Numer: 12870
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co tak wieje?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 5, 6-LETNICH

Data: 14.04.2011r.
Prowadząca: Aleksandra Kasperek

Temat: Co tak wieje?

Cel hospitacji: 6-latek twórczy, otwarty, eksperymentujący, szukający porównań
w przyrodzie ożywionej i nieożywionej.

Cele ogólne:
• Poznanie właściwości wiatru na podstawie doświadczeń i obserwacji.
• Uświadomienie dzieciom, że wokół nas istnieje powietrze.
• Kształtowanie umiejętności współdziałania dzieci w zabawach badawczych- doświadczeniach.
• Kształtowanie umiejętności językowych poprzez tworzenie samodzielnych, krótkich wypowiedzi.
• Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej.
• Poszerzenie wiadomości dzieci na temat roli wiatru w przyrodzie i jego wykorzystania przez człowieka.
• Rozwijanie wyobraźni i twórczej inwencji dziecka.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• swobodnie wypowiada się na podany temat;
• potrafi wykonać samo lub z pomocą nauczycielki proste doświadczenia poznając właściwości powietrza, wiatru;
• wyciąga wnioski z prowadzonych obserwacji;
• przedstawi ruchem różne rodzaje wiatru;
• prawidłowo wykonuje ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
• potrafi bawić się przy muzyce;
• poznaje właściwości wiatru - jego pozytywny i negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze,
• potrafi pracować w grupie;
• jest aktywne, pomysłowe i otwarte na nowe doświadczenia;
• wie, że powietrze jest konieczne do życia wszystkich żywych organizmów.
Metody:
słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienie
oglądowa: pokaz
czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
Formy:
z całą grupą, indywidualna, zespołowa
Pomoce dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniem: głos wiatru, wiersz pt."Piotruś i powietrze", piosenka ,,Chodzi wiatr po łące”, muzyka do zabaw ruchowych; ilustracje: "wiatr dobry", "wiatr zły", kartka z buzią smutną i uśmiechniętą; przedmioty: balony, miski, kubeczki z wodą, butelki, słomki, wentylator, suszarka, wiatrak, pióra, kasztany, waciki, kamyk, klocek, liście, paski bibuły dla każdego dziecka, wachlarze, paczka, list, latawiec, chusta animacyjna.

Przebieg:
1. "Marsz na dzień dobry". Powitanie w kole.
2. Zagadka słuchowa "Wiatr".
3. Zabawa artykulacyjna „Wiatr, wichura, wietrzysko”.
4. Słuchanie wiersza L. J. Kerna „Piotruś i powietrze”. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza.
5. Zabawa ruchowa "Łapiemy powietrze".
6. Wykonywanie doświadczeń przez dzieci.
- Dzieci stoją wokół miski wypełnionej wodą. Każde dziecko otrzymuje plastikową butelkę. Na znak nauczycielki wszyscy naciskają na butelkę zanurzając w wodzie i szybko ją puszczają. Wnioski
- Dzieci ponownie zanurzają butelkę w misce z wodą, przytrzymują ją i obserwują co się dzieje. Z otworu szyjki butelki wylatują "bąbelki" i butelka wolno napełnia się wodą, a następnie opada na dno basenu. Wnioski
- Każde dziecko otrzymuje słomkę, pochylając się nad basenem jeden koniec słomki zanurza w wodzie, a w drugi dmucha. Wnioski

- Nauczycielka pokazuje w jaki sposób można zrobić duży wiatr w sali.

- Dzieci wypowiadają się nt "Jakie przedmioty unoszą się na wietrze?".
Wnioski
- Zabawa ruchowa z chustą animacyjną "Sztorm".
7. Rozmowa przy ilustracjach: kiedy wiatr jest potrzebny, a kiedy przeszkadza?
8. "Co by było gdyby nie było wiatru?” – met. aktywizująca: "Co by było...?"
9. Zabawa ruchowa "Silny wiatr".
10. Zabawa dydaktyczna "Quiz o wietrze"- Zebranie i utrwalenie wiadomości zdobytych przez dzieci podczas wykonywania doświadczeń.
11. Zabawa ruchowa "Taniec wiatru" – dzieci poruszają się w rytm muzyki z paskami bibuły
i machają (dzięki nim widoczny jest ruch powietrza).
Pani woźna wnosi dużą paczkę. Informuje, że jest ona zaadresowana do pani i dzieci z naszej grupy.
Dzieci dziękują za dostarczenie przesyłki, odczytują wraz z panią list i otwierają paczkę.
Dzieci opowiadają o wyglądzie latawca. Proponują zrobienie długiego ogona ze wstążek.
12.Ewaluacja zajęć.
13. Podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.