X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12422
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Marcowe zabawy z Panią Wiosną. Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-letnich

Scenariusz zajęć z edukacji przyrodniczej
dla dzieci 4 – letnich

Podstawa programowa:
Obszar 11 pkt 1 Rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku.
Obszar 8 pkt 2 Dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc.
Obszar 9 pkt 2 Umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych
i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa)
w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.


Temat: „Marcowe zabawy z Panią Wiosną”.

Treści działań edukacyjnych:
-Słuchanie różnych odgłosów przyrody, rozpoznawanie ich;
-Wyrażanie swoich myśli, potrzeb, przeżyć w rozmowach z dorosłymi;
-Wykonywanie prostych prac plastycznych;
-Poznanie występujących zjawisk atmosferycznych.

Cele ogólne:
-Stwarzanie sytuacji sprzyjającej integracji wśród dzieci oraz zapewnienie im dobrej zabawy, wyzwalanie radości;
-Nazywanie i rozpoznawanie zjawisk atmosferycznych;
-Kształtowanie umiejętności koncentracji, współpracy w grupie;
-Stwarzanie warunków do rozwoju wyobraźnie muzyczno – ruchowej;
-Kształtowanie słuchu, sprawności ruchowej i poczucia rytmu;
-Doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej i spostrzegawczości;
-Uświadomienie dzieciom zmian zachodzących w przyrodzie w marcu oraz z nadejściem wiosny.

Cele szczegółowe:
-Wypowiada się na zadany temat;
-Potrafi zinterpretować piosenkę ruchem;
-Bierze udział w zabawach muzyczno – ruchowych;
-Właściwie reaguje na sygnały umowne;
-Potrafi współdziałać w grupie;
-Rozpoznaje i nazywa odgłosy zjawisk atmosferycznych na CD;
-Potrafi nazwać instrumenty i dopasować je do zjawisk atmosferycznych.

Forma pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.

Metoda:
- słowna,
- pokaz,
- praktyczna,
- eksponująca,
- problemowa.

Pomoce dydaktyczne:
Nagranie zjawisk atmosferycznych,
Utwór P. Czajkowskiego „Walc Kwiatów”,
Fragment wiersza B. Formy „Marcowe kaprysy”,
Trójkąt,
Tamburyn,
Szablony: chmurki, deszczu, burzy, słoneczka, tęczy, wiaterku i śnieżku,
Garnki z bloku technicznego,
Klej,
Koszyk „Pani Wiosny”,
Garnek,
Drewniana łyżka;
Muzyka relaksacyjna;
Woreczek,
Kolorowe chusty,
Strój i ilustracja Pani Wiosny.

Przebieg:
1. Powitanie dzieci „Wszyscy ci, którzy...”.
Dzieci stoją w kole, a nauczycielka mówi Witam tych, którzy lubią czekoladę. Dzieci lubiące czekoladę robią krok do przodu.
Witam tych, którzy mają dziś spódnicę.
Witam tych, którzy lubią jeździć samochodem.
Witam tych, którzy mają na głowie kucyk.

2. „Marcowa pogoda” – wysłuchanie krótkiego wiersza – w formie krótkiej inscenizacji w wykonaniu nauczyciela – w oparciu o fragmenty wiersza B. Formy „Marcowe kaprysy”.

„Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Włożę troszkę deszczu, słoneczka promieni,
Domieszam powiew wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego.
Śniegu i burzy jeszcze troszeczkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda”.

Pytania do wiersza:
- O jakim miesiącu była mowa w wierszu?
- Co miesiąc marzec włożył do garnka?

Nawiązanie do przysłowia: „W marcu jak w garncu” – pogadanka z dziećmi na temat marcowej pogody. Zapytanie dzieci czy znają przysłowie związane
z miesiącem marcem.

3. „Marcowe odgłosy” – zagadki słuchowe. Rozpoznawanie odgłosów zjawisk atmosferycznych na CD, pokazywanie ruchem słyszanych odgłosów oraz ćwiczenia ortofoniczne.
Deszczyk – stukanie opuszkami palców o podłogę. Kap, kap, kap.
Wiatr – ruchy falowania rękami na głową. Szsz, szsz, szsz.
Burza – stukanie dłońmi o podłogę.

4. Zagadka „Kim jest prowadząca?”
„W marcu się zaczyna, gdy się kończy zima. Przychodzi z wiaterkiem, deszczykiem, słoneczkiem oraz pięknem kwiatów i śpiewem ptaków. Co to za pora roku, czy już wiecie?”.
Wiosna już przybyła i maluszki odwiedziła. Nauczyciel odsłania ilustrację Pani Wiosny, a następnie otwiera drzwi i zaprasza Panią Wiosenkę, dziewczynkę przebraną w kwiecistą suknię z koszyczkiem uplecionym z kwiatów. Dzieci witają ładnie Panię Wiosenkę.

5. „Koszyk Pani Wiosny” – zabawy z szablonami.
Dzieci siedząc w kole, zamykają oczy, a w tym czasie Pani Wiosenka rozdaje dzieciom emblematy z koszyczka np.: chmurek. Dzieci otwierają oczy i żegnają się z Panią Wiosenką, a potem dobierają się w grupki, które mają takie same emblematy. W ten sposób dzieci poznają całą zawartość koszyka.

6. „Zamiana miejsc”.
Dzieci mają szablony z poprzedniej zabawy. Nauczyciel wymienia dwa zjawiska np. burza i słoneczko, które zamieniają się miejscami.

7. Taniec z „Panią Wiosną” – improwizacja taneczna do utworu
P. Czajkowskiego „Walc kwiatów”.
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku chustę, a dzieci w sposób dowolny
i swobodny tańczą do podanego utworu z chustą.

8. Zabawa ruchowa „Słoneczko i burza”.
Dzieci wybierają się na wiosenny spacer w rytm muzyki relaksacyjnej. Nauczyciel gra na dwóch instrumentach na zmianę na:
trójkącie – dzieci naśladują słoneczko, ruszając paluszkami na d głową tak, jak promyczki słońca oraz
tamburynie – dzieci chowają się przed burzą.

9. Zabawy uspokajające – zabawa mimiczna.
Dzieci reagują minką na słoneczko – uśmiech
Chmurkę – mina smutna.
Woreczek – dzieci siedząc w kręgu, podają sobie wzajemnie woreczek z rączki do rączki.

10. Praca plastyczno – konstrukcyjna „Gotowanie marcowej pogody”.
Dzieci ozdabiają przygotowany przez nauczyciela kontur garnka emblematami (słońce, tęcza, deszcz, chmurki, wiatr). Po przyklejeniu emblematów następuje wspólna ocena prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.