Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania zainteresowań plastycznych dzieci oraz aktywności ruchowej przy użyciu aktywnych metod pracy.
Katarzyna Kutyła
Temat zajęć: „Wiosenne zabawy z Tygryskiem”.
Cele:
- Poznanie nowej techniki plastycznej- malowanie wodą – przy użyciu pędzelka;
- Wykonanie pracy plastycznej wg wskazówek nauczyciela;
- Budzenie zainteresowania plastyką;
- Ilustrowanie ruchem wiersza i piosenki;
- Poznawanie możliwości własnego ciała;
- Wspólne śpiewanie piosenki;
- Zachęcanie do samodzielnych rozwiązań ruchowych;
- Doskonalenie umiejętności czworakowania;
- Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Metody:
- Metoda opowieści ruchowej Thulina;
- Słowna- rozmowa;
- Pokaz;
- Praktycznego działania;
- Pedagogika zabawy.
Formy:
- Indywidualna;
- Grupowa;
Środki dydaktyczne:
Opowieść ruchowa pt „Wiosenny spacer Tygryska”, obrazki do malowania wodą, pędzelki, kubeczki z wodą, wiersz „ Spacer biedronki”, piosenka „Uciekaj zimo” ,tunel.
Przez cały czas zajęć dzieciom towarzyszy maskotka Tygryska.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie
Wszyscy są, witam Was
Już zabawę zacząć cza.
Jestem ja , jesteś Ty,
Na raz, dwa, trzy.
2. Poranna gimnastyka:
Prawą nogą wypad w przód,
I rączkami zawiąż but.
Powrót, obrót, dwa podskoki,
W miejscu bieg i skłon głęboki.
Wymach rączek w tył, do przodu,
I rannego nie czuć chłodu.
3. Wspólne śpiewanie piosenki połączone z gestykulowaniem.
„Uciekaj zimo”
Wsiadaj zimo na sanki i uciekaj już,
Zabierz śnieżne bałwanki, zabierz wiatr i mróz.
Ref. Rękawiczki i czapki pochowamy do szafki Na spacerek pójdziemy, nie zmarzniemy już.
A ty zimo uciekaj za górkę, za las,
I nie marudź, nie zwlekaj już na wiosnę czas.
Ref: Rękawiczki .....
4. Wiersz „Spacer biedronki” połączony z gestykulowaniem – wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć – łąkowe zabawy – co można robić na łące.
Biedroneczka mała - dzieci pokazują na dłoni małą biedronkę
Po łące biegała - naśladowanie palcami dłoni drobnych ruchów biedronki
Nóżkami tupała - dzieci naśladują tupanie
Rączkami machała - machanie rękami
Potem się ślizgała - ruchy pocierania dłonią o dłoń
W górę i w dół - pocieranie ręką w górę i w dół
W kółko się kręciła - obrót wokół własnej osi
I piłką bawiła - uderzanie piąstką o drugą piąstkę
Kiedy deszczyk padał - naśladowanie palcami spadających kropel deszczu;
Pod listek się skryła - kucanie
I bardzo zmęczona spać się położyła – dzieci kładą się na podłodze i zasypiają.
5. Przedstawienie dzieciom przez nauczyciela postaci tygryska- rozmowa na temat jego wyglądu i sposobu zachowania tygryska. Wyjaśnienie dzieciom, że Tygrysek i jego przyjaciele bardzo lubią zabawy na łące.
6. Opowieść ruchowa „Wiosenny spacer Tygryska ”(sł. własne).
Tygrysek obudził się dzisiaj bardzo wcześnie rano, przeciągnął się ( dzieci przeciągają się), ziewnął (dz. ziewają) i od razu nabrał ochoty na wiosenny spacer (dz. maszerują w miejscu). Pomyślał sobie, że fajnie byłoby odwiedzić dzisiaj łąkę i zobaczyć co nowego się na niej dzieje ( dz. naśladują w sobie charakterystyczny sposób myślenie). Tygrysek wyszedł więc z domu (marsz), zamknął drzwi (mocne klaśnięcie w dłonie), a następnie rozejrzał się dookoła
(obrót wokół własnej osi). Zobaczył, że na pobliskim pagórku nad łąką fruwają piękne motyle (dz. naśladują latające motyle). Postanowił tam szybko pobiec (bieg w miejscu). Gdy był już na miejscu zauważył stojącego na jednej nodze bociana (dz. stają na jednej nodze), który cicho klekotał (dz. naśladują klekotanie) - kle, kle, kle...tygrysek maszerował dalej po łące (dz. maszerują), co chwilę podskakując z radości (dz. maszerują co chwilę jednak podskakując). Wreszcie doszedł do przepływającego przez łąkę strumyka. Nad wodą lekko i zwinnie fruwały ważki (dz. naśladują lekki lot owadów). W czystej wodzie strumyka Tygrysek widział pływające rybki (dz. w sobie charakterystyczny sposób naśladują pływanie). Nad brzegiem strumyka zobaczył skaczące żabki (dz. skaczą jak żabki), które rechotały głośno – rech, rech, rech...Tygrysek postanowił maszerować dalej (dz. maszerują w miejscu).W pewnej chwili drogę zastąpiły mu wysokie i gęste krzewy – Tygrysek zatrzymał się (dz. zatrzymują się). Krzaki zatrzęsły się a Tygrysek bardzo się przestraszył (dz. naśladują w strach). Nagle zza krzaków wyszli przyjaciele Tygryska – (nauczycielka zza pleców wyciąga maskotki Kubusia Puchatka i Kłapouchego) Kubuś Puchatek i Kłapouchy. Przyjaciele Tygryska przygotowali dla Was niespodziankę: malowanki ze swoją podobizną;
7. Wykonanie pracy plastycznej.
- Zaprezentowanie dzieciom przez nauczycielkę nowej techniki plastycznej- malowania wodą.
- Wyjaśnienie kolejności wykonania pracy,
- Wykonanie pracy przez dzieci.
8. Tygryskowe zabawy z tunelem. Przed rozpoczęciem zabawy nauczyciel wyjaśnia dzieciom zasady postępowania – do tunelu wchodzimy pojedynczo, nie przepychamy się, cierpliwie czekamy na swoją kolej.
- „Przechodzenie”- dzieci przechodzą przez tunel w określony sposób zaproponowany przez nauczyciela, bądź ich samych, np. na czworaka, czołgając się, przodem lub tyłem, jak krab, opierając się na rękach itp.
- ,,Turlanie piłki”- dziecko wchodzi do tunelu, - przechodzi przezeń turlając przed sobą piłkę - popychając przed sobą piłkę rękami lub głową.
9. Zakończenie zajęć: nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach a następnie wierszem wyjaśnia im co za chwilę wspólnie zrobią:
Zabawa skończona
Jesteśmy zmęczeni.
Do łazienki pociągiem pojedziemy,
Rączki umyjemy,
potem soczku się napijemy.