SCENARIUSZ ZAJĘĆ NR 8
TEMAT: I POMOC W PRZYPADKU POPARZEŃ
CEL GŁOWNY:
- umiejętność udzielania pierwszej pomocy poparzonemu lub sobie.
CELE SZCZEGÓŁOWE ( uczeń powinien):
- unikać zagrożeń pożarowych
- wymienić miejsce szczególnie narażone na poparzenia
- wymienić rodzaje poparzeń
- umiejętnie postępować w sytuacjach trudnych
METODY:
- rozmowa kierowana
- działań praktycznych
- oglądowa
- aktywizująca – śnieżnej kuli
FORMY PRACY:
- zbiorowa jednolita
- grupowa zróżnicowana
- indywidualna jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- karteczki samoprzylepne, ołówki, kartki A3 z numerami alarmowymi, wycinanki, klej
- wiersz J. Brzechwy pt. „Pali się”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Rozmowa w kręgu według pytań nauczyciela:
a) Jakie mogą być przyczyny wybuchu pożaru?
b) W jaki sposób możemy unikać wzniecenia ognia?
c) Jak należy postępować w przypadku zauważenia pożaru?
d) Czy słońce bywa niebezpieczne?
e) Co możemy zrobić, aby uchronić ciało od poparzeń?
f) Co to jest filtr słoneczny?
2. Wysłuchanie wiersza J. Brzechwy pt. „ Pali się”.
3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego wiersza:
a) Kogo ugryzła mucha?
b) Co zobaczył strażak stojący na wieży?
c) Jakie przeszkody napotkali strażacy?
d) Co zrobili strażacy po ugaszeniu pożaru?
4. Próba odpowiedzi na pytanie „ Co to jest poparzenie?”
a) Metoda śnieżnej kuli
b) Zapisanie na tablicy wspólnej definicji
5. Omówienie zasad udzielania I pomocy w przypadku poparzeń.
6. Wykonanie pracy plastycznej w grupach, wyklejanie numerów telefonów alarmowych: 998 straż pożarna, 999 pogotowie ratunkowe,
112 numer alarmowy.
7. Prezentacja prac.