Monika_Pabiś 29.03.2011 r.
Scenariusz zajęć otwartych
Temat: Intuicje geometryczne - prostokąt
Grupa wiekowa: 4 - latki
Cel główny: Kształtowanie pojęć geometrycznych – prostokąt.
Cele szczegółowe:
-Rozpoznawanie i nazywanie prostokąta jako podstawowej figury geometrycznej;
-Intuicyjne ustalanie, czym jest prostokąt poprzez zabawę, manipulowanie figurami geometrycznymi, rysowanie go, dostrzeganie kształtu prostokąta w różnych przedmiotach, rysunkach;
-Doskonalenie sprawności manualnej oraz inwencji twórczej;
-Ćwiczenie schematu i świadomości własnego ciała;
-Kształtowanie poczucia rytmu.
Dziecko:
-rozpoznaje i nazywa prostokąt, określa jego cechy,
-poprawnie rysuje prostokąt,
-rozpoznaje kształt prostokąta w zabawkach, otoczeniu, przyrodzie,
-układa prostokąt z szarfy, liny oraz włóczki,
-tworzy obrazek oparty na figurze geometrycznej,
-orientuje się w schemacie własnego ciała.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
Szarfy w 3-4 kolorach, lina gimnastyczna; magnetofon; podkłady muzyczne do zabaw ruchowych; przykładowe przedmioty w kształcie prostokąta; białe kartki papieru dla każdego dziecka; arkusze papieru pakowego; taśma; drewniane płytki- płaskie figury geometryczne; włóczka; kredki.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa na powitanie: „Ludzie do ludzi” wg M. Bogdanowicz.
Dzieci witają się częściami ciała wskazywanymi przez nauczyciela. Na hasło „ludzie do ludzi” przytulają się do siebie.
2.Ustalenie, jak wygląda prostokąt: oglądanie prostokątnych kartek papieru, drewnianych płytek, koncentrowanie się na kształcie i opisie prostokąta.
Dzieci siadają w rozsypce na dywanie. Nauczyciel organizuje następującą serię zadań:
•Popatrzcie na kartki, które leżą przed wami. Przyjrzyjcie się uważnie, palcami odrysujcie ich kształt.
•Proszę teraz zajrzeć do pudełka i znaleźć podobne drewniane płytki. Mogą być małe
i duże.. Pokażcie mi je..
•Teraz zamknijcie oczy i palcami obejrzyjcie te prostokątne płytki.. Sprawdźcie boki, wierzchołki.. Otwórzcie oczy.. Opowiedzcie proszę, jak wygląda prostokąt?
Dzieci wspólnie z nauczycielem opisują cechy prostokątów.
3.Rysowanie prostokątów w rytm muzyki.
•Teraz wasze palce zamieniają się w pędzle.. Narysujcie palcem w powietrzu kształt prostokąta. Starajcie się robić to w rytm muzyki..
Dzieci rytmicznie kreślą w powietrzu prostokąty.
•Podejdźcie do stolików.. Przed wami są arkusze papieru, na stolikach leżą także kredki. Proszę abyście w rytm muzyki rysowali prostokąty. Rysujcie takie, jakie lubicie najbardziej: małe, duże, szerokie, wąskie.. (nauczyciel pokazuje jak wykonać zadanie)
•(Zmiana przy stolikach) Teraz bierzemy kredki w obie ręce i znów rysujemy prostokąty w rytm muzyki.. Obie rączki rysują jednocześnie (n. pokazuje)
•(Zmiana przy stolikach) Popatrz na prostokąty narysowane na arkuszach.. Znajdź prostokąt, który podoba Ci się najbardziej i obrysuj go palcem..
•(Zmiana przy stolikach) Znów poszukaj prostokąta, który Ci się najbardziej podoba.. Pokoloruj go w rytm muzyki..
4.Konstruowanie prostokątów z włóczki, szarf oraz liny gimnastycznej.
Dzieci w grupach lub samodzielnie konstruują prostokąty z wybranych przez nauczyciela pomocy.
5.Zabawa ruchowa „Samba Pauza”
Gdy gra muzyka „tańczą” części ciała wskazywane przez nauczyciela. Na pauzę w muzyce dzieci mają za zadanie zastygnąć w bezruchu.
6.Co jest prostokątne?
•Jeszcze raz narysujmy w paluszkiem w powietrzu prostokąt.. Co ma taki kształt? Może serwetka, może stół, może obrazek..?
Wspólne szukanie kształtu prostokąta w zabawkach, otoczeniu, przyrodzie, itp.
7.Rysowanie obrazków opartego na prostokącie.
•Proszę teraz usiąść i narysować to, co jest prostokątne. Prostokąty już macie, resztę dorysujcie.. Ma być tyle prostokątnych rzeczy, ile jest prostokątów na kartce..
Prezentacja wszystkich prac dzieci.
Zakończenie zajęć.
[opracowanie na podst. E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska: „Wspomaganie rozwoju umysłowego czterolatków i pięciolatków”]