Teresa Podstawczyk 25.02.2011r.
Nauczycielka
Grupa 5-6 latków
Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
TEMAT ZAJĘCIA: Sposoby rodzinnej aktywności fizycznej w każdej
porze roku.
CEL OGÓLNY: Pokazanie dzieciom, że poprzez wspólną zabawę z rodzicami mogą
uprawiać aktywność fizyczną.
CELE SZCZEGÓŁOWE: DZIECKO:
- wie, czym jest aktywny wypoczynek
- wskazuje, jak można aktywnie bawić się z rodzicami na świeżym
powietrzu w każdej porze roku
- wie, jakie przybory można wykorzystać do zabawy
METODY PRACY :- słowna
- odtwórcza
- zadaniowa
POMOCE: płyta CD nr 2 ,,Bawię się i uczę’’, patyki, piłki, bębenek, tamburyno, trójkąt, chusta animacyjna.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Pogadanka na temat, jak dzieci spędzają czas wolny z rodzicami i które formy spędzania czasu są zdrowsze – czy przed komputerem, czy na powietrzu........
2. Rozgrzewka przy muzyce dla dzieci i rodziców – wykonywanie określonych ruchów proponowanych przez nauczycielkę.
3. Wspólne zabawy:
• Dziecko biega dookoła rodzica, gdy klaśnie raz, na dwa zmiana biegu kierunku. Zmiana ról, rodzic biega dokoła dziecka.
• Rodzic jest ,,drzewem’’, stoi w rozkroku, ręce trzyma wysoko, dziecko obchodzi ,,drzewo’’ głaszcze je przytula się do niego i podskakuje do gałęzi ,,rąk’’. Zmiana ról, dziecko stoi z zaplątanymi rękami ,,gałązkami’’
• Rodzic głaszcze małe ,,drzewko’’, przytula się i stara się rozplątać ,,gałązki’’, czyli ręce dziecka.
• ,,Kto się schował” – rodzice i dzieci tworzą swoje koła . Jeden rodzic wchodzi do środka i chowa się pod chustę. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, który rodzic się schował. Zmiana ról, takie zadanie wykonują dzieci.
4. Szukanie przez dzieci ukrytych patyków w sali.
5. Zabawy z patykami:
• ,, Kto silniejszy’’- rodzic trzyma patyk rękami, dziecko ciągnie patyk jak najmocniej dwoma rękami. Zmiana ról, dziecko trzyma patyk rękami, a rodzic jedną ręką ciągnie patyk.
• ,, Zaczarowany patyk’’- przez dotkniecie patykiem rodzic zamienia dziecko np. w zająca, ptaka, żabkę......., dziecko naśladuje ruchami
ciała podane zwierzątko. Zmiana ról w zabawie.
• ,,Slalom między patykami’’ – rodzic-dziecko.
6. Zabawy z piłkami – dzieci wymieniają jakie znają zabawy z piłką.
• Celowanie piłką do bramki z ułożonych patyków
• ,,Rzuć – odrzuć’’
• ,,Kolory’’(na wymieniony kolor czarny nie łapiemy piłki, kto złapie
to odchodzi zabawy)
7. Skoro jest zima, to jest mróz i śnieg. W co mogą bawić się dzieci i rodzice, gdy jest dużo śniegu .(lepienie bałwana, jazda na łyżwach, nartach, sankach, rzucanie śnieżkami)
8. Zabawa muzyczno – ruchowa:
• Dźwięk bębenka – dzieci i rodzice lepią,, kule’’ i rzucają
(ugniatanie kul z białych kartek)
• Dźwięk tamburyna – rodzic to ,,bałwan’’ dziecko oblepia go
,,śniegiem’’, zmiana ról.
• Dźwięk trójkąta – dziecko i rodzic ,,jadą’’ na sankach
9. Zabawa relaksacyjna przy piosence ,,Kołysanka’’
Rodzic siada na dywanie, dziecko siada między nogami, wspólne kołysanie się, przytulanie, głaskanie, mówienie miłych słów. Podziękowanie za wspólna zabawę mile spędzony czas.
EWALUACJA SPOTKANIA
- Obserwują rodziców i dzieci zauważyłam, że wspólne zabawy wprowadziły miłą atmosferę między nimi.
- Zabawy dostarczyły dużo radości i śmiechu, a także odprężenie psychiczne i wiarę we własne siły.
- Rodzice i dzieci zrozumieli, że aktywny wypoczynek sprzyja ich zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi fizycznemu, szczególnie tak ważnemu dla dzieci..
- Wspólnie spędzony czas rodziny wzmacnia więź emocjonalną między nimi.
- Wypełnienie ankiet przez rodziców