KONSPEKT LEKCJI
PRZEDMIOT: ELEMENTY PRAWA
KLASA: IV TECHNIKUM EKONOMICZNE
TEMAT: UMOWY O PRACE W ROZUMIENIU PRAWA PRACY A UMOWY CYWILNOPRAWNE.
CZAS REALIZACJI: 45 min.
CELE KSZTAŁCENIA:
Uświadomienie uczniom różnicy pomiędzy umowami o prace w rozumieniu prawa pracy a umowami cywilnoprawnymi.
METODY KSZTAŁCENIA: elementy wykładu, ćwiczenia, burza mózgów, dyskusja pogadanka.
FORMY ORGANIZACYJNE PRACY UCZNIÓW: praca indywidualna i praca zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Przykładowe umowy cywilnoprawne i umowy o prace , puzzle „kwadrat”, projektor.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Czynności organizacyjne
2. Nawiązanie do bieżącego tematu
- pogadanka na temat umów, przywołanie definicji stosunku pracy.
3. Realizacja zadań bieżących:
- uczniowie dzielą się na pięcio osobowe grupy, każda grupa dostaje po jednej kopercie w której znajdują się puzzle, muszą je ułożyć, każdy właściwie ułożony kwadrat zawiera rodzaje umów o prace,
- następnie na papierze wypisują hasła znajdujące się na kwadratach, które zostaną powieszone na tablicy,
- metodą burzy mózgów uczniowie podejmują decyzje ,które z wypisanych umów to umowy cywilnoprawne a które umowy o prace w rozumieniu prawa pracy,
- po rozdaniu przykładowych umów o prace, zaczyna się dyskusja na temat podstawowych różnic pomiędzy tymi umowami,
- w trakcie dyskusji nauczyciel zadaje pytania pomocnicze,
- po ustaleniu przez uczniów podstawowych różnic, zostaję przedstawiony przez nauczyciela za pomocą projektora schemat umów cywilnoprawnych oraz różnice jakie są zawarte w książce,
- tym samym uczniowie sprawdzają jaka jest rozbieżność pomiędzy różnicami wypracowanymi przez siebie a różnicami zaprezentowanymi przez nauczyciela.
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ:
Nauczyciel zadaje pytanie:
- jaka jest podstawowa różnica pomiędzy umowami cywilnoprawnymi a umowami w rozumieniu prawa pracy?
- jaka według was jest korzystniejsza praca na podstawie umowy o prace czy na podstawie umów cywilnoprawnych?