SCENARIUSZ LEKCJI FIZYKI DLA KLASY I.
Temat : Droga i prędkość w ruchu jednostajnym prostoliniowym. Praca z programem Edu Rom
Cel ogólny :
Uczeń potrafi podać definicję prędkości średniej i zastosować ją
do rozwiązywania zadań oraz interpretacji wykresów.
Cele szczegółowe :
Uczeń zna :
- jednostkę prędkości
- potrafi sporządzić wykres zależności prędkości od czasu
- umie ocenić na podstawie wykresów zależności położenia od czasu,
który z nich odpowiada większej prędkości
- uczeń potrafi sporządzić wykres zależności położenia od czasu
- uczeń umie przeliczać jednostki prędkości
Środki dydaktyczne :
- komputer
- EDU ROM - edukacyjny program do nauki fizyki (znajduje się na
wyposażeniu pracowni informatycznej)
Metody i formy pracy :
- praca w grupach
- doskonalenie pracy na komputerze
Przebieg lekcji :
I. Faza wstępna :
- sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie zadania domowego
- przypomnienie potrzebnych wiadomości
- podział na grupy
- włączenie komputerów
- zalogowanie się do sieci
II. Faza główna :
- film , ćwiczenie (wydruk z programu)
- zapoznanie się z tekstem i narracją
- demonstracja ćwiczenia 3,4 z programu
- zapoznanie się z tekstem, analiza tabelki i wykresów x(t) i v(t)
- uruchomienie narracji dotyczącej większej prędkości
- samodzielne wykonywanie ćwiczenia przez uczniów
- jeden z uczniów w grupie przejmuje sterowanie i przelicza podane
wartości prędkości na inne jednostki (m/s i km/h) głośno przeprowadzając rozumowanie
- nauczyciel pozwala sprawdzić wynik na ekranie komputera
- wykonanie ćwiczeń 1,2
III. Faza - Ewaluacja
Wykonanie ćwiczenia 5,7 z programu.
Co zapamiętaliśmy z lekcji.