Konspekt zajęcia w grupie 3-4 latków
prowadzonego w dniu 13.03.2009
Temat kompleksowy : Nadchodzi wiosna
Temat zajęcia: Wiatr i deszcz.
Cel: Rozwijanie pamięci
Cele operacyjne:
3 latek:
- potrafi skupić uwagę na wysłuchaniu utworu muzycznego
- potrafi wypowiadać się na temat usłyszanego wiersza
- ”
- potrafi powiedzieć z pamięci wiersz lub jego fragment
- wie jakie występują rodzaje zjawisk atmosferycznych wiosną
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji wiersza „Wiatr i chmurki”, podczas zabaw: muzyczno-słownej , z gazetami i oraz podczas wykonywania pracy plastycznej
- potrafi współdziałać w zespole
- stara się wycinać po wyznaczonych liniach
- doskonali sprawność manualną dłoni
- usprawnia narządy oddechowe
4-latek:
- potrafi skupić uwagę na wysłuchaniu utworu muzycznego
- potrafi wypowiadać się na temat usłyszanego wiersza
- potrafi wyjaśnić pojęcie” dokuczać”
- potrafi powiedzieć z pamięci wiersz
- wie jakie występują rodzaje zjawisk atmosferycznych wiosną
- potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji wiersza „Wiatr i chmurki”, podczas zabaw: muzyczno-słownej , z gazetami i oraz podczas wykonywania pracy plastycznej
- potrafi współdziałać w zespole
- prawidłowo trzyma nożyczki podczas wycinania
- wycina kontur chmurki doskonali sprawność manualną dłoni
- usprawnia narządy oddechowe
Metody: oglądowe - pokaz
słowne - rozmowa
- słuchanie wiersza
- objaśnienie wykonania zadania
czynne – zadania do wykonania
Formy pracy: - indywidualna
- zespołowa
Środki dydaktyczne: nagranie odgłosów lasu-szum drzew, tekst wiersza D. Gellner „ Wiatr i chmurki”, ilustracje do wiersza, gazety, chmurki zawieszone po sali na sznureczkach, krążki w kolorze niebieskim, przybory do malowania: pędzle ,białe kartki z narysowaną chmurką, farby w odcieniach koloru niebieskiego, nożyczki
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie.
2.Wprowadzenie do tematu (ćwiczenia słuchowe):
Zabiorę Was dziś na wycieczkę do lasu, który znajduje się za dużą górką. Wyobraźcie sobie, że już jesteśmy w środku lasu na dużej polanie. Kładziemy się i zamykamy oczy. Słuchamy odgłosów w lesie, szumu drzew.(Po wysłuchaniu n-l zadaje pytania)
- Z czym kojarzy wam się ten utwór muzyczny? (Ptaszki ,las)
- Dlaczego las szumi?(jeśli dzieci odgadną, że to wiatr kończymy pytania)
- Co powoduje , że drzewa się kołyszą? (wieje wiatr)
3. Słuchanie wiersza Wiatr i chmurki” D. Gellner deklamowanego przez nauczycielkę,
ilustrowanego rysunkami
4.Rozmowa n/t treści wiersza
- Kto występował w wierszu? (wiatr ,chmurki)
- Co robił wiatr? (dokuczał)
- Co oznacza słowo dokuczać ? (jak ktoś robi drugiemu źle)
- Czy można sobie nawzajem dokuczać?
- Dlaczego nie powinniśmy sobie dokuczać?
- Co zrobiły chmurki w zamian za to ,że wietrzyk im dokuczał? (rozpadały się )
- Jak długo padał deszczyk?( cały dzień)
5. Nauka wiersza na pamięć fragmentami ..,próby samodzielnego deklamowania
6. Ćwiczenie oddechowe:
Poruszanie chmurek wiszących na nitkach: wdech nosem, wydech buzią.
7. Zabawa naśladowcza „ Wiatr i deszcz” z użyciem gazet
a)Wiatr. Dzieci wprowadzają w ruch wiszące chmurki przy pomocy wiatru uzyskanego
z poruszania gazet
b) Deszcz. Dzieci gniotą gazety uzyskując przy tym efekt padającego deszczu
8.Prezentacja wykonania pracy plastycznej (pokaz gotowej pracy przez n-la)
a) analiza (przez dzieci ) co jest potrzebne do wykonania chmurek
b) pokaz wykonania pracy przez n-la (malowanie, po wyschnięciu wycinanie 9.Malowanie chmurek farbami samodzielne( w momencie schnięcia chmurek jeśli dzieci wykazują chęć zabawy prowadzimy zabawę ”Parasole”, jeśli dzieci są zmęczone wycinanie następuję w części poobiedniej) a następnie wycinanie i umieszczanie ich na dużym arkuszu papieru zamalowanym palcami ( imitacja deszczu) na niebiesko przez dzieci w ranku. Wspólna recytacja wiersza podczas umieszczania chmurek na arkuszu papieru.
10. Zakończenie zajęcia. Podsumowanie
Uwagi:
Wiersz ‘WIATR I CHMURY’ D.Gellner
1. Tam za lasem
tam za górką
wiatr dokuczał
małym chmurkom,
2. aż się chmurki
rozpłakały
i deszcz padał
przez dzień cały