X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12411
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kształtowanie mowy i nabywania umiejętności formułowania wypowiedzi na podstawie historyjki obrazkowej opartej o opowiadanie H. Bechlerowej "Dwaj przyjaciele" - scenariusz zajęć

Temat zajęcia: Kształtowanie mowy i nabywania umiejętności formułowania wypowiedzi na podstawie historyjki obrazkowej opartej o opowiadanie H. Bechlerowej „ Dwaj przyjaciele”.

Cele ogólne:
• Uświadamianie znaczenia przyjaźni.
• Rozwijanie mowy, logicznego myślenia oraz umiejętności wypowiadania się.
• Rozwijanie umiejętności klasyfikowania.

Cele operacyjne:
• Wie, kogo może nazwać przyjacielem.
• Umie skupić uwagę na opowiadaniu nauczycielki i historyjce obrazkowej.
• Klasyfikuje zwierzęta według gatunku.
• Naśladuje odgłosy wybranych zwierząt hodowanych na wsi.
• Potrafi zgodnie współpracować w grupie.

Formy aktywności:
• Z całą grupą
• Z podziałem na grupy
• Indywidualna

Metody:
• Podająca: pokaz ilustracji, rozmowa, objaśnienia.
• Czynna: metoda zadań stawianych dziecku.
• Oglądowa: obserwacji.

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie H. Bechlerowej „ dwaj przyjaciele”, historyjka obrazkowa do opowiadania, sylweta słońca, obrazki zwierząt, szarfy, dzwonek, płyta CD z melodią Orkiestra w kurniku, bębenek.


Przebieg zajęć:
1. Zabawa „ Posyłamy uśmiech”.
Dzieci siedzą w kole. Zabawę zaczyna nauczyciel, podajać siedzącemu obok dziecku sylwetę słońca i mówiąc : Uśmiech jak słońce do ciebie ślę. Jeśli mnie lubisz – uśmiechnij się.
Dziecko odpowiada i śmiechem i posyła słonce wraz z uśmiechem następnej osobie.

2. Ćwiczenia ortofoniczne połączone z zagadkami.
Nauczyciel umawia się z dziećmi, że będą rozwiązywać zagadki. Kto pierwszy rozwiąże zagadkę, będzie musiał zademonstrować głos, jaki wydaje zwierzę będące rozwiązaniem zagadki, i podnieść odpowiedni obrazek ( z danym zwierzęciem). Potem wszystkie dzieci powtarzają głosy zwierząt.
- Chodzi po podwórku i grzebie łapkami. Znosi jajka. Mówią o niej ptak domowy, nazwijcie ją sami. ( Kura)
- Maleńkie, puszyste, gdy wrona je spłoszy, wnet z piskiem się kryją pod skrzydła kokoszki.
( kurczęta)
- Dobre ma zwyczaje, ludziom mleko daje. ( krowa)
- W nocy ciszy łowi myszy. ( kot)

3. Historyjka obrazkowa na podstawie opowiadania H. Bechlerowej „ Dwaj przyjaciele”.

4. Rozmowa na temat opowiadania.
- Kto był przyjacielem kaczorka kwaka?
- Czy przyjaciele myśleli o sobie, gdy uciekli przed psem?
- Co oznacza słowa wierny przyjaciel?

5. Próby układania zakończenia historyjki – dzieci dzielą się swymi pomysłami.

6. Zabawa orientacyjno- porządkowa Kogut i kury.
Dzieci kury chodzą po Sali i dziobią ziarenka. Jedno dziecko jest kogutem. Na sygnał dzwonka kury uciekają do swoich domów, kogut stara się złapać kury. Każda złapana kura zamienia się w koguta i zabawa zaczyna się od początku, aż zostaną złapane wszystkie kury.

7.Ćwiczenia klasyfikacyjne Zwierzęta i ich dzieci.
Nauczyciel rozdaje dzieciom sylwety: kury i kurczaków, kaczki i kaczątek, konia i źrebaka, kotki i kociątek. Dzieci poruszają się w rytm melodii Orkiestra w kurniku. Na dźwięki bębenka dzieci łączą się w rodziny tak, aby w każdej rodzinie zwierząt były dorosłe i ich dzieci.

8. Praca plastyczna – Wiejska zagroda.

9.Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.