AGNIESZKA WIŚNIOWSKA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJĄCYCH
DLA DZIECI 4-LETNICH
TEMAT: DESZCZOWA POGODA
CELE:
• rozwijanie aktywnego myślenia dziecka i spostrzegawczości;
• wyrabianie świadomości własnego ciała i przestrzeni poprzez ruch;
• rozwijanie wyobraźni twórczej;
• kształtowanie wrażliwości na piękno muzyki;
• rozwijanie logicznego myślenia;
• zachęcanie do korzystania z instrumentów perkusyjnych;
• wdrażanie di współdziałania w grupie.
METODY:
• podająca: słowna;
• poszukująca: rozwiązywanie zagadek;
• ekspresyjna: ekspresja słowna, ruchowa, praktyczna;
• praktyczna: wykonywanie praktycznych zadań.
FORMY PRACY:
• zbiorowa;
• grupowa;
• zespołowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje, puzzle, nagrania z odgłosami przyrody, zagadki, piórka, instrumenty muzyczne, farby, gazety, nagrania muzyczne: F. Chopina Preludium Des-dur „Deszczowe” oraz „Listopadowa piosenka”,
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. „Jesienne zagadki” – rozwiązywanie zagadek i dopasowywanie odpowiednich obrazków; (nagranie muzyczne – wiatr, deszcz, burza; zagadki słowne – liście, parasol; puzzle – chmury, chochoł, kalosze:
Rozmowa na temat rozwiązań zagadek, określanie pory roku, nazwy miesiąca,
itp.
2. Śpiewanie i łączenie piosenki z ruchem pt. „Listopadowa piosenka”
3. „Odgłosy przyrody” – przedstawienie danego odgłosu za pomocą ruchu, gestów, dźwięków, instrumentów muzycznych.
4. „Deszczowa muzyka” – wybieranie przez dzieci dowolnych instrumentów i granie na nich w odpowiednim momencie. Nauczycielka pokazuje ilustracje (wiatr, deszcz, burza), w odpowiedniej chwili dzieci grają na instrumentach.
5. „Słońce – deszcz” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem gazet. Dzieci poruszają się w rytm muzyki z gazetami zwiniętymi w rulon, przy zmianie muzyki(deszcz) dzieci rozkładają gazetę nad głową, następnie szukają schronienie przed burzą.
6. Słuchanie utworu Fryderyka Chopina pt, Preludium Des-dur „Deszczowe”.
Dzielenie się własnymi wrażeniami i spostrzeżeniami.
7. „Deszcz” – malowanie farbami przy w/w muzyce.
8. Wystawa prac, omówienie i ocena prac przez dzieci.