Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego w grupie dzieci 5-letnich
Data: 12.02.10 r.
Prowadzące: Maria Bełz, Anna Kwika
Temat: „Zima” – stymulacja polisensoryczna według pór roku – Zima.
Cel główny: poznawanie świata przyrody zimą – jej żywiołu (woda), barwy (biała), dźwięku (dzwonki, trójkąt), zapachu (miętowy).
Cele operacyjne:
- kojarzy zapach miętowy, kolor biały;
- uczestniczy w ćwiczeniach oddechowych;
- opisuje cechy charakterystyczne dla zimy;
- opisuje swoje doznania zmysłowe;
- oczekuje na swoją kolej;
- wykonuje pracę plastyczną „Krajobraz zimą”;
- integruje się z innymi dziećmi podczas zabaw
Metoda: elementy porannego kręgu, pedagogiki zabawy
Forma pracy: zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: osoba dorosła przebrana za Panią Zimę, lampka zapachowa, olejek miętowy, pastylki miętowe, woda, kostki lodu, śnieg, miski blaszane, kubeczki, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mąka, sok owocowy, opaski na głowę dla dzieci ze śnieżynką, kawałki białego materiału, białe balony, markery, biała i niebieska bibuła, taśma obustronnie klejąca, drobne kawałki podartego białego papieru – „śnieg”, niebieskie kartony, biała farba plakatowa, pędzelki, kubeczki na wodę, zestaw płyt CD z nagraniami do zabaw ruchowych, piosenka, dzwonki, dzwoneczki, trójkąty.
Przebieg zajęcia:
1. Wprowadzenie.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że wezmą one udział w kolejnym zajęciu składającym się z cyklu zajęć według pór roku. W trakcie tego zajęcia pobudzone będą różne zmysły (węch, smak, dotyk, słuch, wzrok). Dzieci będą mogły usłyszeć, powąchać, popróbować, zobaczyć elementy związane z daną porą roku, jednocześnie poznać jej charakterystyczne cechy.
Prowadzące zapraszają do sali „specjalnego gościa” (dziewczyna przebrana za Zimę), którym jest dana pora roku. Pani Zima wchodząc dostojnym krokiem przy muzyce: Vangelis Direct obsypuje dzieci śniegiem, następnie zajmuje przygotowany specjalnie dla niej tron. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie jaka pora roku zagościła w naszej sali.
Następnie dzieci odpowiadają na pytania:
- Z czym kojarzy wam się Zima?
- Jaki kolor dominuje zimą?
2. Zapalenie przez nauczycielkę lampki zapachowej (miętowej). Obejście z lampką siedzących w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na zapach miętowy.
3. Powitanie dzieci piosenką (na melodię Panie Janie) i jednoczesne smarowanie dłoni olejkiem miętowym.
Witaj ( ....imię dziecka) jak się masz
Wszyscy Cię lubimy,
Wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas.
4. Słuchanie piosenki „Sanna” – rozmowa na temat treści piosenki i cech zimy.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Zaprzęgi saneczkarskie”.
6. Demonstracja instrumentów muzycznych: dzwonków i trójkąta – gra na instrumentach w rytm piosenki „Sanna”.
7. Zakładanie przez dzieci białych chust – obserwacja przez dzieci świata przez chusty.
8. Zabawa ruchowa „Taniec śnieżynek” przy muzyce E. Grieg ARIETTA.
9. Spotkanie z żywiołem: demonstracja wody w stanie ciekłym i stałym oraz w formie śniegu.
Masaż kostkami lodu, pryskanie wodą po twarzy, lepienie kulek ze śniegu.
Doświadczenia z wodą:
- mieszanie z płynem do mycia naczyń;
- mieszanie z proszkiem do prania;
- mieszanie z mąką;
- mieszanie z farbą;
Degustacja czystej wody i wymieszanej z sokiem – określenie smaku, zapachu, koloru.
10. Zabawa ruchowo - naśladowcza „Zabawy ze śniegiem” przy muzyce Nola mixer.
11. Zabawa z balonami „Płatki śniegu” przy muzyce Musica casa.
W rytm muzyki dzieci odbijają balony różnymi częściami ciała:
- ręką,
- palcem,
- kolanem,
- łokciem itp.
12. Relaks przy muzyce Vivaldiego Zima (masaż balonami).
13. „Lepienie” bałwana z balonów.
Za pomocą taśmy obustronnie klejącej dzieci łączą balony, tworząc bałwana, następnie markerem dorysowują oczy, usta, nos, guziki.
14. Smakowanie miętowych cukierków.
15. Zgaszenie lampki zapachowej.
16. Praca plastyczna – „Krajobraz zimą” malowanie białą farbą plakatową na niebieskich kartonach (praca indywidualna).