KONSPEKT LEKCJI CHEMII
CZĘŚĆ METODYCZNA
KLASA: II Gimnazjum
TEMAT LEKCJI: Woda, budowa cząsteczki i rola w przyrodzie
HASŁO PROGRAMOWE: Woda i roztwory wodne
ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWEJ
- budowa cząsteczki wody
(wzór sumaryczny, strukturalny i elektronowy)
- funkcja wody
- rodzaje wód w przyrodzie: słodkie i słone
- stany skupienia wody (stały, ciekły i gazowy)
- obieg wody w przyrodzie
- występowanie wody w przyrodzie
- właściwości fizykochemiczne wody
- procesy związane z wodą (sublimacja, resublimacja, kondensacja= skraplanie, wrzenie, topnienie, krzepnięcie, parowanie)
OPERACYJNE CELE NAUCZANIA W KATEGORIACH
WIADOMOŚCI
A
zdefiniować pojęcia: sublimacja
resublimacja
topnienie
wrzenie
krzepnięcie
kondensacja (skraplanie)
parowanie
wymienić: poznane procesy fizyczne związane z wodą
wymienić: stany skupienia wody
nazwać: podane procesy np. krzepnięcie, topnienie
B
wyjaśnić: obieg wody w przyrodzie
rozróżnić: procesy: sublimację od resublimacji
topnienie od krzepnięcia
skraplanie od parowania
zilustrować: obieg wody w przyrodzie
UMIEJĘTNOŚCI
C
skonstruować: model cząsteczki wody
porównać: wodę wodociągową z wodą źródlaną, destylowaną
narysować: wzór strukturalny cząsteczki wody
narysować: wzór elektronowy cząsteczki wody
scharakteryzować: obieg wody w przyrodzie
określić: właściwości fizykochemiczne wody
D
przewidzieć: skutki życia na Ziemi bez wody
wykryć: obecność soli mineralnych w wodzie wodociągowej
POSTAWY:
Uczeń zna budowę cząsteczki wody, jej właściwości i funkcję w przyrodzie
CEL LEKCJI:
Służy opracowaniu nowego materiału
FORMA NAUCZANIA:
Zajęcia edukacyjne w klasie
FORMA ORGANIZACYJNA:
Zajęcia z całą klasą
Zajęcia indywidualne
Zajęcia grupowe
STRATEGIA:
Operacyjna
Problemowa
METODY:
Badawcze (modelowanie)
Obserwacyjne (obserwacja środków dydaktycznych)
Słowne (pogadanka, dyskusja, burza mózgów)
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Praca z podręcznikiem ucznia
Praca z układem okresowym pierwiastków
Modele chemiczne do budowy wzorów strukturalnych
LITERATURA DLA UCZNIA:
J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin „Chemia dla gimnazjum”. Część I.
LITERATURA DLA NAUCZYCIELA:
J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin „Chemia dla gimnazjum”. Część I.
T. Kulawik, M. Litwin „Program nauczania chemii w gimnazjum”
Z. Kluz, K. Łopata „Chemia”
CZĘŚĆ MERYTORYCZNA
I FAZA PRZYGOTOWAWCZA
1.Sprawy organizacyjno-porządkowe.
-sprawdzenie obecności
-wpisanie tematu lekcji
2. Rekapitulacja wtórna z 3 poprzednich lekcji.
-odpytanie ucznia
II FAZA REALIZACYJNA
1.Krótkie wprowadzenie uczniów do tematu nowej lekcji
2.Napisanie na tablicy przez uczniów wzorów: sumarycznego, strukturalnego i elektronowego cząsteczki wody (notatka do zeszytów uczniów)
H2O
Wzór sumaryczny
H– O –H
Wzór strukturalny (kreskowy)
H – O – H
3.Wykonanie modelu chemicznego wzoru strukturalnego przez jednego z uczniów
4.Omówienie właściwości fizykochemicznych wody
5.Stany skupienia wody (praca z podręcznikiem)
6.Omówienie i zapisanie nowych pojęć (notatka do zeszytów)
topnienie
wrzenie
sublimacja
7.Obieg wody w przyrodzie (praca z podręcznikiem)
8. Funkcja wody: (notatka do zeszytów)
-umożliwia życie na Ziemi
-substrat w wielu reakcjach, np. w fotosyntezie
-produkt wielu reakcji, np. w oddychaniu
-potrzebna do zapłodnienia
- składnik płynów ustrojowych (krew, limfa)
-środowisko reakcji biochemicznych
-składnik pokarmowy
-stabilizator temperatury
-produkt przemiany materii
-rozpuszczalnik wielu substancji
9.Porównanie pod względem zawartości składników wody wodociągowej, mineralnej i destylowanej
10.Przeprowadzenie doświadczenia na obecność soli mineralnych
III FAZA PODSUMOWUJĄCA
-rekapitulacja pierwotna
-wynagrodzenie uczniów za aktywność na lekcji w postaci ocen i plusów