KONSPEKT ZAJĘCIA w grupie 3-4 latków
prowadzonego w dniu 23.01.2009
Temat zajęcia: Rozmowa na temat wysłuchanego wiersza „ Zwierzęta w lesie”E.Piechnej .Zdawanie sobie sprawy z konieczności zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych.
Cel główny: Zdawanie sobie sprawy z konieczności zasad warunkujących bezpieczeństwo
własne i innych.
Cele szczegółowe:
Dziecko
- wypowiada się na temat zdarzeń przedstawionych w wierszu
- prawidłowo reaguje na sygnał
- rozróżnia dźwięki i sygnały wydawane przez pojazdy
- zna podstawowe zasady ruchu drogowego
- zna pojęcia droga, chodnik, przejście dla pieszych,
-prawidłowo reaguje na sygnał
-liczy w zakresie 4
-reaguje na polecenie nauczycielki
- nazywa zwierzęta w ZOO
- uczestniczy w zabawach inicjowanych przez n-lkę
-pracuje w zespole
-ocenia efekt wspólnej pracy
Formy pracy:
- zbiorowa jednolita
- indywidualna
Metody:
- słowna( rozmowa ,wyjaśnienie)
- czynna ( zadań stawianych dzieciom do wykonania)
- oglądowa (obsrewacja)
- audiowizualna ( odtwarzanie piosenki z płyty CD)
Środki dydaktyczne:
- tekst wiersza „ Zwierzęta w ZOO” E. Piechnej, ilustracje do wiersza, ilustracje elementów drogi, emblematy na szyję samochodów i dzieci, taśma „ bilety do autobusów- bilety
z 1,2,3,4,kółkami, oznaczenia autobusów i przystanków –podobnie jak bilety, magnetofon, płyta z nagraniem piosenki „ Jadą samochody”(wydaw. ABC czterolatka),makieta jezdni
i przejścia dla pieszych, arkusz sygnalizatora świetlnego do pomalowania farbami, farby
i pędzle dla dzieci.
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie.
2.Wprowadzenie do tematu.
Rozpoznawanie dźwięków różnych pojazdów
3.Słuchanie wiersza „ Zwierzęta w ZOO” E. Piechnej.
4.Rozmowa na temat wiersza.
- Dokąd wybrały się zwierzęta z ZOO?
-Jak zachowały się zwierzęta chcąc przejść przez ulicę?
-Co zrobiły samochody, kiedy na ulicę wbiegł bocian i żółw?(zatrzymały się z piskiem)
-Co mogłoby się stać kiedy samochodom nie udałoby się zatrzymać?
-W jakich sytuacjach mogą poruszać się piesi po jezdni, a kiedy samochody?
5.Zabawa „Samochody i dzieci”.
Dzieci losują emblematy samochodów i lalki (przechodnia),które wieszająca szyję Na dywanie przyklejona taśma-ulica i makieta przejścia dla pieszych. Na znak zielonego światła ( koło zielone ) samochody jadą a piesi czekają przed przejściem dla pieszych. Przy zmianie światła na czerwone dla samochodów piesi przechodzą przez ulicę. Zabawę powtarzamy 3 krotnie.
6.Odsłuchanie 1 zwrotki wiersza:
Przeliczanie zwierząt występujących w tej zwrotce z użyciem ilustracji
7.Zabawa „Autobusy”.
4 dzieci wybranych zostaje kierowcami autobusów ( na szyję zawieszają duże kartki
z naklejonymi kółkami w ilościach od 1 do 4),odszukują wg takiego samego oznaczenia swój przystanek autobusowy. Pozostałe dzieci zakupują bilety oznaczone kółkami w ilości
1 do 4 i odszukują swój przystanek. Podczas gdy muzyka gra autobusy jeżdżą po wcześniej wytyczonej drodze. Gdy muzyka ucichnie autobusy zatrzymują się na swoich przystankach, wsiadają pasażerowie ze swoimi biletami. Nad prawidłowością zabawy czuwa nauczyciel.
8.Praca plastyczna –malowanie farbami sygnalizatora świetlnego ( praca zbiorowa).
9.Wspólna ocena wykonanej pracy