Scenariusz zajęć w grupie integracyjnej 6 –latków.
Prowadzące: Anna Kwika, Maria Bełz
Temat: „Wszystkie dzieci nasze są”
Cel główny: Budowanie prawidłowych relacji między dziećmi podczas zabawy oraz integracja grupy w atmosferze wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa.
Cele operacyjne:
- zna różne rodzaje niepełnosprawności;
- rozumie z jakimi trudnościami spotyka się dziecko niepełnosprawne na co dzień;
- dostrzega umiejętności niepełnosprawnego kolegi;
- czerpie radość ze wspólnej zabawy i podporządkowuje się jej regułom.
Cele dla dzieci niepełnosprawnych:
Kamil (autyzm):
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- włączanie do poszczególnych etapów zajęć (w miarę możliwości i chęci dziecka);
- zachęcanie do wspólnych zabaw z rówieśnikami oraz wykonania pracy plastycznej.
Patryk (autyzm):
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- włączanie do poszczególnych etapów zajęć (w miarę możliwości dziecka);
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- doskonalenie sprawności manualnej;
- wdrażanie do zabawy z rówieśnikami oraz wykonywania pracy plastycznej.
Wiktor (upośledzenie w stopniu lekkim):
- wydłużanie czasu koncentracji uwagi;
- dbanie o prawidłowe relacje z rówieśnikami oraz przestrzeganie reguł w zabawach;
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- doskonalenie sprawności manualnej podczas pracy plastycznej.
Metody: pogadanka, działanie praktyczne, elementy Metody Pedagogiki Zabawy.
Formy pracy: zbiorowa, w parach, indywidualna
Środki dydaktyczne: opaski na oczy, stopery do uszu, chusta animacyjna, balony, płyty CD z nagraniami piosenek, utworów muzycznych, rękawice kuchenne, materiały do pracy plastycznej, serduszka.
Przebieg zajęć:
I. Część pierwsza.
1. Powitanie piosenką: „Dzień dobry – wszyscy się witamy”.
2. Wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Przedszkole integracyjne”.
Dzieci rozmawiają co oznaczają terminy: przedszkole integracyjne, grupa integracyjna, niepełnosprawność. Dzielą się wiadomościami na temat różnych rodzajów niepełnosprawności.
Nauczyciel informuje dzieci o nadchodzącym Międzynarodowym Dniu Niepełnosprawności i zachęca do wspólnej zabawy podczas, której będą mogły doświadczyć z jakimi trudnościami spotykają się niepełnosprawni koledzy na co dzień.
II. Część druga.
Dzieci podczas zabawy do piosenki „Jedzie pociąg”, odwiedzają kolejne stacje i wykonują określone zadania. Dzieci niepełnosprawne w miarę swoich możliwości i chęci uczestniczą w zabawach.
Stacja żółta : dzieci niewidome
Wybrane dzieci z opaskami na oczach:
a) – budują wieżę z kilku klocków;
- rysują mamę kolorowymi kredkami;
- układają puzzle.
b) – rozpoznają przy pomocy dotyku podane przedmioty i zabawki.
c) - rozpoznają swoich kolegów przy pomocy dotyku.
Stacja zielona: dzieci niesłyszące
Wybrane dzieci wykonują określone zadania:
a) bez użycia słów mają przekazać określone informacje np.
- chce mi się pić;
- ja chcę rysować;
- daj mi lizaka.
b) na podstawie odgłosów (bez użycia wzroku) rozpoznają przedmioty spadające na stolik (następnie to samo zadanie wykonują ze stoperami w uszach);
c) rozpoznają odgłosy z magnetofonu z użyciem stoperów.
Stacja pomarańczowa: dzieci niepełnosprawne ruchowo
Wybrane dzieci wykonują następujące zadania:
a) budują z klocków w rękawicach kuchennych;
b) pokonują określoną trasę z nogami związanymi w kolanach.
Stacja niebieska: dzieci niepełnosprawne intelektualnie
Krótka pogadanka na temat dzieci upośledzonych umysłowo.
III. Część trzecia.
Wspólne ustalenie, że wszystkie dzieci mają takie same prawa np. prawo do życia, miłości, uśmiechu, zabawy itp. Zaproszenie do zabaw z niepełnosprawnymi kolegami.
a) zabawy z chustą animacyjną:
- „Gra w kolory” – dzieci poruszają się w rytm muzyki trzymając chustę, nauczyciel pokazuje koło w określonym kolorze, dzieci stojące przy pokazanym kolorze chowają się pod chustę;
- „Wachlowanie chustą” – wybrane dzieci pojedynczo siadają na środku chusty, pozostałe dzieci wachlują nią;
- „Celna piłka” – na chustę wrzucamy piłkę, dzieci muszą współdziałać, tak aby trafić nią do otworu.
b) zabawy z balonami:
- taniec w parach z przytrzymywaniem balonu określonymi częściami ciała;
- odbijanie balonu różnymi częściami ciała przy muzyce;
- rysowanie buziek na balonach zgodnie z własnym nastrojem.
IV. Część czwarta.
1. Zabawy w kręgu przy piosence „Dłonie”. Nawiązując do słów piosenki nauczyciel ustala z dziećmi w jaki sposób należy zachowywać się wobec ludzi niepełnosprawnych w grupie.
2. Piosenka „Wszystkie dzieci nasze są” lub „Przyjaciel”.
3. Praca plastyczna: dzieci odrysowują na kartkach swoje dłonie, podpisują swoim imieniem i przyklejają na dużym sercu – symbolizuje to podanie pomocnej dłoni osobie potrzebującej.
Dzieci niepełnosprawne są wspomagane przez nauczyciela oraz kolegów.
V. Zakończenie.
Wszystkie dzieci otrzymują ordery – serca.