - Wejście do sali nauczyciela przebranego za Panią Jesień z koszykiem pełnym warzyw. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat swoich wrażeń.
- Dzieci wypowiadają się na temat postaci Pani Jesieni, rozmawiają z nią , zadają pytania.
2. Przywitanie dzieci : Witam wszystkich tych, którzy : lubią jeść marchewkę, pomidora , jabłko itp. ( Pedagogika zabawy).
- Dzieci reagują ruchem na powitanie zgodnie z własnymi odczuciami.
3. Rozwiązywanie zagadek „ Jakie warzywa ma Pani Jesień w koszyku?”
- Dzieci po usłyszeniu tekstu zagadki, odgadną nazwę warzywa, odszukają w koszu Pani Jesieni odpowiednie warzywo. Umieszczą warzywa w kąciku przyrodniczym w sali.
4. Zabawa ruchowo- naśladowcza „ Wizyta na działce”
- Dzieci przy dźwiękach tamburyna spacerują po sali. Podczas przerwy w grze zatrzymują się i naśladują czynności wykonywane na działce ( grabienie, kopanie, wyrywanie itp.)
5. Inscenizacja wiersza pt.” Warzywa” J. Brzechwy wykonana przez nauczyciela.
- Dzieci po wysłuchaniu i obejrzeniu inscenizacji wiersza „Warzywa”, odpowiadają na pytania dotyczące tekstu , kształcą myślenie podczas próby uzasadnienia dlaczego warzywa źle się zachowywały ,dokonują oceny negatywnego zachowania warzyw: kłótni .Dzielą nazwy warzyw na sylaby.
6. Zabawa dydaktyczna „ Co to za warzywo?” z wykorzystaniem naturalnych okazów – warzyw.
- Dzieci (z zasłoniętymi oczami ) rozpoznają po kształcie i zapachu warzywo.
7. Zabawa ruchowa z elementami skoku „ Zające w ogrodzie”
- Dzieci naśladują skoki zająca , na dźwięk tamburyna wskakują do norki ( szarfy)
8. Zabawa matematyczna „ Ile jest warzyw?”
- Dzieci przeliczają narysowane na kartce warzywa .Zaznaczają ich liczbę kreskami. Określają , których warzyw jest więcej , mniej ,a których tyle samo
9. Improwizacja ruchowo- rytmiczna piosenki „ Ogórek”
- Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują ruchem tekst piosenki.
10. Praca plastyczna” Warzywa w koszyku”
- Dzieci wypełniają kontur warzyw kredkami świecowymi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.