Numer: 12727
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Historia powstania chleba

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Grupa 5-6 latki

Prowadząca : Joanna Ligenza
Data: 20.10.2010r
Tematyka kompleksowa: Historia powstania chleba

TEMAT: Od ziarenka do bochenka

Cele ogólne
• Zapoznanie dzieci z historią powstawania chleba, uświadomienie znaczącej roli pracy rolnika, młynarza, piekarza w wytwarzaniu pieczywa.
• Wzbogacenie słownictwa dzieci o nowe określenia: młyn, kombajn.

Cele szczegółowe: dziecko
• uważnie słucha i odpowiada na pytania wykorzystując treść utworu i swoją wiedzę
• potrafi wymienić etapy procesu powstawania mąki i chleba- układa historyjkę obrazkową
• potrafi powiedzieć do czego potrzebna jest mąka,
• wie, na czym polega praca rolnika ,młynarza i piekarza
• potrafi pracować w grupie i indywidualnie
• chętnie uczestniczy w zabawach
• potrafi rozpoznać swoją wizytówkę

Metody:
• czynna: karta pracy
• oglądowa: - pokaz ilustracji przedstawiających pracę piekarza, rolnika, młynarza, oraz maszyn rolniczych
• słowna: - recytacja, pogadanka, instruktaż słowny
Forma:
• praca z całą grupą
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne : Ilustracje przedstawiające pracę piekarza, rolnika, młynarza (historyjka obrazkowa).
Plansze z różnymi urządzeniami rolniczymi, , mąka , zboże (pszenica, pszenżyto, mieszanka zbóż).

Przebieg zajęcia-zajęcie nr 1

1. Skupienie dzieci przed tablicą.
Nauczycielka zadaje zagadkę:
• Ma biały czepek, białe ubranie,
Nocą zajmuje się wyrabianiem.
A co wyrobi upiecze smacznie
i odda ludziom nim dzień się zacznie (piekarz)
• Bywa okrągły, podłużny bywa
piekarz go z pieca wydobywa. (chleb)
2. Recytacja wiersza „Pieczywo” Bogusława Szut
Skąd, na stole, smaczny chlebek?
Rolnik sieje ziarno w glebę .
(Gleba to jest ziemia czarna, w której rośnie zboże z ziarna).
Kiedy zboże jest dojrzałe, rolnik kosi je z zapałem,
potem młóci, w swych maszynach i wywozi plon do młyna.
Młynarz, w młynie, ziarno miele, białej mąki robi wiele.
Z mąka trafia do piekarza, który ciasto, z niej wytwarza.
Z ciasta robi: chleb, rogale...W piecu piecze je wytrwale.
Jest pieczywo! ślinka leci. Więc, smacznego , drogie dzieci !
3. Krótka rozmowa z dziećmi na podstawie ich doświadczenia-( burza mózgów)oraz na temat treści wiersza
- O czym jest ten wiersz ?
- Kto pracuje wytrwale by mógł powstać chleb?
- Co robi rolnik?
- Gdzie pracuje piekarz?
- Co on wypieka?
Zanim człowiek wynalazł chleb, musiał nauczyć się uprawy zbóż. Pierwsi ludzie zaczęli uprawiać ziemię, a więc stali się rolnikami około 10 – 12 tysięcy lat temu. Początki rolnictwa oznaczają siew i zbiór ziaren zbóż. Towarzyszyły temu pierwsze próby wypieku chleba. Chleb jest bowiem produktem ze zmielonego zboża.
4. Omówienie etapów powstawania chleba ( rozmowa kierowana) oraz pracy ludzi różnych zawodów zaangażowanych w wypiek chleba, ułożenie historyjki obrazkowej, nadanie jej tytułu „Od ziarenka do bochenka”
- siew,
- wzrost zbóż ( ich pielęgnacja),
- żniwa,
- produkcja mąki z ziaren,
- pieczenie chleba z mąki,
- sprzedaż chleba w piekarniach.

5. Zabawa kołowa ze śpiewem „Mało nas”
Mało nas , mało nas do pieczenia chleba ,
jeszcze nam , jeszcze nam Ciebie tu potrze. ( Wykorzystanie do zabawy wizytówek dzieci- nauczyciel pokazuje wizytówkę, właściciel wchodzi do środka koła)
6. Ćwiczenia ortofoniczne. Dzieci powtarzają za nauczycielem:
Rolnik sieje : siu, sio
- gdzie zwozi rolnik zboże?
- kto pracuje w młynie?
- co robi młynarz?
Ćwiczenia ortofoniczne. Młynarz miele : mielu, mielu
- jakie są młyny, wyjaśnienie nauczyciela ( na wodę , na wiatr, na prąd- współczesne)
- gdzie trafia mąka?
- co można zrobić z mąki?
- co robi piekarz z ciasta?
Ćwiczenia ortofoniczne Piekarz piecze : puf, pss
- gdzie się wypieka pieczywo?
- czy praca ludzi w zawodzie; rolnik, młynarz, piekarz jest potrzebna? Dlaczego?
7. Praca indywidualna- karta pracy

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.