Scenariusz zajęć hospitowanych w grupie dzieci 4-letnich „Smerfy”
w Przedszkolu Publicznym nr 9 w Bartoszycach
dnia 28. 04. 2011 r.
Temat: „Pociąg do Krainy wiedzy o Polsce”
Podstawa Programowa:
Obszar 3/3
- uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
Obszar 8/2
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsując lub tańcząc,
Obszar 14/2
- potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach,
Obszar 14/3
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
Obszar 15/3
- wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa,
Obszar 15/4
- nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej
Cele:
- rozwijanie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami,
- poznanie mapy Polski,
- zapamiętywanie kolorów i cech charakterystycznych godła i flagi państwowej,
- rozpoznawanie hymnu Polski,
- doskonalenie sprawności manualnych,
- doskonalenie percepcji wzrokowej,
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa
Metody pracy:
- aktywizujące: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, ćwiczeń utrwalających
Pomoce:
Flaga państwowa, godło Polski, mapa Polski, konturowa mapa Polski dla każdego dziecka, pocięty obrazek przedstawiający godło Polski dla każdego dziecka, wiersz W. Bełzy „Kto ty jesteś?- Polak mały”, hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” nagrany na CD, magnetofon, kredki, tamburyno, list do dzieci, maskotka – Bonifacy, koperty z zadaniami .
Przebieg zajęć:
1.Powitanie maskotki- Bonifacego.
Nauczycielka:
Jak dziś przyszłam rano do przedszkola, pod drzwiami naszej sali siedział Bonifacy, zapytałam go co tu robi, do kogo przyszedł, ale on nic nie odpowiedział, tylko wręczył mi ten list. Przeczytałam szybko list i już wiem wszystko. A czy Wy chcecie się dowiedzieć kim jest Bonifacy i po co do Was przyszedł?
2.Wprowadzenie do tematu- Odczytanie listu do dzieci.
Nauczycielka:
Myślałam jak możemy pomóc Bonifacemu poznać nasz kraj i już wiem. Zanim pojedzie zwiedzać nasz kraj, my zabierzemy go w podróż pociągiem do Krainy wiedzy o Polsce. Przygotowałam w naszej sali stacje, przy każdej stacji znajduje się koperta z zadaniami dla Was. Zadania dotyczą naszego kraju i należy je wszystkie dobrze rozwiązać, bo Bonifacy będzie siedział i słuchał Waszych odpowiedzi.
3. Stacja I- Próba recytacji wiersza „Kto ty jesteś- Polak mały” W. Bełzy
Zadanie:
-Czy potraficie wyrecytować wiersz, pt. „Kto ty jesteś-Polak mały?”
-Jeśli tak, to powiedzcie go dla Bonifacego.
4. Stacja II- Mapa Polski.
Zadania:
- Sprawdź, co znajduje się pod przykryciem?
- Przyjrzyj się jak wygląda nasz kraj z lotu ptaka- na mapie.
- Jak przebiega granica naszego kraju.
- Gdzie na mapie znajdują się:
a) Morze Bałtyckie
b) Góry
c) stolica Polski- Warszawa
d) rzeka – Wisła
e) nasze miasto –Bartoszyce
Wyjaśnienie dzieciom, że różne kolory na mapie oznaczają krajobrazy a niebieski kolor to woda, np. niebieskie linie to rzeki.
- Spróbujcie wspólnie zaznaczyć na dużej konturowej mapie Polski najważniejsze miejsca.
- Wykonajcie mapę Polski dla Bonifacego.
5. Stacja III- Hymn Polski
Zadania:
- Posłuchajcie i zaśpiewajcie pieśń , którą usłyszycie.
- Co to była za pieśń?
- Kiedy hymn jest śpiewany?
- Jak należy zachować się słuchając lub śpiewając hymn?
6. Stacja IV- Godło Polski
Zadania:
- Złóżcie pocięty obrazek w całość?
- Spróbujcie odgadnąć, co znajduje się na obrazku?
- Jak nazywa się ten ptak?
- Opiszcie jak wygląda godło Polski (cechy charakterystyczne, kolory).
7. Stacja V- Zabawa ruchowa „Orzeł i Orlęta”
Zadanie:
- Pokażcie Bonifacemu, czy potraficie zamienić się na chwilę w małe orlęta oraz stać się dużym Orłem, takim jakiego widzieliście na Godle polskim?
Przebieg zabawy:
Dzieci stają się orlętami i latają , machając rękoma po całej sali, tak długo do póki nauczycielka będzie grała na tamburynie. Jak muzyka ucichnie, dzieci stają nieruchomo z rękoma ugiętymi w łokciach i skierowanymi ku górze oraz głową skierowaną w prawą stronę- dzieci stają się Orłami.
8. Stacja VI- Flaga Polski
Zadania:
- Co wywieszane jest podczas świąt państwowych na budynkach i w całym mieście?
- Jak wygląda flaga Polski?
- Jaki jest układ kolorów (jaki kolor znajduje się na górze flagi, a jaki na dole)
- Narysujcie dla Bonifacego Flagę Polski
9.Ewaluacja zajęć- rysowanie buźki (uśmiechnięta, smutna).
Nauczycielka:
Dojechaliśmy naszym pociągiem już do końca. To była ostatnia stacja Krainy wiedzy o Polsce. Zapytamy teraz Bonifacego czy podobała mu się nasza podróż i czy pomogliśmy mu poznać Polskę? A czy Wam podobała się podróż, jeśli tak zaznaczcie uśmiech na twarzy, jeśli nie zaznaczcie smutną minkę.
10. Rozdanie orderów „Dzielnego Patrioty” dla dzieci.
Joanna Wojciechowicz
List
Drogie dzieci
Mam na imię Bonifacy, przybyłem do Was z bardzo daleka. Mój kraj to Niemcy a ja jestem Niemcem. Piszę do Was ten list, gdyż nie potrafię mówić Waszym językiem i nie mógłbym wyjaśnić Wam po co do Was przybyłem. Przyjechałem do Waszego kraju, żeby zwiedzić ciekawe miejsca i poznać Wasz kraj. Słyszałem, że dzieci z grupy „Smerfy”, które chodzą do Przedszkola nr 9 w Bartoszycach są bardzo mądre, miłe, uczynne i wiedzą wszystko o Polsce. Dlatego przybyłem właśnie do Was, bo mam nadzieję, że pomożecie mi i powiecie wszystko co wiecie na temat Waszego pięknego kraju, zanim udam się w podróż po Polsce.
PS. W nagrodę dla dzieci, które bardzo dużo wiedzą na temat swojego kraju i pomogą mi poznać Polskę, przygotowałem niespodziankę- Ordery Dzielnego Patrioty.
Bonifacy