SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa 5-6 latki
Prowadząca : Joanna Ligenza
Data: 22.10.2010r
Tematyka kompleksowa: Historia powstania chleba
TEMAT: Poznajemy różne rodzaje pieczywa- lepienie z masy solnej.
Cele ogólne
• Przypomnienie historii powstawania chleba, uświadomienie znaczącej roli pracy rolnika, młynarza, piekarza w wytwarzaniu pieczywa.
• Zapoznanie dzieci z przysłowiami o chlebie.
• Wzbogacenie słownictwa dzieci o nowe określenia: obwarzanek, rogalik, chałka itp. (rytmiczny podział wyrazów na sylaby).
• Zapoznanie z tworzywem masy solnej.
Cele szczegółowe: dziecko
• uważnie słucha i odpowiada na pytania wykorzystując swoją wiedzę
• potrafi wymienić etapy procesu powstawania mąki i chleba- układa historyjkę obrazkową
• potrafi powiedzieć do czego potrzebna jest mąka,
• określa kształt i wielkość pieczywa,
• zna nazwy różnych rodzajów pieczywa,
• potrafi podzielić rytmicznie wyrazy na sylaby
• wie, na czym polega praca rolnika ,młynarza i piekarza
• potrafi pracować w grupie i indywidualnie
• chętnie uczestniczy w zabawach
• zna tworzywo masy solnej - nadaje jej odpowiedni kształt , nazywa ulepione przez siebie pieczywo
• sprząta po skończonej pracy
• potrafi rozpoznać swoją wizytówkę
Metody:
• słowna: - recytacja, pogadanka, instruktaż słowny
• oglądowa: - pokaz ilustracji przedstawiających pracę piekarza, rolnika, młynarza, ilustracje przedstawiające różnego rodzaju pieczywa
• czynna: zajęcia praktyczne pod kierunkiem nauczyciela: wytworzenie pieczywa z masy solnej
Forma:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne : ilustracje przedstawiające pracę piekarza, rolnika, młynarza (historyjka obrazkowa). Plansze z różnymi rodzajami pieczywa, pieczywo do degustacji (obwarzanek, bułka zwykła, bułka ziarnista, sztangielka, chałka, rogalik, chleb, maca) , mąka , kosiatka (koszyk do wygniatania ciasta chlebowego)
Materiał: masa solna, tekturki dla każdego dziecka.
Przebieg zajęcia-zajęcie nr 2
1. Przypomnienie i utrwalenie poznanej wcześniej historii powstawania chleba- omówienie historyjki obrazkowej.
2. Zaprezentowanie i omówienie ilustracji pieczywa , nazywanie ich , rytmiczny podział wyrazów na sylaby: bułka , rogalik , obwarzanek, chleb , chałka .
• Określenie kształtu pieczywa: okrągły, podłużny, owalny , rogalik.
• Określenie wielkości pieczywa :duży, średni, mały.
• Degustacja pieczywa, określanie smaku.
3. Zabawa kołowa ze śpiewem „Mało nas”
Mało nas , mało nas do pieczenia chleba ,
jeszcze nam , jeszcze nam Ciebie tu potrzeba.
( Wykorzystanie do zabawy wizytówek dzieci- nauczyciel pokazuje wizytówkę ,właściciel wchodzi do koła)
4. Przytoczenie niektórych przysłów na temat chleba, wyjaśnienie ich znaczenia.
O roli i znaczeniu chleba mówią liczne przysłowia:
- Bez pracy nie ma kołaczy
- Biedna to kraina, gdzie się chleb kończy, a kamień zaczyna
- Chleb i woda – nie ma głoda
- Chleb z solą– znak i hasło zgody
-Kawałek chleba nie spadnie z nieba – pracować trzeba
- Kto dobrze orze, ten ma chleb w komorze
-Podczas posiłku, kiedy zaczyna się kroić chleb kreśli się na nim znak krzyża.
-Gdy chleb upadnie na ziemię ludzie prędko go podnoszą i całują.
- W Święta Bożego Narodzenia łamiemy się opłatkiem, który jest z mąki i oznacza on pokój, pojednanie.
- Szanujcie chleb, nie wyrzucajcie go do kosza. Czerstwy chleb pokruszcie ptakom, lub przeznaczcie na pokarm dla innych zwierząt. Gdyby chleb umiał mówić poprosiłby każdego z nas :
„Szanujcie mnie, ponieważ na świecie jest wielu głodnych ludzi, spragnionych chleba!”
4. Zapoznanie dzieci z tworzywem masy solnej i produktami do jej wykonania (sól, mąka, oliwa, woda).
• Wykonanie z masy solnej różnego rodzaju pieczywa.
Dzieci siadają przy stolikach, każde z nich ma przygotowaną podstawkę na którą nauczyciel nakłada wcześniej przygotowaną masę solną.
N: Dzisiaj każde z dzieci zamieni się w piekarza i spróbuje wyrobić z ciasta różnego rodzaju pieczywo.
5. Dzieci po skończonej pracy kładą swoje wytwory na podpisane tekturki
• wspólna ocena prac, omówienie jaki rodzaj pieczywa dzieci wykonały
6. Porządkowanie miejsca pracy
7. Zorganizowanie wystawy prac dla rodziców.