Scenariusz przedstawienia przygotowany z okazji pierwszego dnia wiosny dla dzieci 5-6 – letnich.
Cele ogólne:
- emocjonalne zaangażowanie dzieci w uczestniczenie w spektaklu nawiązującego do poznania tradycji pożegnania zimy i przywitania wiosny;
- rozwijanie zainteresowań o otaczającym środowiskiem przyrodniczym, zachodzącymi w nim zmianami;
- wdrażanie dzieci do pokonywania tremy i strachu w sytuacji prezentowania swych umiejętności;
- zwrócenie uwagi na głośne i wyraźne mówienie wierszy;
- rozwijanie pamięci długotrwałej;
- rozbudzanie aktywności twórczej dzieci;
- rozwijanie ekspresji słownej, ruchowej poprzez łączenie śpiewu z elementami ruchu.
Cele operacyjne, dziecko:
- swobodnie porusza się przy muzyce;
- zgodnie współdziała w grupie dzieci;
- odczuwa radość ze wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami, z innej grupy wiekowej;
- wie jak nazywa się nowa pora roku;
- umie śpiewać piosenki o tematyce wiosennej;
Przebieg:
1. Powitanie wszystkich przedszkolaków.
2. Piosenka „ Maszeruje Wiosna”- muzyka i słowa K. Bożek-Gowik – utwór pochodzi płyty „ Już w szkole” CD sześciolatka; sem. II; wyd. Nowa Era.
3. Inscenizacja pt. „ Wiosna i kwiatki” .
Danuta Gellnerowa „Wiosna i kwiatki”
Dziecko I
Skacze wiosna
Dziecko II:
Gdzie?
Wiosna:
Kwiatki! kwiatki!
Śpicie jeszcze ?
Mam w koszyku żółte słońce...
Kwiatki:
Ale my jesteśmy śpiące!
Wiosna:
Nie chcę wcale słyszeć o tym!
Muszę brać się do roboty.
Zaraz was pokropię deszczem!
Kwiatki:
Oj! Nie, nie!
My śpimy jeszcze!
Dziecko I:
Wiosna długo nie myślała.
Dziecko II:
Srebrną wodą je podlała.
Wiosna:
Dość już tego!
Wstawać kwiatki!
Raz, dwa, trzy – rozwijać płatki!
Dziecko I:
Patrzcie! Nie ma żartów z wiosną!
Dziecko II:
Już dokoła kwiatki rosną...
Wiosna:
Rosną, rosną jak szalone...
Wszyscy:
Bardzo są zadowolone !!!
4. Piosenka „ Wiosna” - muzyka i słowa A. Drogowska – utwór pochodzi z płyty „Już w szkole” CD sześciolatka; sem. II; wyd. Nowa Era.
5. Inscenizacja „ Zabawa w żaby i bociana”
Anna Świrszczyńska „Zabawa w żaby i bociana”.
Żaby:
Idzie żaba na spacerek,
Gdzie słoneczko wiaterek.
Skacze żabka skik, skik, skik!
Nie dorówna żabce nikt!
Bocian:
Idzie bocian na spacerek,
Gdzie słoneczko i wiaterek.
Mówi bocian: kle, kle, kle
Wszystkie żabki złapać chcę!
Żaba I:
Siostro żabko kto to chodzi?
Żaba II:
To pan bocian w trawie brodzi.
Żaby:
Uciekajmy hyc, hyc, hyc!
Nie zobaczy bocian nic!
Bocian:
Próżno bocian żabek szuka,
Próżno długim dziobem stuka.
Żaby:
Choć tu żabek cały tłum,
Nic nie znajdziesz ku, kum, kum!
Bocian:
Tu słyszałem gdzieś kumkanie,
Tutaj bocian was dostanie.
Żaby:
Choć tu żabek cały tłum,
Nic nie znajdziesz ku, kum, kum!
Bocian:
Nic nie znajdę. To ci los !
Ze zmartwienia zwieszam nos.
Kle, kle, kle!
6. Taniec „ Krakowiak Wiosenny” – autor i kompozytor nieznany. Utwór pochodzi z płyty CD „ Bawię się i uczę” cz. II; wyd. MAC.
7. Wspólne pląsy, gry i zabawy na cześć wiosny.
Literatura wykorzystana w pisaniu scenariusza:
1. „ Zabawa w teatr” przedszkolne i szkolne inscenizacje ; wyd. Papilon Publicat S.A.; Poznań 2010.
2. « Antologia literatury dla najmłodszych » Anna Ożyńska- Zborowska ;
KAW; Warszawa 2002.
3. Przewodnik metodyczny „ Bawię się i uczę” cz.4; wyd. MAC; Kielce 2010.