SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-LETNICH
Opracowała: Irena Michnik
Grupa: 4 - latki
Temat kompleksowy: „W krainie bajek” – pomagamy Łatkowi..
Cele ogólne:
• Utrwalenie znajomości popularnych bajek dla dzieci ( Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka...)
• Rozwijanie wyobraźni dziecięcej, oraz inspirowanie ich do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej.
• Rozwijanie zainteresowań dzieci treściami przekazywanymi przez bajki i kształtowania pozytywnego nastawienia ,chęci niesienia pomocy, wsparcia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Potrafi uważnie wysłuchać opowiadania czytanego przez nauczyciela.
• Wymienia kilku bohaterów znanych bajek.
• Wierzy we własne możliwości i poczucie własnej wartości.
• •Poprawnie rozwiązuje zagadki dotyczące bohaterów bajek.
• Zgodnie współdziała w grupie.
• Potrafi określić swoje emocje.
• Potrafi nieść pomoc w sytuacji gdy ktoś znajduje się w potrzebie.
• Potrafi być odważne i zdecydowane w działaniu.
• Stosuje zwroty grzecznościowe wobec kolegów i koleżanek, oraz osób dorosłych.
Metody pracy:
• słowna – opowiadanie, zagadki, wypowiedzi dzieci, rozmowa, polecenia słowne.
• oglądowa – pokaz obrazków;
• czynna – zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce.
Formy pracy:
- z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualnie.
Środki dydaktyczne:
Ilustracje Śnieżki, Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosi, obrazki do bajek, kuferek, nagrania na płycie CD- pedagogika zabawy wg Klanzy, ,, Bajeczki”, klocki, skakanka, maskotka piesek, nasiona grochu i fasoli, miseczki, pojemniki, kredki, kolorowanki do bajek, ilustracje motyli.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie wszystkich piosenką z pedagogiki zabawy klauza: ,, Dzień dobry”.
2. Zebranie się w kręgu – określanie swojego nastroju poprzez wypowiedź bądź wybranie ilustracji motylka z odpowiednią miną ( złą, smutną, uśmiechniętą).
3.Zagadki słowne dotyczące bajek:
- Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. ( Czerwony Kapturek)
- W chatce krasnoludków mieszka, a nazywa się ....( Królewna Śnieżka)
- Kłopoty mają braciszek i siostrzyczka, którzy znaleźli dom z piernika. ( Jaś i Małgosia)
4.Rytmizowanie tytułów bajek, których dotyczyły zagadki.
5. Zapoznanie dzieci z bajką pt: ,, Pułapka”. z książki ,, Grupa bez przemocy” s. 174
6.Zabawa ruchowa do bajki, polegająca na ratowaniu zagrożonego pieska, znajdującego się na wyspie.
7.Spiewanie piosenki: ,, Bajeczki”. Zabawa ruchowa do piosenki.
8 Segregowanie grochu i fasoli, czyli wykonywanie tego co robił w bajce Kopciuszek. Określanie czy było to trudne czy łatwe..Rysowanie po śladzie pieska Łatka.
9. Zagadki ilustracyjne dotyczące bajek. ( n – l wyciąga z kufra kolejno ilustracje i pyta jakiej bajki ona dotyczy).
10..Podsumowanie zajęć . rozmowa na temat tego: czy należy pomagać innym i jakie dzieci znają przykłady niesienia pomocy, które występowały w bajkach.