X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 1286
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Komputer i urządzenia peryferyjne

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ Z WYKORZYSTANIEM KOMPUTERA

TEMAT: Komputer i urządzenia peryferyjne

CELE OGÓLNE: Kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem komputerowym.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
· przyswaja podstawowe pojęcia: komputer, monitor, myszka, klawiatura, drukarka, głośniki,
· wskazuje i nazywa poszczególne elementy zestawu komputerowego,
· przelicza elementy zestawu komputerowego – określa liczbę zbioru,
· kompletuje zestaw komputerowy wg określonego kryterium,
· wskazuje cyfrę odpowiadającą liczbie wszystkich urządzeń zestawu komputerowego,
· odczuwa radość uczestniczenia w zabawie,
· dostrzega własne możliwości i potencjał intelektualny.

METODY: rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne.

FORMY PRACY: indywidualna, praca z całą grupą.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Zestaw komputerowy, 4 komplety cyfr od 0-10, 2 komplety kółek – 8 szt. Po 2 w kolorze: żółtym, czerwonym, zielonym, niebieskim, znaczki - medale „Mały informatyk”, klej, karton z napisem „Zestaw komputerowy” dla każdego dziecka.

GRUPA: dzieci pięcioletnie

LICZBA DZIECI: 4

MIEJSCE: pracownia komputerowa.

CZAS: 20-30 min.

Przebieg zajęć

1. Zabawa „Znajdź swoje miejsce”.
Przed rozpoczęciem zajęć dzieci wybierają jedno kolorowe koło (czerwone, zielone, żółte, lub niebieskie) i zajmują wyznaczone miejsca przy komputerze oznaczone kolorem swojego kółka.

2. Zapoznanie dzieci z nazwą i funkcją poszczególnych urządzeń zestawu komputerowego: klawiatury, myszki, komputera, monitora, drukarki.

3. „Czarodziejski worek”.
Dziecko wybiera z worka kartonik obrazujący urządzenie peryferyjne. Nazywa go i omawia jego funkcję. Wybiera tyle kartoników ile potrzebne będzie do skompletowania całego zestawu.

4. „Zestaw komputerowy”.
Zgromadzone kartoniki przykleja do kartonu kompletując zestaw komputerowy.

5. „Cyferki”- rozsypanka
Na osobnym stoliku rozłożone są cyfry od 0 do 10. Dziecko przelicza poszczególne elementy zestawu komputerowego (5 elementów) i wybiera cyfrę odpowiadającą ilości urządzeń całego zestawu komputerowego.

5. Zabawa ruchowa - „piątka”
każde dziecko podaje propozycje zadania do wykonania w ilości 5, np. 5 podskoków, 5 przysiadów, 5 klaśnięć itp.

6. Podsumowanie i omówienie pracy dzieci na zajęciach.
Za skompletowanie całego zestawu komputerowego dzieci otrzymują znaczek „Mały informatyk”, który przyklejają do karty pracy.

7. Ewaluacja.
Na kołach jakie dzieci otrzymały na początku zajęcia dzieci rysują buzie uśmiechniętą lub smutną, określającą czy zajęcie się im podobało czy nie. Przyklejają na karton z uśmiechniętą lub smutną buzią.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.