Numer: 12597
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Prędkość jako wektor. Scenariusz lekcji

Scenariusz lekcji : Temat Prędkość jako wektor.

Cele poznawcze i kształcące:
Twój uczeń powinien wiedzieć:
- co to znaczy, że dana wielkość jest wielkością wektorową,
- że prędkość jest wielkością wektorową.
Twój uczeń powinien umieć:
- przedstawić graficznie wektor prędkości o danych cechach,
- wykonać operację dodawania wektorów leżących na jednej prostej.

Środki dydaktyczne:
Podręcznik, zbiór zadań, zeszyt do ćwiczeń, plansze, foliogramy.

Metody i techniki nauczania:
Pogadanka, praca z podręcznikiem, ćwiczenia graficzne, prezentacja foliogramów.

Przebieg lekcji:

1.Faza wprowadzająca

Lekcje rozpoczynamy od przypomnienia najważniejszych informacji o sile jako wielkości wektorowej.

2.faza właściwa

Zapoznanie uczniów z operacją dodawania wektorów leżących na jednej prostej.
Po zapoznaniu wskazane będą ćwiczenia graficzne.

Zadanie 1. Przedstaw graficznie następujące sytuacje:
a)Samochód porusza się w prawo z prędkością o wartości wynoszącej 72km/h.

b)Pociąg pospieszny jedzie na torze poziomym w prawo z prędkością 108km/h.

c)Prędkość rowerzysty poruszającego się w lewo ma wartość 5m/s.

d)Rakieta startuje pionowo ku górze z prędkością 50m/s.

We wszystkich przypadkach zastosuj skalę: 1cm odpowiada 10m/s

Zadanie 2. Ciało porusza się w prawo ku górze z prędkością o wartości 48km/h pod kątem 30 do poziomu. Przedstaw te sytuację graficznie za pomocą wektora wektora prędkości.

3.Podsumowanie
Rozwiązujemy zadania powtórzeniowe i przypominamy wszystko z lekcji. Zadajemy zadanie domowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.