Scenariusz zajęć integracyjnych
Temat: Dary Jesieni
Grupa dzieci: klasy I, II / III, III
Czas: 3 godziny lekcyjne
Cele ogólne:
• Dostrzeganie zmian w przyrodzie zachodzących jesienią;
• Kształtowanie nawyku kulturalnej zabawy;
• Zachęcanie do wspólnej zabawy – integracja dzieci w I etapie edukacyjnym
Cele operacyjne:
• Potrafią wymienić dary jesieni
• Rozpoznają warzywa i owoce po dotyku i po smaku
• Wykonują kompozycje z darów jesieni
• Układają kwiaty z liści jarzębiny
• Malują farbami
• Potrafią zgodnie uczestniczyć w zabawach integrujących grupę przyjmując ich zasady
Metody:
• Słowna – rozmowa , objaśnienia, instrukcje
• Oglądowa – obserwacja, pokaz
• Czynna – zadania stawiane do wykonania, samodzielne doświadczenia dzieci
Formy:
• Zbiorowa
• Indywidualna
Środki dydaktyczne:
• Stroje dla występujących dzieci
• Owoce i warzywa
• Kafelki
• Kasztany, jarzębina, żołędzie
• Farby
• Teatrzyk drewniany
• Kisiel z owocami
Przebieg zajęć
1. Zaprezentowanie przedstawienia przygotowanego przez klasę III pt.: „Dary jesieni”
2. Rozpoznawanie warzyw i owoców po dotyku.
W zakrytym koszyku znajduje się kilka warzyw i owoców . Wybrane dzieci losują jedno i próbują odgadnąć jego nazwę.
3. Smakowe rozpoznawanie warzyw i owoców.
Wybrane dzieci z zakrytymi oczami próbują owoce lub warzywa i odgadują ich nazwę.
4. Prace plastyczne:
Dzieci podzielone na trzy grupy wraz z opiekunami wykonują odpowiednio:
I : mozaika na kafelkach – tworzenie kompozycji z jesiennych darów (kasztany, żołędzie, jarzębina...)
II : kwiaty z liści jarzębiny
III : malowanie farbami postaci z bajek – teatrzyk drewniany
5. Zabawy i gry integracyjne
• „Labado”
• „Chodzi lisek”
• „Gorący ziemniak”
• „Stary niedźwiedź”
• „Mam chusteczkę haftowaną”
• „Sałatka owocowa”
• „Dwóm tańczyć się zachciało”
Próba przedstawienia teatrzyku kukiełkowego – chętne dzieci.
6. Wystawa i ocena prac dzieci
7. Nagroda: wspólne spożycie kisielu z owocami.