SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
Zajęcia odbyły się w internacie SOS- W w Rybniku i przeznaczone były dla wychowanków z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym.
Temat zajęć : Tradycje i zwyczaje Wielkanocne
Miejsce zajęć : jadalna w internacie
Cele ogólne :
przedstawienie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi
integracja społeczności internatu poprzez wspólną, uroczystą kolację
kształtowanie zrozumienia znaczenia Świąt Wielkanocnych.
Cele operacyjne :
wychowanek współpracuje z innymi członkami grupy
wychowanek wzbogaca słownictwo o wyrazy związane ze Świętami Wielkanocnymi
współpracuje z innymi członkami grupy
wychowanek zna różnorodne sposoby zdobienia pisanek
wychowanek wie, jak powinien wyglądać stół wielkanocny
wychowanek potrafi prawidłowo zachować się przy stole.
Metody pracy :
podające- pokaz
praktycznego działania- wykonywanie przydzielonych zadań.
Formy pracy :
indywidualna
grupowa.
Środki dydaktyczne :
gotowe pisanki, barwniki do jaj naturalne i sztuczne, ugotowane jajka, jajka z czekolady
farby, pędzle, kolorowa włóczka, klej, wycinanki, kolorowe pisaki, nożyczki
słodki poczęstunek w formie batoników.
Przebieg zajęć :
FAZA WSTĘPNA
Wychowankowie siedzą w grupach przy stolikach.
1.Powitanie wszystkich przybyłych na uroczystość. Wyjaśnienie powodu spotkania. Przedstawienie zaproszonych gości- pań z Koła Gospodyń Wiejskich.
FAZA WŁAŚCIWA
1.Występy dzieci z programem artystycznym tematycznie związanym ze Świętami Wielkanocnymi.
2.Krótkie nawiązanie do tradycji Świąt Wielkanocnych poprzez odpowiedzi chętnych wychowanków na krótkie pytania ułożone chronologicznie, aby powstało opowiadanie:
- Jak nazywa się środa, od której – wg tradycji- zaczynamy post?
Jak długo trwa post?
Jak nazywała się potrawa, którą dawniej ludzie spożywali w okresie postu?
Wymień 3 dowolne zwyczaje Wielkanocne.
Podaj nazwę tradycyjnego ciasta pieczonego tylko z okazji Świąt Wielkanocnych.
Jakie produkty zawiera koszyk za święconką?
W który dzień zjadamy produkty z koszyczka?
Jak nazywają się jajka dekorowane różnymi wzorkami?
Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci otrzymują słodki poczęstunek.
3.Kilka słów wprowadzenia poprzedzające opowiadania zaproszonych gości- pań z Koła Gospodyń- nt tradycji i sposobu tworzenia pisanek Wielkanocnych.
4.Opowiadania zaproszonych pań nt tradycji zdobienia jaj Wielkanocnych. Przedstawienie gotowych kraszanek wykonanych różnorodną techniką. Wykonanie przez zaproszone panie pokazowych kraszanek; zaproszenie do zdobienia jaj chętnych wychowanków.
5.Zajęcia zdobienia jaj ( po 1 jajku) w grupach wychowawczych przy wsparciu wychowawców oraz zaproszonych pań; dowolna technika zdobienia przy użyciu dostępnych materiałów.
6.Podsumowanie prac wykonanych przez dzieci i nagrodzenie wszystkich uczestników czekoladowymi jajkami.
7.Uprzątnięcie miejsc pracy i umycie rąk.
FAZA KOŃCOWA
1.Wychowankowie, wychowawcy i zaproszeni goście siadają za stołami ( wcześniej przygotowanymi) i wspólnie spożywają kolację w formie śniadania wielkanocnego.
Wychowawca - mgr Mirosława Piper