Monika_Pabiś 28.10.2010 r.
Scenariusz zajęć edukacyjnych
Temat: Zapoznanie z kotkiem
Grupa wiekowa: 4 - latki
Cele:
-Zapoznanie z kotem jako zwierzątkiem domowym.
-Doskonalenie słuchania ze zrozumieniem i wykonywania poleceń.
-Usprawnianie pamięci i procesów sprzyjających koncentracji uwagi.
-Kształtowanie wrażliwości przyrodniczej i plastycznej.
-Rozwijanie spostrzegawczości oraz wspieranie rozwoju myślenia operacyjnego.
Dziecko:
-potrafi odgadnąć zagadkę,
-chętnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
-właściwie reaguje na sygnały werbalne i niewerbalne nauczyciela,
-układa obrazki w określonym porządku,
-współpracuje w grupie.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Pomoce dydaktyczne:
Pluszowe koty ukryte w kolorowym pudełku; obrazki z kotami; papierowe talerzyki; podkład muzyczny do zabawy ruchowej; kłębek wełny; komplet czterech obrazków do pracy indywidualnej; przybory plastyczne.
Przebieg zajęć:
1.Wprowadzenie do tematyki zajęć. Wysłuchanie wierszyka – zagadki. Rozwiązanie to niespodzianka ukryta w zapakowanym pudełku.
W małym koszyczku leży podusia,
a na podusi coś się porusza.
Ma małe uszka i nosek mały,
a na dodatek w futerku cały.
Gdybyś mu mleczka w spodeczku dał,
to się przeciągnie i powie – miauuu.
Wyjdzie z koszyczka, mleczko wypije,
a brudny pyszczek łapką umyje.
Może stać na płocie
i wesoło mrugać.
Znacie go z piosenki,
która nie jest długa.
2.Pytania problemowe do wierszyka:
- Gdzie leży kotek?
- Co powie, gdy dostanie miseczkę mleka?
- Co zrobi kotek po wypiciu mleka?
3.Co jeszcze warto wiedzieć o kotach? – pogadanka oraz prezentacja obrazków przedstawiających koty.
Koty mieszkają niemal na całym świecie. Mają doskonale rozwinięty zmysł węchu
i są dalekowidzami, ale rozpoznają tylko kolor niebieski i zielony. Mają także długi ogon, który pomaga im utrzymywać równowagę. Koty mruczą - to mruczenie wyraża na ogół zadowolenie i przyjemność. Jednak czasem może być sygnałem stresu
i strachu. Kot jest drapieżnikiem, ale nie należy się go bać. On drapie, kiedy się broni albo jak mu ktoś dokucza. Zanim weźmiesz kota do domu, poznaj koci charakter
i upodobania.
4.Zabawa ruchowa „Kotki piją mleko”.
Na dywanie leżą papierowe talerzyki – „miski dla kotków”. Dzieci maszerują po sali, na przerwę w akompaniamencie przykucają przy dowolnej misce – „kotki piją mleko”. Nauczyciel kolejno wskazuje, ile kotków powinno znajdować się przy jednej miseczce.
5.„Zabawy kotów z kłębkiem wełny”.
Dzieci siedzą w kole. Pierwsze dziecko zawiązuje na palcu koniec wełny, wymawia „miau” i odrzuca koledze siedzącemu naprzeciwko niego. Kolejne dzieci powtarzają te same czynności, aż do momentu, gdy powstanie sieć łącząca wszystkie osoby siedzące w kole.
6.Prawda czy fałsz?
Określenie przez dzieci, które zdania na temat kotów są prawdziwe (dzieci mówią: „miau”) lub fałszywe (dzieci naśladują ruch drapania):
- Koty lubią pływać w akwarium.
- Koty bardzo dobrze latają.
- Ulubionym przysmakiem kotów jest kość.
- Koty szczekają.
- Koty polują na myszy.
- Koty mruczą, gdy są zadowolone i szczęśliwe, itp.
7.„Od Mruczusia do Mruczka”.
Układanie obrazków przedstawiających koty różnej wielkości w określonym porządku – od najmniejszego do największego.
8.Praca plastyczna „Miseczka dla Kici”.
Dzieci w parach ozdabiają papierowy talerzyk – miseczkę do mleka dla kota.
Zakończenie zajęć.