Scenariusz zajęć
Data: ............
Grupa: dzieci 6 i 5-letnie
Prowadząca: Justyna Hajdas
Temat zajęć: „Biedronka Siedmiokropka”
Cel główny: Rozwijanie umiejętności liczenia, dodawania i odejmowania
Cele operacyjne- dziecko:
-Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10,
-Przelicza elementy, dodaje i odejmuje na konkretach,
-Różnicuje prawą i lewą stronę ciała,
-Chętnie bawi się przy muzyce,
-Podejmuje inicjatywę podczas zabaw ruchowych,
-Koncentracje się na zadaniu.
Metody:
Oglądowe-pokaz
Słowne-słuchanie muzyki i opowiadania nauczyciela
Czynne-zadania do wykonania
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa, w parach.
Środki dydaktyczne: opowiadanie (M. Buczkówna), barwne ilustracje do opowiadania, koperty z zadaniami (kolorowe biedronki, czarne kropki), muzyka (płyta CD, utwór nr 7- „Wężyk”, utwór 25- Masetti”, „Mała Biedroneczka” płyta Śpiewające Brzdące- utwór nr 15), kolorowe wstążki gimnastyczne.
Przebieg zajęć:
I.
1.Ilustracja ruchowa do wiersza „Maleńki Krasnoludek”
Jeden- jeden
Dwa- dwa
Trzy- trzy
Cztery- cztery
Pięć- pięć
Jest w lesie chateńka,
Przed chateńką sarenka,
Jest i zając tam szary i drugi do pary,
Sosna jak wielkolud,
Maleńki krasnolud- pod grzybkiem się schował zwierzątka rachował.
2.Słuchanie opowiadania „Siedmiokropka”.
Biedronka
Co mieszka na mokrych łąkach
Pod listkiem konwaliowym
Szyła sobie płaszczyk nowy bo chciała iść do szkoły
Długo, długo szyła
Aż wreszcie skończyła
Siedem kropek kropionych
Skrzydło, płaszczyk czerwony
A do tego czapeczka
Z atłasu czarnego
Potem poleciała odwiedzić znajomych
Odwiedziła pasikonika
Pasikonik siedział pod listkiem rumianka
Świerkania nie przerwał
I nie spostrzegł jej nowego ubranka
Potem od strony łąki
Podleciały pasiaste bąki
Ach jaki płaszczyk prześliczny
Czy można kropki przeliczyć
Liczyły, liczyły i naliczyły ich 10
Biedronka się tym zmartwiła
Bo nie wiedziała ile mam kropek na płaszczyku
Poleciała dalej do dalszych znajomych
Czy możecie moje kropki policzyć (mrowisko)
-ile ich mam??- kto mi powie??
Mrówki liczyły, liczyły i naliczy ich 6
Oj, mam z tym płaszczykiem biedę!-
Martwiła się biedronka
6,7,8,9 i pół pofrunę do pszczół
Może one umieją rachować?
Ale pszczoły nie miały czasu
Biedronką się zajmować
Biedronka pofrunęła dalej i spotkała stonkę.
-Ej siedmiokropko na płaszczyk się zamień
Ja ponoszę Twój, Ty ponosisz mój
Rzekła stonka.
-mam się przebrać za szkodnika?
Nie chce twego żółtego płaszczyka!-
Wolę swój
Siedem kropek sama wyszyłam
Dziękuję, że mi je policzyłaś
Lecz sama będę płaszczyk nosiła
I poleciała biedronka
Do swojego domu na mokrych łąkach
W płaszczyku czerwonym
Z siedmiu kropek kropionych.
3.Omówienie treści i ułożenie ilustracji według kolejności zdarzeń.
