SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH PRZEPROWADZONYCH W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM
Temat: W zdrowym ciele zdrowy duch- zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym.
Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z nową metodą stacyjną
Integracja dzieci z kilku grup przedszkolnych
Rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw ruchowych na powietrzu w ogrodzie przedszkolnym
Nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej dziecka
Rozwijanie sprawności ruchowej poprzez gry i zabawy ruchowe
Wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas pokonywania zdań ruchowych
Nabywanie odporności organizmu poprzez hartowanie ciała w trakcie zabaw ruchowych na świeżym powietrzu
Motoryka:
Rozwijanie cech motorycznych: szybkości, zwinności, zręczności, skoczności
Wzmocnienie stawów i mięśni kończyn dolnych i górnych
Doskonalenie orientacji w przestrzeni
Umiejętności:
Umiejętność poruszania się po wyznaczonym terenie w ogrodzie przedszkolnym
Umiejętność reagowania na sygnały słuchowe w czasie zabaw ruchowych
Umiejętność biegania w różnych kierunkach bez potrącania innych
Umiejętność współdziałania zgodnie z innymi dziećmi podczas realizacji zadań
Umiejętność przestrzega ustalonych zasad podczas wykonywanych ćwiczeń po wyznaczonym obwodzie
Umiejętność uważnego słuchania poleceń nauczyciela i dokładanego wykonywania ćwiczeń
Umiejętność tworzenia koła, szeregu
Wiadomości:
Zasady bezpieczeństwa w czasie zabaw i ćwiczeń
Utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania ćwiczenia
Zasady i reguły zabaw i gier
Metody:
zadaniowa, stacyjna, zabawowo- naśladowcza, zabawa, rozmowa, przekazywania informacji i wiadomości w toku ćwiczeń dziecka
Formy:
z całą grupą, indywidualna, grupowa
Czas trwania: 30 min
Środki dydaktyczne:
woreczki, kosz, chorągiewki, tunel, szarfy, chusta animacyjna, bębenek, sznurek, piłki, koce, kolorowe kółka, obręcz, gwizdek, naklejki w trzech kolorach, kolorowe wstążki do wyznaczania terenu do ćwiczeń, skakanka
Miejsce:
sala, ogród przedszkolny
Literatura:
Wacław Gniewkowski, Kazimiera Wlaźnik- Wychowanie fizyczne. WSiP
Kazimiera Wlaźnik- Wychowanie fizyczne. WSiP
Roman Trześniowski- Gry zabawy ruchowe Wyd. Sport i turystyka
Przebieg zajęć:
1. Ćwiczenia orientacyjno- porządkowe
a) Zbiórka. Zapoznanie dzieci i tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
b) Przypomnienie zasad zachowania się w czasie zajęć w ogrodzie przedszkolnym:
bawimy się na wyznaczonym terenie
biegamy bez potrącania
uważnie słuchamy poleceń nauczyciela
poprawnie wykonujemy ćwiczenia
cierpliwie czekamy na swoją kolej
podanie sygnału (dźwięk gwizdka), który informuje o zakończeniu ćwiczenia i ustawienie się na zbiórkę
c) Sprawdzenie gotowości do zajęć. Podział dzieci na III drużyny (wg koloru i wieku), przyklejenie kolorowych znaczków gr. I- drużyna koloru czerwonego, gr. II- drużyna koloru zielnego i gr. III- drużyna koloru żółtego
2. Zabawa integracyjna- powitanie
Ustawienie luźna gromadka. Witamy dziewczynki, witamy chłopców, Witamy drużynę koloru czerwonego, koloru zielnego i koloru żółtego. Itp.
3. Przejście do ogrodu przedszkolnego
Wyjście do szatni i przejście do ogrodu przedszkolnego drużynami. Zbiórka na placu przedszkolnym przy chorągiewce w tym samym kolorze co ma drużyna.
4. Ćwiczenia rytmiczne- marsz po obwodzie koła
Marsz po obwodzie koła, bieg i zmiana. Marsz po obwodzie koła i krążenie prawą ręką, Marsz na przerwę w graniu zatrzymujemy się robimy przysiad, skłon i maszerujemy dalej.
5. Zabawa orientacyjno- porządkowa Pająk i muchy
Dzieci biegają na hasło pająk zatrzymują się w dowolnej pozycji w bezruchu która mucha się rusza pająk zabiera ją do swojej sieci.
6. Obwód ćwiczebny w ogrodzie przedszkolnym
Stacja I- Bieg slalomem między czterema chorągiewkami ustawionymi w odległości co dwa kroki, powrót marszem na swoje miejsce.
Stacja II- Przejście po skakance z woreczkiem na głowie przed szarfą zdejmujemy woreczek i rzucamy do kosza.
Stacja III- Tunel- przeczołganie się przez tunel i powrót na miejsce.
Stacja IV- Skok przez kolorowe kółka.
Stacja V- Przejście na czworakach przez okienko utworzone z obręczy.
Stacja VI- Dowolne podrzuty i chwyty piłki.
Stacja VII- Swobodny bieg z górki i pod górkę.
7. Zabawa z chustą animacyjną
a) Zaczarowany parasol- dziewczynki spacerują z parasolem chłopcy chowają się pod parasol
b) Zaczarowany motyl- falujemy chustą
c) Chusta animacyjna leży na trawie- dzieci siadają, na odpowiedni kolor. Kojarzenie nazwy z kolorem np. trawa- dzieci siadają na kolor zielny.
8. Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe
Zbiórka drużynowa w szeregu- zakończenie zajęć. Podsumowanie, wręczenie odznak.