SCENARIUSZ ZAJEĆ
PLACÓWKA:
PROWADZĄCA:
GRUPA: kl. IA
DATA: 13.listopada 2008r.
TEMAT: Noc- czas na sen.
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie z literą N, n.
CEL POŚREDNI (temat zajęcia): Noc – czas na sen. Omawianie znaczenia snu. Czytanie i opowiadanie tekstu ,,Sen Natalki” oraz wiersza D. Graj ,, Noc w dziecinnym pokoju”.
OBSZAR EDUKACYJNY: Poznawanie i rozumienie siebie i świata.
TREŚCI : Rozwijanie analityczno – syntetycznych funkcji słuchowych na podstawie wyrazów; Czytanie wyrazów powiązanie z wprowadzaniem liter małych i wielkich drukowanych i pisanych.
CELE OPERACYJNE:
• Rozpoznaje nową literę wśród innych;
• Nazywa nową literę;
• Potrafi podzielić słowo na sylaby;
• Dokonuje syntezy usłyszanych głosek;
• Wyodrębnia głoski w nagłosie, śródgłosie, wygłosie;
METODY: czynna, słowna, oglądowa,
FORMY: praca z całą grupą, zespołowa, indywidualna;
POMOCE: podręczniki cz. 1 str. 94,95, ćwiczenia cz. 2 str. 16 i 17, monografia litery N n, kredki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Czytanie przez N. tekstu Sen Natalki ( P. 1, s. 94).
2. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji zamieszczonej na s. 94 P.1.
• Udzielanie odpowiedzi na pytanie 1 zamieszczone pod tekstem.
• Nazywanie kwiatów i zwierząt opisanych w czytance( lilie, rumianki, biedronki, motyle).
• Dzielenie wyrazów na sylaby i głoski.
3. Wprowadzenie liter N, n na podstawie wyrazów noc, Natalka
• analiza i synteza słuchowa wyrazów,
• prezentacja wielkiej i małej litery N, n,
• wyszukiwanie wyrazów na poznaną literę
• ułożenie liter N, n z kredek
4. Ćwiczenia w pisaniu liter w Ćw.2 s. 16.
• pisanie po śladzie oraz bez śladu liter N,n
• pisanie sylab z poznaną literą: na, ne, - en, - an
• przepisywanie wyrazu podstawowego noc
5. Wskazanie Natalce drogi na polanę. Wykonanie ćwiczenia 1 na s. 16
6. Zaznaczenie odpowiednimi kolorami spółgłosek i samogłosek w modelach głoskowych nazw rysunków zamieszczonych na s. 16.
7. Odczytywanie nazw kwiatów ukrytych w kole symbolowym ( tulipan, konwalia, sasanka, rumianek). Wykonanie ćwiczenia 2 s. 17
8. Układanie i zapisywanie zdania z rozsypani wyrazowej w ćwiczeniu 3 s. 17 ( Natalka ma piękny sen).
9. Ćwiczenia ruchowe :Kwiat rośnie, Rowery, Szumiący las, Ręka lew, ręka prawa.
10. Przeczytanie przez N. tekstu Sen Natalki.
11. Wspólne czytanie tekstu Sen Natalki.
12. Samodzielne podkreślenie przez uczniów w przeczytanym tekście wszystkich wyrazów, w których występuje litera n,N.
13. Czytanie przez N. wiersza D. Graj Noc w dziecinnym pokoju ( P. 1, S. 95 ).
14. Udzielenie odpowiedzi na pytania zamieszczone pod tekstem. Rozmowa na temat znaczenia snu dla zdrowia człowieka, szczególnie dziecka. Skorzystanie krótkiej notatki zamieszczonej na 17 Ćw.2.
15. Wykonanie kredkami pracy plastycznej Moja kolorowa literka N, n.
16. Praca domowa: Kaligrafia literka n, N ( Ćwiczenia w kształtnym pisaniu).