X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12360
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Niespodzianka dla misiów z okazji Dnia Dziecka - scenariusz

ZAJĘCIE WG METODY E. GRUSZCZYK-KOLCZYŃSKIEJ I E. ZIELIŃSKIEJ
przeprowadzone w grupie dzieci 5-letnich w dniu 1 czerwca 2010r.
przez mgr Lucynę Annę Ziętek

Temat:
NIESPODZIANKA DLA MISIÓW Z OKAZJI DNIA DZIECKA

CELE OGÓLNE:
- Doskonalenie umiejętności porównywania obiektów pod względem wysokości
- Utrwalenie znajomości figur geometrycznych
- Doskonalenie umiejętności układania rytmów
- Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10

CELE OPERACYJNE
- Układa schody z pasków papieru
- Segreguje figury wg kształtu i koloru
- Kontynuuje rozpoczęty rytm
- Dodaje i odejmuje w zakresie 10 na konkretach

POMOCE:
- misie edukacyjne po jednym dla każdego dziecka
- dywaniki dla każdego dziecka
- tablica magnetyczna i magnesy
- zestaw pasków do układania schodów dla każdego dziecka,
- kartoniki o kształtach figur geometrycznych po jednym komplecie dla każdego dziecka,
- kasztany w kubeczku (po 12 dla każdego dziecka),
- tacki - po jednej dla każdego dziecka,

PRZEBIEG ZAJĘCIA
(Przed zajęciem nauczyciel układa dywaniki w szachownicę, dyżurny kładzie na każdy dywanik kopertę z paskami, kopertę z figurami, tackę, kubeczek z kasztanami.
Misie siedzą pod ścianą.)

1. Dzisiaj jest święto wszystkich dzieci, również wasze, ale nie tylko. Także nasze misie mają dziś swoje święto, bo też są dziećmi, mają dopiero trzy lata. Wy jesteście od nich starsi. Dlatego zrobimy im niespodziankę.
Wiecie, że misie to straszne łakomczuchy i uwielbiają słodycze. Słodycze są niezdrowe, więc nie mogą ich jeść codziennie, ale z okazji Dnia Dziecka zaprosimy dziś nasze misie do cukierni.
Proszę, wstają dziewczynki, powoli idą i biorą misie. Wracają również powoli, noga za nogą. Misie proszę posadzić w lewym górnym rogu dywanu.
A teraz wstają powoli chłopcy i idą wolno, biorą misie i wolno, noga za nogą wracają na miejsce. Misie proszę posadzić w lewym górnym rogu dywanu.

2. Zabieramy misie do cukierni. Do cukierni wchodzi się po schodach. Proszę wziąć wąską kopertę, wyjąć paseczki i ułożyć z nich schody.
Misie weszły do cukierni. Chowamy paseczki do koperty, a kopertę wkładamy pod dywanik.

3. Misie siedzą już przy stolikach. Zamawiają ciasteczka – bierzemy dużą kopertę i wysypujemy jej zawartość na tackę. Misie lubią ciasteczka w kształcie koła i kwadratu – na tacy zostawiamy tylko koła i kwadraty. Segregujemy je wg kolorów.

4. Misie ułożyły swoje ciasteczka w ten sposób – nauczyciel układa rytm z kółek na tablicy magnetycznej ( zielone, pomarańczowe, żółte, fioletowe, zielone, pomarańczowe, żółte, fioletowe i tak dalej).
Proszę ułożyć ciasteczka dla misiów w taki sam sposób wykorzystując wszystkie koła.
A teraz misie ułożyły swoje ciasteczka w ten sposób – nauczyciel układa rytm z kółek i kwadratów ( kwadrat czerwony, kwadrat żółty, koło fioletowe, koło zielone, koło żółte, kwadrat czerwony, kwadrat żółty, koło fioletowe, koło zielone, koło żółte i tak dalej)
Proszę ułożyć ciasteczka dla misiów w taki sam sposób wykorzystując wszystkie koła i kwadraty w tym samym kolorze, co na tablicy.
Misie zjadły wszystkie ciasteczka – wkładamy figury do koperty, a kopertę chowamy pod dywanik.

5. Teraz misie mają ochotę na czekoladki. Wysypujemy na tackę kasztany z kubeczków. Najpierw poprosiły o 3 czekoladki, układamy 3 kasztany na dywaniku; a potem jeszcze o 5 czekoladek – dokładamy 5 kasztanów. Trzeba misiom pomóc policzyć, ile mają teraz czekoladek. Liczymy szeptem, kto już wie, pokazuje na palcach. (Nauczyciel pyta troje dzieci o wynik.)
Misie zjadły 4 czekoladki. Ile teraz zostało czekoladek ? Liczymy szeptem i pokazujemy na palcach. (Nauczyciel pyta kolejnych troje dzieci o wynik)
Misie mają 4 czekoladki, ale są strasznymi łakomczuchami i proszą jeszcze o 7 czekoladek. Dokładamy 7 kasztanów. Teraz mają problem. Nie potrafią policzyć takiej dużej ilości czekoladek. Pomagamy misiom. Kto już wie, pokazuje na palcach. Nie da się
pokazać ? A dlaczego ? Ile macie palców u obu rąk ? A ile misie mają czekoladek ? Dziękuję.
Misie zjadły wszystkie czekoladki. Już więcej nie chcą, bo mają pełne brzuszki. Proszę wziąć swoje misie, posadzić je na kolanach i pomasować im brzuszki. Strasznie się objadły, nie mają siły się ruszać. Proszę, wstają dziewczynki i powoli, delikatnie, zaniosą misie na miejsce, wracamy noga za nogą. Teraz chłopcy delikatnie niosą swoje misie, bardzo wolno, proszę posadzić je na miejsce i wrócić powoli, noga za nogą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.