Pytania pomocnicze:
-Ile kropek miała biedronka? (7)
-Komu chciała się pochwalić nowym płaszczem? (świerszczowi)
-Kto zaoferował jej pomoc w przeliczeniu kropek? (bąki)
-Kogo pierwszego poprosiła o pomoc w policzeniu kropek? (mrówki)
-Kogo drugiego?(pszczoły)
-Kogo trzeciego?... (stonka)
-Kto policzył kropki biedronce? (stonka)
-Jak nazwała stonka biedronkę? (Siedmiokropka)
4.Zabawa ruchowa „Lot Biedronek”
-rozdanie kartoników z naklejonymi kropkami, które dziecko musi przeliczyć i odnaleźć na sali taki sam z taką samą ilością kropek.
(Wywołanie grupy biedronek za pomocą poleceń)
-teraz będą fruwały nad łąką biedronki, które mają więcej niż 4, 5, 8 ...kropek.
-teraz będą fruwały nad łąką biedronki, które mają mniej niż 9, 6, 7 ...kropek.
5. Zabawa matematyczna „Biedronki”
-rozdanie kopert z pomocami, n-l mówiąc wierszyk wydaje polecenia
Biedroneczka na kubraczku czarne kropy, kropki ma.
Policz dobrze przedszkolaczku, powiedz ile kropek ma
-Wyjmij biedronkę i kropki i połóż przed sobą.
-Policz kropki,
-Wskaż lewą i prawe i lewe skrzydło biedronki,
-Ułóż na wskazanym skrzydle odpowiednią ilość kropek (np. na lewym skrzydełku 1 kropkę, a na prawym 3 kropki. Ile jest kropek? Jak nazywa się teraz biedronka (4 kropka), itp.
-Dodaj lub odejmij kropki na skrzydełkach biedronki,
-Ułóż kropki na skrzydełkach biedronki w taki sposób aby suma na obu skrzydełkach wynosiła np. 7.
6. Zabawa matematyczno- rytmiczna (wysłuchiwanie ilości uderzeń kołatki)
-Połóż na wskazanym skrzydełku tyle kropek ile usłyszysz uderzeń kołatki.
7. Zabawa ruchowa do piosenki „Mała Biedroneczka”
(scenka improwizowana do tekstu piosenki- dwoje dzieci odgrywa rolę biedronek, pozostałe tworzą koło i grożą palcem biedronce, która nie chce się uczyć).
II. Zestaw zabaw ruchowych 20- minutowych opracowanych przez n-lkę
1.Zabawa ruchowo- naśladowcza „Wyprawa w nieznane” (dzieci patrzą w dal przez „lornetkę” ułożoną z pięści, wybierają kierunek wędrówki).
2.Zabawa ruchowa przy muzyce „Masetti”- (dzieci mają za zadanie naśladować ruchy nauczyciela i śpiewać refren piosenki).
3.Zabawa manipulacyjna „Wstążki” (dzieci wybierają sobie kolor wstążki leżącej w sali, manipulują w dowolny sposób, wg własnej wyobraźni wstążką poruszają w górę, w dół, falują itp.).
4.Taniec ze wstążkami gimnastycznymi do muzyki ze zmiennym tempem (naśladowanie sekwencji ruchów).
5.Zabawa „Figurki” (dzieci wykorzystując wstążki gimnastyczne i własne ciało tworzą różne figury gimnastyczne w poziomie i w pionie, później układają z nich ognisko i naśladują czynności ogrzewania się przy ognisku).
6.Zabawa w role- (dzieci wczuwają się w role Indian siedzących przy ognisku, wybierają spośród siebie wodza. Indianie planują wyprawę do szkoły leżącej w głębokim lesie (wódz- nauczyciel pokazuje czynności, a dzieci powtarzają)
wódz przekazuje informacje o ciężkiej wyprawie do szkoły mówiąc:
„o allele! Allele tika tunga, o masa masa masa, o alle Balua balue!!!”
te same słowa, mówi innym tonem żona Indianina, syn, córka i babcia.
Po dotarciu do szkoły i pokonaniu trudności wszyscy bardzo się cieszą i radosnym tonem mówią te same słowa.
7.Improwizacja taneczna- (wykonanie Indiańskiego tańca do muzyki „Masetti” (naśladują ruchy nauczyciela i śpiewają refren piosenki).