Tomasz Błaszczyk
nauczyciel kontraktowy
Publiczna Szkoła Podstawowa
w Przytyku
~Konspekt lekcji historii~
Klasa: IV a
Temat: Bolesław Chrobry – pierwszy król Polski
Cele operacyjne:
I. Wiadomości
a) Zapamiętanie
- postacie
- daty
· 992 – początek panowania Bolesława
· 997- śmierć św. Wojciecha
· 999- kanonizacja św. Wojciecha
· 1000 – Zjazd Gnieźnieński
· 1002-1018 – wojny z cesarstwem
· 1025 – koronacja królewska
- pojęcia
· Król
· Władca
· Książę
· Zjazd
· Cesarz
· Koronacja
b) Zrozumienie
· Rozumie politykę zagraniczną B.Chrobrego
· rozumie termin państwo wielonarodowe
· potrafi wyjaśnić dlaczego doszło do Zjazdu Gnieźnieńskiego
· rozumie termin koronacja
II. Umiejętności
c) Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
· umie wskazać na mapie terytorium Polski w X/XI w.
· umie wskazać na mapie Gniezno, Budziszyn,
· wie, że
· umie wskazać na osi czasu wiek IX, X
· umie przyporządkować odpowiedniemu wiekowi daty: 992, 1000, 1035
d) Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych
· umie wyjaśnić przyczyny przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy
e) Postawy i przekonania
· wzbudzenie szacunku dla dokonań królów polskich
Metody pracy:
· wykład nauczyciela z elementami pogadanki
· burza mózgów
· pokaz i omówienie ilustracji
Środki dydaktyczne:
· podręcznik
· ćwiczeniówka
· ilustracje
TOK LEKCJI
1.Czynności organizacyjno-porządkowe - 3 min
-Sprawdzenie obecności
-Zapisanie na tablicy tematu lekcji.
-Uczniowie Zgłaszają obecność
-Zapisują temat do zeszytu.
2.Rekapitulacja wtórna - 6 min
Nauczyciel w formie pogadanki z uczniami przypomina sytuacje polityczną Polski w X wieku
Uczniowie współpracują, przypominają sobie ostatnie lekcje, odpowiadają na pytania nauczyciela.
3.Rozwinięcie nowego tematu - 14 min
Nauczyciel sprawdza prace domową. Nawiązuje do panowania MIESZKA I i chrztu Polski
Uczniowie aktywnie słuchają, zadają pytania.
4. Rozwinięcie. Praca nad nowym materiałem.
-14 min
Nauczyciel ukazuje na mapie terytorium państwa B.Chrobrego, opowiada historię jego życia oraz wyjaśnia znaczenie zjazdu.Wspólnie z uczniami rozwiązuje zadania w zeszycie ćwiczeń. Wspólnie z nauczycielem definiują pojecie koronacji królewskiej. Uzupełniają zadania w zeszytach ćwiczeń.
5.Podsumowanie.Rekapitulacja wtórna. 8 min
Nauczyciel podsumowuje lekcję. Zbiera wnioski wysnute razem z uczniami.Nauczyciel zadaje pracę domową – ćwiczenia w zeszycie ćwiczeń
Uczniowie słuchają, Przypominają sobie treści lekcji.Zapisują prace domową.
........................................
podpis opiekuna stażu.