KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI 4 – 5 LETNICH
TEMAT: „MALI MUZYKANCI” – TEATRZYK SYLWET W OPARCIU O WIERSZ A. KAMIEŃSKIEJ „KONCERT” ORAZ ZABAWY RYTMICZNE.
CEL OGÓLNY:
Zapoznanie z różnorodnością instrumentów muzycznych oraz stworzenie okazji do wspólnego muzykowania.
CELE OPERACYJNE (DZIECKO):
- umie wypowiadać się na temat treści teatrzyku;
- rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne takie jak: fortepian, skrzypce, flet, gitara, trąbka, tamburyno, cymbałki, trójkąt, kołatka, grzechotka, kontrabas;
- potrafi właściwie grać na przedszkolnych instrumentach /kołatka, tamburyno, grzechotka, cymbałki, trójkąt/;
- umie zagrać wspólnie z innymi dziećmi;
- potrafi przeliczać i rozpoznawać znak graficzny w zakresie do 5;
- wie kto to jest dyrygent i jaką ma funkcję w orkiestrze;
- umie pokazać pantomimą grę na różnych instrumentach.
METODY:
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań.
FORMY:
-zbiorowa;
-grupowa;
-indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty CD z muzyką / ‘W co się bawić z dziećmi’ M. Bogdanowicz, ‘Już gramy-muzyka i ćwiczenia dla dzieci’ K.Bayer, A.Wacławski cz.IV/, sylwety do teatrzyku, wiersz A. Kamieńskiej ‘Koncert’, instrumenty muzyczne, ilustracje instrumentów, pudełeczka akustyczne, brystole, pastele, koła, plansze z cyframi 1,2,3,4,5.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci i zaproszenie do zajęć zabawą „Karuzela”.
/Dzieci tańczą w kole i śpiewają następujące słowa:
Chłopcy, dziewczęta, dalej, śpieszmy się,
Karuzela czeka, wzywa nas z daleka.
Starsi już poszli a młodsi jeszcze nie.
Hej, hopsa są,
Jak ona szybko mknie!
Hej, dalej, dalej, do zabawy śpieszmy się!
2. Oglądanie i słuchanie treści teatrzyku inspirowanego wierszem A. Kamieńskiej „Koncert”.
Grały żabki w błocie:
jedna na flecie,
druga na trójkącie,
trzecia na klarnecie,
czwarta, jak to żaby,
na skrzypcach — aby, aby,
piąta na fortepianie
głośno niesłychanie,
szósta na mandolinie,
siódma na tamburynie,
ósma — mamo kochana –
ćwiczyła na cymbałach,
dziewiąta na wiolonczeli,
a jakże, żebyście wiedzieli!,
dziesiąta, tak jak wy czasami,
biła w bębenek łapkami,
aż taki się zrobił hałas,
że uszy zatykać zaraz.
Tylko dzieci i poeci
stali nad brzegiem strumyka
i zachwycali się:
Ach, jaka ładna muzyka!
3. Krótka analiza wiersza, pytania:
-Co robiły żabki w błocie?
-Ile grało żabek?
-Na jakich instrumentach grały?
-Ktoś z was gra lub uczy się gry na jakimś instrumencie? /jeśli tak to na jakim/
-Kto to jest dyrygent i jaka jest jego funkcja w orkiestrze?
4. Zabawa ruchowa „Żabki i bocian”
/ Dzieci dostają po jednym kole-liściu, dywan to staw, w którym zamieszkują żabki, nauczyciel gra na tamburynie-żabki skaczą, ale gdy przestaje grać pojawia się bociek-nauczyciel lub wyznaczone dziecko. Jeśli któraś z żabek nie zdąży ukryć się na liściu to zostanie złapana przez boćka/
5. Oglądanie obrazków instrumentów. Pokazywanie ruchem gry na poszczególnych obrazkach oraz podawanie nazw instrumentów.
6. Przyniesienie przykrytego pudełka, dzieci zgadują co tam może być i wyznaczone dzieci dotykiem próbują odgadnąć co za przedmioty kryją się w pudełku. Wyciągnięcie i prezentacja instrumentów, nazywanie, określanie cech.
7. Zabawa rytmiczna „Nocny duch”. Dzieci siedzą w kole plecami do środka. W środku leżą instrumenty, a obok nich stoi dziecko- nocny duch. Nauczyciel razem z dziećmi mówi krótki wierszyk:
Zegar bije godzinę /nauczyciel pokazuje planszę z cyfrą/
Chodzi po dachach Nocny duch.
Przyjdź duchu, dotknij mnie,
Ja też zagrać chcę.
Nocny duch wybiera dziecko , które gra na dowolnym instrumencie tyle razy ile wskazuje plansza z cyfrą.
8. Podział instrumentów wśród dzieci /na 4 grupy instrumentów/.
Zabawa rytmiczna „Głośno cicho”. Jedno dziecko jest dyrygentem. Pozostałe dzieci grają na instrumentach określony rytm. Gdy dyrygent podniesie pałeczkę do góry dzieci grają głośno a gdy na dół dzieci grają cicho.
9. Podział na trzy grupy instrumentów poprzez odłożenie do właściwego koła trzymanego przez dziecko instrumentu.
Zabawa rytmiczna „Zabawa z instrumentami”.
/ Dzieci stoją w kole z instrumentami, dzieci podzielone na 4 grupy siedzą naprzeciwko 4 kół z instrumentami. Na hasło: np. grzechotki dzieci które siedzą naprzeciwko koła z grzechotkami biorą je i na nich grają prosty rytm, następnie na sygnał nauczyciela zmiana i inne instrumenty grają/
10. Zabawa rytmiczna „Muzykanci-konszabelanci”.
/ Dzieci siedzą w kole. Pokazują ruchem treść piosenki i śpiewają:
Jestem muzykantem-konszabelantem,
My muzykanci-konszabelanci.
Ja umiem grać, my umiemy grać.
- A na czym? – na pianinie.
A pianino i-no , i-no, a pianino i-no, i-no,
A pianino i-no, i-no, a pianino bęc.
Dzieci w trakcie śpiewania powtórek zmieniają instrumenty np./ trąbka- tru-tu, tru,tu; skrzypce- dylu, dylu; gitara- drum, drum, flet-fiu, fiu/
11. Zabawa w „Echo”.
/ Nauczyciel bądź wybrane dziecko wyklaskuje rytm, dzieci próbują go odtworzyć/
12. Zabawa rozwijająca zmysł słuchu ”Pudełka akustyczne”
/ Dzieci próbują odnaleźć dwa pudełeczka o takim samym brzmieniu/
13. Wykonanie trąbki z papieru, ozdabianie, rysowanie dziurek, zwijanie w rulon.
14. Wystawka prac i ich omówienie.