X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12394
Przesłano:

Lekcja latania - scenariusz zajęć

KLASA IIa 2010/11 Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1, im. Noblistów Polskich STO
w Szczecinie

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA , Magdalena Zaborowska-Zagórska

Ośrodek tematyczny : Świat jest wielki.

Temat dnia : Lekcja latania.

Edukacja przyrodniczo –społeczna: przypomnienie i utrwalenie wiadomości o grawitacji, uświadomienie zależności długości lotu od ciężaru i kształtu przedmiotu, wprowadzenie pojęć mapa, skala, plan.

Edukacja polonistyczna: kształcenie umiejętności analizowania utworów literackich, przypomnienie i utrwalenie wiadomości o czasownikach.

Edukacja techniczna: kształcenie umiejętności przedstawiania przedmiotów z lotu ptaka.

Edukacja : podskoki w miejscu, skok dosiężny, ćwiczenia ramion, zabawy porządkujące i wyciszające.

Cele wychowawcze: podkreślenie istoty współpracy, opieki i dbania o bezpieczeństwo uczestników zabawy.

Środki dydaktyczne: wiersz „Chcę latać” (autor M. Zaborowska-Zagórska), płachta Weroniki Scherborne, kredki, papier, piórka, kartki, gazety, kamienie, tekst „Spacer w wyobraźni” (autor: M. Zaborowska-Zagórska).

TOK LEKCJI:

1. Siedzimy w kręgu, chwila rozmowy, zabawy wprowadzające dzieci w dobry nastrój.
2. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza „Chcę latać”.
3. Analiza wiersza.
4. Rozmowa na temat marzeń ludzi o lataniu w kontekście pokonywania przestrzeni i niespełnionego marzenia.
5. Dzieci wymyślają „sposoby latania”.
6. Próba latania- ćwiczenia ruchowe, próba z rozbiegu i z podskoku.
7. Rozmowa o przyciąganiu ziemskim- przypomnienie wiadomości.
8. Co lata- wypowiedzi dzieci na podstawie własnych doświadczeń.
9. Ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce, dzieci zamykają oczy i słuchają nauczyciela.
Spacer w wyobraźni: Wyobraź sobie, że leżysz na łące, słońce mocno grzeje, kwiaty pachną, jest bardzo cicho. Czujesz, jak twoja głowa robi się lekka i powoli odrywa się od ziemi. To samo dzieje się z twoimi rękoma, nogami i całym ciałem. Uniosłeś się powietrzu i lecisz, lecisz jak balonik. Ciepły przyjemny wietrzyk wieje ci prosto w twarz. Wylądowałeś na różowym obłoczku, spojrzałeś na ziemię i ...........................
10.Dzieci opowiadają co „zobaczyły” i przeżyły.
11.Rozmowa na temat planu .
Wiosek- PLAN TO WIDOK DANEGO TERENU Z GORY, W POMNIEJSZENIU- zapis do zeszytu.

12. Dzieci rysują plan wycieczki w wyobraźni.
13. Zabawy z chustą Weroniki Scherborne- jedno dziecko kładzie się pod płachtą, reszta dzieci pomału, a potem coraz szybciej unoszą chustę i opuszczają prowokując ruch powietrza. Dziecko, które leżało pod chustą dzieli się swoimi odczuciami.
14. Podrzucanie piłki przy pomocy chusty- współpraca dzieci.
15. Zabawa porządkująca „Pająk i muchy”. Jedno z dzieci jest „pająkiem”, reszta muchami, które latają po Sali. Na hasło PAJĄK dzieci zastygają w bezruchu, pająk wyszukuje dzieci, które się poruszą, dziecko wskazane przez pająka siada na miejsce.
16. Przypomnienie wiadomości o czasownikach- dyskusja, burza mózgów. Uczniowie podają czasowniki związane z poruszaniem się (zwłaszcza w powietrzu).
17. Zapisanie zadania domowego.
Dokończ zdanie- W powietrzu mogą unosić się.................. Pamiętaj o przecinkach podczas wymieniania.

Wiersz „Chcę latać”

Gdybym tylko mogła latać,
przeglądałabym się w dachach
jak w lusterku.

Gdybym tylko miała skrzydła,
to nad ziemią bym zastygła
jak latawiec.

Gdybym tak umiała latać,
miałabym przyjaciół w ptakach
jak na wróble ptak.

Gdybym mogła się unosić,
to nie śmiałabym już prosić
o nic więcej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.