Scenariusz zajęć w grupie 5-latków
Prowadząca: mgr Kamilla Kowalczyk
Temat kompleksowy: „Zabawy w lesie i na łące”
Temat dnia : „Zapoznajemy się z mieszkańcami łąki oraz ich trybem życia na podstawie ilustracji i opowiadania H. Behlerowej pt. „O żabkach w czerwonych czapkach”.
Cele ogólne:
- Wzbogacenie informacji o mieszkańcach łąki
- Rozwijanie mowy i logicznego myślenia
- Rozwijanie umiejętności zgodnej zabawy
Cele operacyjne:
- zna zwierzęta żyjące na łące,
- rozumie znaczenie barwy ochronnej zwierząt.
- rozwiązuje zagadki o mieszkańcach łąki,
- naśladuje sposób poruszania i odgłosy owadów i zwierząt
- rozwija zainteresowania przyrodnicze
Metody:
- Podająca : opowiadanie , pogadanka
- Praktyczna
- „Edukacja przez ruch”- D. Dziamskiej
- Pedagogiki zabawy
- I. Majchrzak
Formy :
- Indywidualna jednolita
- Grupowa jednolita
- Zbiorowa
Środki dydaktyczne: opowiadanie H. Behlerowej „ O żabkach w czerwonych czapkach”, liczmany – kolorowe kółka, ilustracje mieszkańców łąki, nagrania CD , treść zagadek , krążki, kartoniki z różną ilością kropek, pastele, blok rysunkowy
Przebieg zajęć :
1. Wspólne powitanie „ Iskierka przyjaźni”
- Dzieci tworzą koło na dywanie i przekazują uścisk dłoni koledze lub koleżance stojącej obok.
2. Słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „ O żabkach w czerwonych czapkach”
- Nauczyciel odczytuje tekst opowiadania. Nawiązuje z dziećmi rozmowę dotyczącą treści usłyszanego opowiadania.
- Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące tekstu; wymieniają bohaterów opowiadania , nazywają środowisko przyrodnicze , które jest domem zwierząt i owadów ( łąka)
-Słuchanie ciekawostek podanych przez nauczyciela na temat: barwy ochronnej zwierząt, zwyczajów oraz życia mieszkańców łąki
3. Zabawa ruchowa „Żabie skoki”
-Dzieci przeliczają poprawnie ilość kropek na kartoniku ,a następnie wykonują tyle skoków ile wskazuje liczba kropek.
4. Zgaduj-zgadula „ Mieszkańcy łąki” . Słuchanie zagadek o mieszkańcach łąki
- Dzieci rozwiązują zagadki o mieszkańcach łąki, odszukują rozwiązanie wśród ilustracji , dzielą nazwy mieszkańców na sylaby , przeliczają liczbę sylab w wyrazie.
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „ Wyprawa na łąkę”
-Dzieci chodzą po sali wsłuchując się w odgłosy , nazywają mieszkańców łąki , naśladują sposób poruszania się lub ich głos.
6. Zabawa „Łąkowe rachunki”
-Dzieci przeliczają pszczoły, biedronki i koniki polne , porównują ich liczbę ,układają przed sobą tyle kół , ile znajduje się przypiętych na gazetce sylwet pszczół, koników polnych i biedronek
7. Wspólny śpiew piosenki „ Bal na łące”
- Dzieci śpiewają piosenkę i ilustrują jej treść ruchem.
8. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Żabka” – z wykorzystaniem elementów metody D. Dziamskiej
-Dzieci odszukują kartkę ze swoim imieniem ( wg metody I. Majchrzak), tworzą kompozycję z kresek w rytm muzyki , wykonują z kółek żabkę.