Konspekt zajęcia koleżeńskiego
Grupa wiekowa : 4-latki
Prowadząca : Agnieszka Szymonik
Temat zajęcia : Zabawy badawcze z wodą
Cele ogólne:
♦ prowadzenie prostych eksperymentów z wodą, rozpuszczanie różnych substancji w wodzie, pływanie i tonięcie przedmiotów
♦ rozwijanie zainteresowań badawczych dziecka
♦ poznanie niektórych właściwości wody
Metody:
- badawcza: eksperymenty (rozpuszczanie substancji, pływanie i tonięcie)
- aktywizująca: W. Sherborne, elementy sojuszu metod
- słowna (rozmowa, instruktaż)
- oglądowa (obserwacja, pokaz)
Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
- zespołowa
Pomoce:
Kubeczki plastikowe, łyżeczki, słoiki, sól, cukier, piasek, korek, moneta, gumowa zabawka, kamień, ręczniki papierowe, płyty CD, krople wody z papieru, zakraplacz
Przebieg zajęcia:
Część wstępna:
1. Powitanie piosenką „Wszyscy są...”
2. Rozwiązywanie zagadki słownej:
Jest w morzu, jest w rzece
W jeziorze i stawie.
Jest także w herbacie, zupie, albo w kawie.
Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na ziemi nie byłoby życia.
3. Krótka rozmowa na temat wody (do czego jest potrzebna).
4. Ćwiczenie oddechowe : „Deszczyk” – dmuchanie na papierowe kropelki wody
(wg wskazówek n-la).
5. Zabawa ruchowa : „Omiń kałuże” (przeskoki obunóż przez papierowe kropelki).
Część główna:
1. Doświadczenie I: Puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze i porównywanie ciężaru przedmiotów tonących i pływających
2. Zabawa ruchowa z elementem liczenia „Chmurka” (podział na zespoły).
3. Doświadczenie II: badanie rozpuszczalności niektórych substancji (sól, cukier, piasek) – praca w zespołach; porównywanie wyników.
4. Zabawa muzyczna z kubeczkami.
5. Doświadczenie III: Badanie kształtu wody poprzez przelewanie do naczyń o różnych kształtach.
6. Zabawa wyciszająca : podawanie z rąk do rąk kubka z wodą ( nie można wylać).
7. Drama : Do czego służy nam woda? – odkrywanie kropelek wody przez wybrane dzieci, przedstawienie ich treści za pomocą ruchów, gestów, mimiki twarzy.
8. Zabawa wg W. Sherborne – masażyk „Tu płynie rzeczka....”
Część końcowa:
1. Podsumowanie zajęcia – ewaluacja. Każde dziecko umieszcza swoją kropelkę wody w zaznaczonym słoiku wesołym lub smutnym – wspólne porównywanie który słoik jest bardziej napełniony.
2. Relaksacja: dzieci leżą na dywanie, mają zamknięte oczy. N-lka upuszcza kropelkę wody na twarz dziecka. Ten, kto poczuje dotyk wody może otworzyć oczy i wstać.