X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 12349
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bawimy się wesoło. Integracja - rozwijanie relacji pomiędzy dziećmi

Scenariusz
zajęcia koleżeńskiego z zakresu ,,Integracja – rozwijanie relacji pomiędzy dziećmi” w grupie dzieci 3- letnich prowadzonego przez
mgr Wiesławę Lubacz
w przedszkolu w Mielcu

Temat: ,,Bawimy się wesoło”

Cele:
- wprowadzenie przyjaznej atmosfery w grupie,
- poznawanie imion i nazwisk dzieci z grupy,
- podejmowanie prób wspólnych zabaw, przestrzeganie ustalonych umow i zasad regulujących współżycie w grupie,
- uczenie nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi dziećmi,
- pokonywanie nieśmiałości i poczucia niepewności,

Co jest celem zabaw:
- zabawy integrujące - pozwalają na nawiązanie pozytywnych wzajemnych kontaktów, kształtują samoświadomość, pozwalają dzieciom poczuć się bezpiecznie i nabrać zaufania do siebie i innych,
- zabawy z chustą- stwarzają warunki do rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci, a zarazem usprawniają je motorycznie. Przynoszą radość, odprężenie, stymulują spontaniczność i twórcze pomysły.
- zabawy ruchowe- rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć i komunikowanie się przez gest, jednoczą grupę, kształtują koordynację ruchową.

Przebieg:
1. ,, Moje imię” – zabawa z rymowanką ,,Każdy swoje imię ma. Każdy swoje imię zna. Grzecznie dzisiaj tu siedzimy, swoje imię już mówimy”.
Dzieci po kolei przedstawiają się.
Nauczyciel podaje piłkę do dziecka, a ono podaje swoje imię, następnie dziecko podaje do następnego itd.
2. ,,Powitanie”- na melodię ,,Panie Janie, jak się masz” - dzieci witają się ze sobą ,,Witaj Szymonie, witaj Szymonie jak się masz, jak się masz. Wszyscy cię witamy, pięknie pozdrawiamy, bądź wśród nas, bądź wśród nas”.
3. ,,Lubię cię bo ...”- (metoda twórczego myślenia ,,niedokończone zdania’)
Siedzimy w kręgu.
Nauczyciel turla kłębek wełny do wybranego dziecka i mówi ,,Lubię cię bo jesteś np. koleżeński”; Dziecko wybiera kolegę, którego lubi i próbuje uzasadnić swój wybór (lubię cię bo: jesteś miły, grzeczny, wesoły, kochany, bo mi pomagasz itp.)
4. ,, Zabawy z chustą”:
,,Kogo brakuje?”
- Dzieci stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa. Nauczyciel wybiera osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i próbują zgadnąć kogo brakuje.
,,My to potrafimy”
- Dzieci leżą na chuście, nogami zwróconymi do środka i wykonują polecania: trzymamy się za ręce i podnosimy je do góry, siadamy na chuście jedno za drugim i naśladujemy paluszkami padający deszcz (delikatne uderzenia).
,,Taki sam kolor”
- nauczycielka kładzie na chuście klocki, w różnych kolorach. Zadaniem dzieci jest wybranie klocków w kolorze chusty np. czerwonych.
,,Fala”
-Dzieci trzymają chustę, na której znajduje się balon. Zadaniem grupy jest takie manewrowanie chustą - rytmiczne podnoszenie i opuszczanie w celu wprawienia jej w ruch (w różne strony), tak, aby balon nie spadł.
5. Wiosenny pociąg” – dzieci ustawione w pociąg, prowadzony przez dziecko przebrane za bociana, wagoniki to wiosenne kwiaty i zwierzątka: kotek, myszka, żabka.
Do piosenki ,,Baśniowy pociąg” pociąg rusza, dzieci go naśladują szu, szu, szu. Zatrzymuje się w miejscu, gdzie jest wisząca zagadka ,,mają zaśpiewać wszystkie wiosenną piosenkę ,,Ku= ku „
Potem pociąg rusza dalej i znów zatrzymuje się przy następnej zagadce: dzieci podzielne na grupki maja nazwać czynności przedstawione na obrazkach – śpiewa, idzie, maluje, siedzi, sprząta itp.
Pociąg wraca na stacje.
6. Na zakończenie zabawa ,,Zaczarowane pudełko” –
- dzieci mną lub drą gazety i wrzucają je do pudełka (pojemnika). Gdy już ich tam będzie dużo, do środka wrzucamy cukierki i wszystko mieszamy. Dzieci podchodzą parami i szukają cukierków ukrytych gazetach (każdy po jednym). Po znalezieniu wrzucają z powrotem papiery, które wysypały się z pojemnika, aby następna para mogła wziąć udział w zabawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.